Jak zrobić siedzisko do hu¶tawki ogrodowej?

Redakcja
10.07.2021 16:00
Ciepłe, letnie dnie skłaniaj± do spędzania czasu w ogrodzie. Również nasze pociechy z rado¶ci± wyjd± z domu i na pewno z chęci± pobawi± się na ¶wieżym powietrzu. W¶ród elementów małej architektury do zabawy na pewno będzie królowała hu¶tawka.

Hu¶tawka ogrodowa.Hu¶tawka ogrodowa. Fot. Shutterstock

Hu¶tawka ogrodowa

Hu¶tawka ogrodowa to element małej architektury, który dzieci pokochały z całego serca. Hu¶tawka i jej prosty ruch bujania się w przód i w tył sprawia wiele rado¶ci - ale o tym wiemy przecież wszyscy, bowiem kto z nas nie bawił się nigdy na hu¶tawce? Ogród dzięki konstrukcji tak prostej zabawki staje się miejscem rozrywki. Do ogrodowej zabawy często doł±czaj± również starsze dzieci i doro¶li.

Z reguły konstrukcję hu¶tawki ogrodowej buduje się z drewna. To bardzo wytrzymały i solidny materiał. Odpowiednio zabezpieczony impregnatem do drewna na zewn±trz stelaż jest w stanie oprzeć się niepogodzie, intensywnym opadom deszczu lub ¶niegu oraz promieniowaniu słonecznemu. Z drewna wykonuje się większo¶ć elementów hu¶tawki ogrodowej - wykorzystuje się ten materiał do konstrukcji stelażu (belki no¶ne i belka główna, zastrzały) i siedziska. Drewniane hu¶tawki s± bardzo popularne i chętnie wykonywane lub kupowane. Elementy mocowań (haki oraz kotwy mocuj±ce) zwykle robione s± z metalu.

Warto zadbać o odpowiednie podłoże pod hu¶tawk±. Trawa lub wysypany pod hu¶tawk± piasek będ± na tyle miękkie, że w czasie upadku dzieci nie zrobi± sobie krzywdy. Drewniana podłoga lub kostka brukowa to zły pomysł - upadek na ni± może okazać się bolesny i skończyć się skaleczeniami.

Hu¶tawki ogrodowe mog± być jednoosobowe lub dla kilku osób. Wieloosobowe to podwieszane ławki, na których w spokojnym rytmie może bujać się dwie lub trzy osoby na raz. Ich konstrukcja jest stabilniejsza i mocniejsza niż hu¶tawek jednoosobowych. Jednoosobowe hu¶tawki s± przeznaczone do bardziej intensywnej zabawy i dzieci na pewno będ± z ich posiadania szczę¶liwe. Drewnian± ramę stelaża można zast±pić tutaj z powodzeniem belk± pergoli lub mocn± gałęzi± dużego drzewa ogrodowego - hu¶tawka przymocowana do konara będzie idealnym elementem ogrodu wiejskiego.

Hu¶tawki w ci±gu ostatnich sezonów nabrały również nieco innego znaczenia. To teraz również meble ogrodowe, zwykle wykonane z technorattanu, które zawieszone s± na metalowym, niedużym stelażu. Popularne s± również materiałowe modele (tzw. krzesła brazylijskie). Zarówno fotele jak i krzesła wisz±ce zwykle s± jednoosobowymi meblami.

Jak zrobić samodzielnie siedzisko?

Hu¶tawka ogrodowa w formie łóżka.Hu¶tawka ogrodowa w formie łóżka. Fot. Shutterstock

Samodzielne wykonanie siedziska do hu¶tawki nie jest trudne i aby sprawdzić swoim dzieciom rado¶ć, warto po¶wiecić chwilę na wykonanie zabawki. Zobaczmy, czego będziemy potrzebować, aby samodzielnie skonstruować proste siedzisko do naszej hu¶tawki ogrodowej.

Potrzebne materiały

Najprostsze miejsce do siedzenia możemy wykonać już z zaledwie kilku materiałów. Będziemy potrzebować około 10 m grubego sznura lub łańcucha. Dodatkowo deseczkę o wymiarach 50 cm x 30 cm x 3 cm. Deseczkę warto wcze¶niej zaimpregnować, aby zabezpieczyć drewno przed zbyt szybkim niszczeniem. Do zamocowania łańcucha warto przygotować dodatkowo haczyki do mocowania hu¶tawki - s± one elementami, które można kupić w większo¶ci sklepów budowalnych.

Narzędzia

Do wykonania siedziska do hu¶tawki potrzeba naprawdę niewiele. Na pewno przyda nam się wiertarka oraz ewentualnie papier ¶cierny.

Krok po kroku

Pracę nad siedziskiem zacznijmy od przygotowania wszystkich materiałów oraz narzędzi. W deseczce zaznaczmy miejsce na cztery otwory. Powinny one znajdować się około 2 - 2,5 cm od krawędzi drewna. Je¶li decydujemy się na sznur, wywierćmy dziury w oznaczonych miejscach i przewleczmy przez nie sznur. Końce sznura bardzo mocno zawi±żmy w supeł - dzięki temu sznurek z powrotem nie wysunie się z deski. Je¶li zdecydowali¶my się na łańcuch, w oznaczone miejsca wkręćmy haczyki i zaczepmy o nie łańcuch.

Wła¶nie skończyli¶my nasz± hu¶tawkę ogrodow±. Teraz wystawczy tylko zawiesić hu¶tawkę do belki drewnianej istniej±cego już stelaża i nasze dzieci mog± cieszyć się now± zabaw±. Hu¶tawkę ogrodow± możemy również podwiesić do belki pergoli lub przerzucić sznur lub łańcuch przez stabiln± gał±Ľ ogrodowego drzewa.

Gotowe elementy

Elementy do hu¶tawek, w tym także siedziska, możemy równie dobrze kupić w popularnych sklepach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Serdecznie polecamy zakupy w sklepie Merkury Market. Dostawa wykona będzie pod wskazany przez nas adres, otrzymaj± Państwo produkty, których jako¶ć jest wysoka. Dzięki takim elementom zabawa w ogrodzie będzie zawsze najlepsza.

Więcej o: