Jak zrobić meble ogrodowe - czyli zrób to sam

Redakcja
10.07.2021 12:00
W każdym ogrodzie nie może zabraknąć tarasu, gdzie latem będziemy mogli grillować czy spędzać czas wspólnie z rodziną. Najważniejszym elementem tarasu są meble ogrodowe, których cena potrafi sięgać nawet do kilku tysięcy ! Z tego względu wiele osób decyduje się na własnoręcznie wykonanie mebli ogrodowych. Najbardziej popularne są meble ogrodowe z palet drewnianych.

Łóżko z palet.Łóżko z palet. Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe z palet- jakie narzędzia i materiały będą potrzebne

Do wykonania mebli ogrodowych z palet należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być wybranie projektu. Przemyśl jak chcesz, żeby wyglądały Twoje meble z palet. Standardowo zestaw mebli ogrodowych składa się z dwóch kanap oraz stolika. Do wykonania takiego zestawu potrzebne jest minimum 8 palet. Należy również ustalić jakiej wysokości chcemy meble, ponieważ palety są różnych rozmiarów: 80 × 60 cm, 120 × 80 cm oraz 120 × 120 cm. Wysokość palety jest standardowa niezależnie od jej rozmiarów i wynosi 14,4 cm. Palety to nie wszystko, co będzie potrzebne. Trzeba przygotować:

  • śruby o różnej długości i grubości
  • kątowniki i płaskowniki z metalu
  • impregnat do drewna
  • lakier do drewna
  • szpachle do drewna
  • materiał do wykończenia mebli (poduszki, koce, pledy)

Drugim krokiem jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu:

  • szlifierka oscylacyjna lub papier ścierny
  • wkrętarka
  • wałki, pędzle
  • miarka

Od czego zacząć, aby zrobić z palet meble do ogrodu? Przede wszystkim należy przez kilka dni wysuszyć palety. Dzięki temu meble ogrodowe z palet lepiej wpiją impregnat. Aby pozbyć się ubytków w palecie, należy je zatkać szpachlą do drewna. Palety są wykonane z nieoszlifowanych desek. Meble powinny być pozbawione wszelkich drzazg. W tym celu należy wyczyścić dokładnie deski papierem ściernym o różnej gradacji. Kolejnym etapem przygotowania mebli z palet jest oczyszczenie ich z pyłów oraz impregnat, który zabezpieczy meble przed warunkami atmosferycznymi. Po wyschnięciu impregnatu każdą paletę malujemy lakierem bezbarwnym lub w wybranym kolorze. Po wyschnięciu lakieru przyszedł czas na montaż mebli. Konstrukcja powinna być przemyślana i trwała.

Huśtawka z palet.Huśtawka z palet. Fot. Shutterstock

Meble z palet- jak zrobić stół z palet

Stolik kawowy to najłatwiejszy projekt do wykonania. Aby zrobić ten mebel, potrzebujemy około 3 palet. Należy położyć je jedna na drugą oraz skręcić za pomocą długich wkrętów ze sobą. Blat można wykończyć szkłem. Stolik dzięki temu będzie miał gładką i elegancką powierzchnię, która będzie łatwa w utrzymaniu. Innym sposobem na wykończenie stolika będzie blat z boazeryjnych desek sosnowych. Stół z palet może posłużyć zarówno jako stolik kawowy, jak i stół pomocniczy.

Jak zrobić meble ogrodowe, czyli kanapa z palet

Wykonanie kanapy z palet do ogrodu jest bardziej pracochłonne niż wykonanie stolika, ale na pewno warto, ponieważ efekt końcowy jest satysfakcjonujący. Inną korzyścią z wykonania własnoręcznie mebla do ogrodu są finanse. Wykonanie takiego mebla z palet to koszt około 250- 300 zł.

Pierwszym krokiem do wykonania mebla będzie odpowiednie przygotowanie palet oraz projekt kanapy. Jeżeli chcemy kanapę narożną, potrzebna będzie większa ilość palet. Narożniki ogrodowe pomieszczą znacznie więcej osób. Gotowe palety skręcamy za pomocą kątowników i płaskowników lub śrub w jak najmniej widocznym miejscu. To, w jakim stylu wykończysz gotową kanapę, zależy wyłącznie od wyobraźni. Siedzisko można wyłożyć poduszkami, ale równie dobrze sprawdzi się do tego drewno. W podobny sposób można wykonać również fotel ogrodowy, ale również krzesła. Do wykonania krzesła z palet będą potrzebne palety o mniejszych rozmiarach.

Drewniane meble w ogrodzie

Ogród jest to miejsce, gdzie chętnie wypoczywamy latem. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wydzielić w ogrodzie miejsce na taras, na którym staną meble te przygotowane własnoręcznie czy gotowe. Z palet można wykonać wiele ciekawych mebli takich jak ławka, stolik, czy narożnik, ale również doskonale się sprawdzą do wykonania kwietnika czy ogródka warzywnego.

Zestawy mebli ogrodowych dostępne są w różnych ciekawych wzorach i kolorach.

Więcej o: