Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Rośliny ogrodowe Fot. Shutterstock
Kilka porad na start w ogrodzie
Ogród ogrodowi nierówny, ale zawsze warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami, które możemy zastosować do większości przypadków. Dobrze zaprojektowany teren to już połowa sukcesu, dlatego nad samymi pomysłami i przemyśleniem rozkładu ogrodu warto zastanowić się na początku.
Mierz siły na zamiary
Własny ogródek to ogrom pracy, dlatego warto stworzyć taki, który nie będzie nam po jakimś czasie wydawał się uciążliwy i którego utrzymanie nie sprawi nam niepotrzebnych nieprzyjemności. Dla zapracowanych działka pełna kwiatów i rabat, gdzie królują żywopłoty i ogromne ilości trawnika nie będzie dobrym pomysłem, gdyż takie zagospodarowanie wymaga stałej opieki. Mniej wymagające są np. rośliny iglaste, stworzone z nich klomby i rabaty pokryte korą lub żwirem.
Sprawdzenie terenu ogrodu
Nie każdy typ ogrodu nadaje się na każde miejsce. Miejsca suche i zacienione to tereny trudne dla roślin. Kwitnące kwiaty z reguły będą wymagać nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych stanowisk. Sprawdźmy jakie warunki panują w naszym ogrodzie, przyjrzyjmy się działce w różnym oświetleniu o różnych porach dnia.
Wyjątkowe rośliny
Bardzo często egzotycznie wyglądające, wyjątkowe rośliny są bardzo drogie i wymagają szczególnej opieki. Nie powinni się zatem decydować na nie początkujący ogrodnicy oraz tacy, którzy nie będą w stanie poświęcać roślinom odpowiedniej ilości czasu. Czasami warto zdecydować się na popularniejsze, mniej wymagające okazy, które w pełni okazałości będą zdobić naszą działkę.
Wypełnij przestrzeń
Przyroda nie lubi pustki i dlatego nie powinniśmy również pozostawiać niezagospodarowanych przestrzeni. Do ogrodów możemy wprowadzić nie tylko kwiaty, trawy, drzewa lub krzewy, ale również oświetlenie, meble oraz małą architekturę. Możemy ustawić w ogrodzie meble ogrodowe technorattan, krzesła technorattan, drewniane ławki lub altany i masę innych, ogrodowych akcesoriów. Dzięki temu zyskamy miejsca do odpoczynku i zapełniły optycznie przestrzeń.
Pomysł na ogród - jak urządzić ogród pasujący właśnie do nas?
W zależności od posiadanego czasu i naszych możliwości finansowych możemy stworzyć dużą, bogatą aranżację lub coś mniejszego, bardziej minimalistycznego. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, nasz ogród może wyglądać schludnie i estetycznie.
Minimalne piękno
Niezależnie, czy posiadamy duży teren, czy coś mniejszego pod domem, dbanie o działkę będzie wymagało od nas czasu i nakładu finansowego. Zasady są jednak dość proste - im mniej elementów i roślin znajduje się na działce, tym mniejszą pracę będziemy musieli wykonać. Krzewy i drzewa nie wymagają dużej opieki, zwłaszcza iglaste lub nieowocowe. Trawnik również wygląda estetycznie, jedyną wada jest potrzeba jego częstego (przynajmniej raz w tygodniu) koszenia. Minimalistyczne ogrody mogą wyglądać równie atrakcyjnie, co takie z bogatymi rabatami, a do ich aranżacji będziemy potrzebowali mniejszych nakładów finansowych.
Rabaty jak malowane
Rabaty pod domem kojarzą nam się z wiejskimi klimatami i wielością barw. Aby zaprojektować takie aranżacje potrzebujemy nasłonecznionych stanowisk. Rabatki kwiatowe będą też od nas wymagać sporo pracy - w dbaniu o kwiaty na rabatach, w usuwaniu chwastów i również w codziennym ich podlewaniu. Praca i czas im poświęcony jednak zwróci się, kwiaty szybko zapełnią przestrzeń barwami.
Oczko ogrodowe
Jak zrobić oczko wodne krok po kroku - nasadzenie roślin Fot. Shutterstock
To pomysł dla zaawansowanych ogrodników. Oczko wodne przed domem będzie od nas wymagało dość dużo pracy oraz nakładów finansowych na utrzymanie wody w czystości. Ważne będą tu również prace jesienne oraz wiosenne oraz zabezpieczanie oczka na zimę.
Warzywa i owoce - ogród użytkowy
Bardzo popularny pomysł na działki to zaaranżowanie ogrodu roślinami użytkowymi. W urządzeniu takiego ogrodu ważne jest wybranie krzewów i drzew owocowych. Do urządzenia przestrzeni możemy również dodać warzywne grządki i wprowadzić zioła do ogrodów.