Lilia biała - najstarsza, wyjątkowa odmiana lilii. Kiedy ją sadzić, jak uprawiać?

Lilia biała zachwyca swoimi pięknymi, nieskazitelnie białymi kwiatami. Często nazywana jest również lilią św. Jóżefa. Potrafi być największą ozdobą ogrodu lub działki, a często wybierana jest także jako element dekoracyjny np. na weselach. Zobacz jak uprawiać, kiedy i gdzie sadzić i jak chronić przed chorobami i szkodnikami!

Lilia biała w ogrodzie i na działce

Lilie to jedne z najbardziej okazałych kwiatów, które mogą cieszyć nasze oczy na działce lub w ogrodzie. Lilia biała (łac. Lilium candidum) to bylina i jedna z wielu odmian lilii, ale pod względem uprawy różni się trochę od innych. Potocznie często określana jest jako lilia świętego Józefa i trochę rzadziej - świętego Antoniego. Czysta biel jej dużych i rozłożystych kwiatów kontrastuje z żółtymi pręcikami. Kwiaty lilii wyglądają egzotycznie i mogą kojarzyć się z rajską roślinnością, szczególnie, że na pędach kwiatowych rośnie po kilka kwiatów, co wygląda bardzo efektownie. Imponująca jest również jej wysokość -  może urosnąć do 120 cm, albo nawet i wyżej, jeśli dobrze o nią dbamy i ma zapewnione odpowiednie warunki. 

lilia białalilia biała fot. shutterstock

Lilium candidum - kiedy i gdzie sadzić?

Lilia biała to roślina cebulowa, tak samo jak np. tulipany i hiacynty. Jej czas sadzenia jest jednak inny niż pozostałych lilii i większości kwiatów z tej grupy (które zazwyczaj sadzi się jesienią). W ziemi cebulki lilii białej sadzimy już w sierpniu, najlepiej do połowy tego miesiąca. Dzięki temu zdąży wypuścić liście, które będą zimotrwałe. Lilium candidum najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Ziemia powinna być przepuszczalna i z dużą zawartością wapnia. Cebulki lilii sadzimy w dość płytkich dołkach, nie głębszych niż 5 - 7 cm. W jednym, dość szerokim dołku, wkładamy po 4 - 5 cebulek, oddalonych od siebie o kilka centymetrów. Można je ułożyć np. w okrąg lub w taki sposób jak 5 kropek na kostce do gier planszowych. Staramy się, aby cebulki były pionowo dobrze osadzone w ziemi. 

lilia białalilia biała fot. shutterstock

Kiedy wykopywać cebulki lilii białej?

Lilia św. Józefa kwitnie w czerwcu oraz w lipcu. Po kwitnieniu część nadziemna zasycha i wtedy można wykopać cebulki. Zazwyczaj czas wykopywania przypada na koniec lipca. Warto to zrobić z kilku przyczyn. Pozostawione w ziemi mogą niekiedy zostać uszkodzone przez rolnice i inne szkodniki. W dodatku przy cebulce głównej tworzy się wiele cebulek przybyszowych, które warto oddzielić, dzięki czemu lilia będzie lepiej rosła. Po wykopaniu, cebulki lilii białej przechowujemy w suchym miejscu. W sierpniu sadzimy je w tym samym lub w nowym miejscu. Warto zmieniać ich stanowisko co 4 - 5 lat. 

Lilia biała uprawa - jak chronić ją przed chorobami?

Najczęstszą chorobą, która dopada lilię białą jest szara pleśń. Tak jak większość chorób grzybowych tworzy się ona z powodu nadmiaru wilgoci. Szary nalot pojawia się zarówno na liściach, pędach, jak i pąkach kwiatów. Pierwszy objaw to jednak pojawianie się ciemnozielonych plam na liściach, które stopniowo brązowieją. Szczególnie niebezpieczne są okresy wzmożonych deszczy i wysokiej wilgotności powietrza. Trzeba również uważać przy podlewaniu - nie można polewać liści ani ich zraszać. Jeśli wiemy, że nadchodzą ulewy, warto profilaktycznie opryskać roślinę fungicydem, czyli którymś z dostępnych na rynku, środkiem grzybobójczym. Oprysk stosujemy również wtedy, gdy widać pierwsze objawy szarej pleśni. Zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby można jeszcze przed posadzeniem cebulek, które zabezpieczamy zaprawą przeciwgrzybiczą. Przy sadzeniu należy zachować odstępy między nimi, bo duże zagęszczenie również może doprowadzić do rozwoju choroby.

Na liściach lilii można czasem zauważyć również brązowe odbarwienia. Najczęściej wynikają z błędów w uprawie. Liście chorują gdy gleba jest zbyt kwaśna. W takim wypadku najlepiej dostarczyć do podłoża nawozu z wapniem.

Szkodniki liii białej

Lilia biała jest narażona szczególnie na poskrzypkę liliową (Lilioceris lilii). To mały, czerwony robak, o długości do 8 mm, który obgryza liście tworząc w nich dziury i osłabia roślinę. Żeruje również na pąkach kwiatów. Pojawia się już wczesną wiosną i bardzo często zaatakowane rośliny nie kwitną w swoim czasie. Jak się chronić przed tym szkodnikiem lilii? Ważne jest oglądanie liści już w kwietniu. Jeśli zauważysz jaja, larwy lub dorosłe osobniki to trzeba je jak najszybciej zdjąć z rośliny i zniszczyć. Jaja poskrzypki są owalne i czerwone, a larwy czerwono - brązowe. Ich ręczne zbieranie jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą w pozbywaniu się tego robaka. Ten szkodnik jest bardzo odporny na działanie chemicznych oprysków, dlatego są zazwyczaj nieskuteczne.

szkodnik lilii białej - poskrzypka liliowaszkodnik lilii białej - poskrzypka liliowa fot. shutterstock

Znaczenie białej lilii - symbolika

Lilia biała to najstarsza odmiana wśród lilii i jej historia zaczęła się jeszcze w czasach starożytnych. Już wtedy symbolizowała czystość i niewinność, a w Grecji i Rzymie kwiat ten pojawiał się w wiankach panien młodych. Lilia biała wielokrotnie wymieniana jest również na stronicach Biblii, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Dla chrześcijan była symbolem czystości duchowej i świętości. Z tego powodu czasem nazywana jest lilią Najświętszej Maryi Panny, bo kwiat ten uważano za jej atrybut. Lilia biała pojawiała się również często na obrazach ze św. Józefem oraz św. Antonim. Motywu białej lilii nie brakuje również w kulturze świeckiej - np. na herbach królów francuskich i niektórych polskich szlacheckich rodów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.