Jak zrobić siedzisko do huśtawki ogrodowej?

Ciepłe, letnie dnie skłaniają do spędzania czasu w ogrodzie. Również nasze pociechy z radością wyjdą z domu i na pewno z chęcią pobawią się na świeżym powietrzu. Wśród elementów małej architektury do zabawy na pewno będzie królowała huśtawka.

Huśtawka ogrodowa.Huśtawka ogrodowa. Fot. Shutterstock

Huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa to element małej architektury, który dzieci pokochały z całego serca. Huśtawka i jej prosty ruch bujania się w przód i w tył sprawia wiele radości - ale o tym wiemy przecież wszyscy, bowiem kto z nas nie bawił się nigdy na huśtawce? Ogród dzięki konstrukcji tak prostej zabawki staje się miejscem rozrywki. Do ogrodowej zabawy często dołączają również starsze dzieci i dorośli.

Z reguły konstrukcję huśtawki ogrodowej buduje się z drewna. To bardzo wytrzymały i solidny materiał. Odpowiednio zabezpieczony impregnatem do drewna na zewnątrz stelaż jest w stanie oprzeć się niepogodzie, intensywnym opadom deszczu lub śniegu oraz promieniowaniu słonecznemu. Z drewna wykonuje się większość elementów huśtawki ogrodowej - wykorzystuje się ten materiał do konstrukcji stelażu (belki nośne i belka główna, zastrzały) i siedziska. Drewniane huśtawki są bardzo popularne i chętnie wykonywane lub kupowane. Elementy mocowań (haki oraz kotwy mocujące) zwykle robione są z metalu.

Warto zadbać o odpowiednie podłoże pod huśtawką. Trawa lub wysypany pod huśtawką piasek będą na tyle miękkie, że w czasie upadku dzieci nie zrobią sobie krzywdy. Drewniana podłoga lub kostka brukowa to zły pomysł - upadek na nią może okazać się bolesny i skończyć się skaleczeniami.

Huśtawki ogrodowe mogą być jednoosobowe lub dla kilku osób. Wieloosobowe to podwieszane ławki, na których w spokojnym rytmie może bujać się dwie lub trzy osoby na raz. Ich konstrukcja jest stabilniejsza i mocniejsza niż huśtawek jednoosobowych. Jednoosobowe huśtawki są przeznaczone do bardziej intensywnej zabawy i dzieci na pewno będą z ich posiadania szczęśliwe. Drewnianą ramę stelaża można zastąpić tutaj z powodzeniem belką pergoli lub mocną gałęzią dużego drzewa ogrodowego - huśtawka przymocowana do konara będzie idealnym elementem ogrodu wiejskiego.

Huśtawki w ciągu ostatnich sezonów nabrały również nieco innego znaczenia. To teraz również meble ogrodowe, zwykle wykonane z technorattanu, które zawieszone są na metalowym, niedużym stelażu. Popularne są również materiałowe modele (tzw. krzesła brazylijskie). Zarówno fotele jak i krzesła wiszące zwykle są jednoosobowymi meblami.

Jak zrobić samodzielnie siedzisko?

Huśtawka ogrodowa w formie łóżka.Huśtawka ogrodowa w formie łóżka. Fot. Shutterstock

Samodzielne wykonanie siedziska do huśtawki nie jest trudne i aby sprawdzić swoim dzieciom radość, warto poświecić chwilę na wykonanie zabawki. Zobaczmy, czego będziemy potrzebować, aby samodzielnie skonstruować proste siedzisko do naszej huśtawki ogrodowej.

Potrzebne materiały

Najprostsze miejsce do siedzenia możemy wykonać już z zaledwie kilku materiałów. Będziemy potrzebować około 10 m grubego sznura lub łańcucha. Dodatkowo deseczkę o wymiarach 50 cm x 30 cm x 3 cm. Deseczkę warto wcześniej zaimpregnować, aby zabezpieczyć drewno przed zbyt szybkim niszczeniem. Do zamocowania łańcucha warto przygotować dodatkowo haczyki do mocowania huśtawki - są one elementami, które można kupić w większości sklepów budowalnych.

Narzędzia

Do wykonania siedziska do huśtawki potrzeba naprawdę niewiele. Na pewno przyda nam się wiertarka oraz ewentualnie papier ścierny.

Krok po kroku

Pracę nad siedziskiem zacznijmy od przygotowania wszystkich materiałów oraz narzędzi. W deseczce zaznaczmy miejsce na cztery otwory. Powinny one znajdować się około 2 - 2,5 cm od krawędzi drewna. Jeśli decydujemy się na sznur, wywierćmy dziury w oznaczonych miejscach i przewleczmy przez nie sznur. Końce sznura bardzo mocno zawiążmy w supeł - dzięki temu sznurek z powrotem nie wysunie się z deski. Jeśli zdecydowaliśmy się na łańcuch, w oznaczone miejsca wkręćmy haczyki i zaczepmy o nie łańcuch.

Właśnie skończyliśmy naszą huśtawkę ogrodową. Teraz wystawczy tylko zawiesić huśtawkę do belki drewnianej istniejącego już stelaża i nasze dzieci mogą cieszyć się nową zabawą. Huśtawkę ogrodową możemy również podwiesić do belki pergoli lub przerzucić sznur lub łańcuch przez stabilną gałąź ogrodowego drzewa.

Gotowe elementy

Elementy do huśtawek, w tym także siedziska, możemy równie dobrze kupić w popularnych sklepach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Serdecznie polecamy zakupy w sklepie Merkury Market. Dostawa wykona będzie pod wskazany przez nas adres, otrzymają Państwo produkty, których jakość jest wysoka. Dzięki takim elementom zabawa w ogrodzie będzie zawsze najlepsza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.