Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim funkcjonalny. To pomieszczenie, które pełni wiele funkcji: jest miejscem do spania i do zabawy. Istotne jest, by łatwo było utrzymać w pokoju porządek, a jednocześnie zadbać o estetyczny i przytulny wystrój. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni dziecko będzie lubiło spędzać czas i będzie czuło się bezpiecznie. Urządzenie pokoju dla dziecka to dla rodziców nie lada wyzwanie. Dlaczego? Pomieszczenie powinno spełniać niezbędne funkcje, ale pomagać też w kształtowaniu dziecięcego stosunku do świata. Wnętrze dla najmłodszego członka rodziny to jednocześnie pokój dziecięcy do zabawy i pokój dziecięcy do nauki.
Czy rzeczywiście istnieje taki podział na pokój dziecięcy dla dziewczynki i pokój dziecięcy dla chłopca? Już jakiś czas temu przeminęła moda na kolory przypisane do płci dziecka, pozwala to na nie wpędzanie dzieci w stereotypy. Chłopcy nie żyją w świecie niebieskiego i przekonaniu, że dedykowane są dla nich gwiazdki i kosmos, a dziewczynki w świecie różu i lalek Barbie.
Pokój dziecka powinien spełniać oczekiwania młodego człowieka, rozwijać jego wyobraźnię, a jednocześnie wyciszać i pozwalać na skupienie i rozwój intelektualny. Zdecydowanie nie urządzamy pokoju dziecięcego w pstrokatych kolorach. Wybór uniwersalnych kolorów pozwala na naturalność i pokazanie dziecku, że każdy kolor będzie dla niego odpowiedni.
Ilość mebli w pokoju dziecięcym powinna być ograniczona do minimum. Niezbędne będzie łóżko, szafa, komoda oraz stolik z krzesełkiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżka z regulowaną ramą, które będzie rosło wraz z dzieckiem - to praktyczne rozwiązanie na kilka lat. Wybierając meble do pokoju dziecięcego warto wybrać modułowe, które pozwolą jak najlepiej dopasować wybór mebli do potrzeb dziecka i rozmiarów pomieszczenia.
W pokoju niemowlęcia niezbędny okaże się również przewijak. W sklepach dostępne są przenośne materacyki-przewijaki pokryte ceratą, blaty do przewijania lub przewijaki na stelażu. Przenośne przewijaki możemy położyć na ściankach łóżeczka lub na komodzie. Tuż obok przewijaka powinna znajdować się półka z kosmetykami do pielęgnacji dziecka.
Dla najmłodszych dzieci do przechowywania ubrań wystarczy komoda. Nie powinno zabraknąć także wygodnego fotela, który stworzy idealny kącik do karmienia maleństwa. Wysokie oparcie oraz podłokietnik zapewni mamie prawdziwie komfortowe warunki, a nieduży stoliczek ułatwi odstawienie butelki z mlekiem lub kubka z herbatą rodzica.
W pokoju starszego dziecka, prócz komody przyda się szafa, która zapewni wygodne rozmieszczenie odzieży. Jeśli chcemy zapewnić dziecku samodzielność, warto poukładać ubrania na niższych półkach, by dziecko bez problemu do nich dostało.
Urządzając pokój dziecięcy warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i estetykę. Ściany w pokoju dziecka powinniśmy pomalować ekologiczną farbą, która nie zaszkodzi młodemu organizmowi. Dodatkowo warto wybrać jasne, pastelowe kolory, które nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale będą miały właściwości uspokajające. Zabawki zwykle mają intensywne i jaskrawe kolory, dlatego wystrój pokoju może być bardziej stonowany. Zbyt duża ilość kolorów i wzorów bardzo szybko może prze bodźcować dziecko, co sprawi, że stanie się nerwowe i będzie miało problem z zaśnięciem.
Istotną rolę odgrywa oświetlenie, szczególnie jeśli jest to pokój dziecięcy bez okna. Dzieci bardzo często boją się ciemności, dlatego efektowne oświetlenie pozwoli odgonić nocne strachy i stworzyć przytulną aranżację. W sklepach znajdziemy mnóstwo designerskich lamp w kształcie baloników, kul, kwiatów oraz piękne lampy stojące z abażurem. Przydatna okaże się również lampka nocna ustawiona tuż przy łóżeczku, sprawdzi się zarówno w przypadku maluchów jak i trochę starszych dzieci.
Niemowlęta i małe dzieci spędzają dużo czasu na podłodze: raczkują, bawią się, odpoczywają, dlatego należy zadbać, by podłoga była czysta oraz przyjazna. Do tego celu idealnie sprawdzą się miękkie pastelowe lub kolorowe dywany. Dywany możemy w każdej chwili wytrzepać lub wyprać, co pozwoli zachować czystość.
Wśród projektów pokoi dziecięcych, w ostatnim czasie niezmiennie króluje kilka styli. Dużą popularnością cieszy się pokój dziecięcy w stylu leśnym. Taka aranżacja wprowadzi do wnętrza bajkowy klimat, a pokój stanie się bardzo przytulny. Leśny motyw jest uniwersalny, sprawdzi się podczas aranżowania pokoju zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. W takiej aranżacji stawiamy na naturalne materiały: drewno, rattan, wiklinę, bawełnę, len. Stonowane kolory wprowadzają do wnętrza równowagę i naturalny klimat. Doskonale sprawdzą się tapety ze zwierzętami lub z motywem delikatnej roślinności.
Pokój dziecięcy boho cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie powinno zabraknąć mnogości wzorów, plecionych dywanów, wzorzystych tkanin, kolorów, a także dodatków w postaci baldachimów, pomponów, makram czy łapaczy snów.
Pokój dziecięcy w stylu loft to także dobre rozwiązanie. Sprawdzą się meble obite miękkimi tkaninami, jednak zdecydowanie nie wybieramy tych z długim włosiem oraz "puszystych". Stawiamy na praktyczność i funkcjonalność. Pokój dziecięcy w stylu industrialnym jest prosty, sprawdzą się regały z desek oraz metalu. Brak bibelotów znajdujących się na wierzchu sprawi, że wnętrze będzie bardziej uporządkowane i optycznie większe. Pokój dziecięcy w stylu loft to dobry wybór dla starszych maluchów.