Zanim rozpatrzymy dokładnie sposoby na pozbycie się mrówek, zobaczmy, jak te małe owady mogą zniszczyć Twój spokojny relaks w ogrodzie. Przede wszystkim ich niszczycielska działalność niewidoczna jest gołym okiem - mrówki drążą swoje korytarze pod ziemią, a jedynym widocznym znakiem ich obecności są kopce. Tunele i fragmenty pomieszczeń mieszkalnych przesuszają ziemię i niszczą rośliny. Jeśli delikatne korzenie szczególnie pięknych okazów stoją na drodze tym małym konstruktorom, mogą być przez nie wygryzane, przez co roślinki obumrą. Kopce tworzone przez mrówki w ogrodzie to również nieatrakcyjna i wątpliwa ozdoba trawników. Co gorsze z ogrodów mrówki mogą przejść do domu, skąd pozbyć się jest ich szczególnie trudno.
Zobaczmy najczęstsze sposoby na mrówki w ogrodzie. Domowe rozwiązania będą nie tylko skuteczne, ale również przyjazne środowisku i nie zaszkodzą ani roślinom, ani Twoim pupilom. Potrzebne składniki znajdziesz w domowej kuchni, są łatwo dostępne i dzięki temu zastosujesz któryś ze sposobów nawet w nagłej potrzebie.
Zastosowanie mąki kukurydzianej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na mrówki. W ogrodzie domowe sposoby sprawdzają się idealnie, ten również będzie doskonały. Działanie jest proste - rozsyp nieco mąki kukurydzianej w miejscach, gdzie przechodzą owady. Mrówki po zjedzeniu mąki pęcznieją i giną, a Twoje rośliny pozostają bezpieczne.
Pułapka na mrówki może być wykonana z pomocą miodu. Na talerzyku wylej nieco tego naturalnego, słodkiego przysmaku. Mrówki nie będą mogły się mu oprzeć! Niestety dla nich, najczęściej posklejane zginą.
To znany już naszym babciom środek na odstraszanie mrówek. Skutecznie zniechęci mrówki do zbliżania się w miejsca, gdzie został on rozsypany. Bardzo podobne działanie ma cynamon. Rozsypanie proszku do pieczenia lub cynamonu wokół mrowiska to metody mało inwazyjne, a bardzo skuteczne.
To szybki sposób na niechcianą obecność mrówek w ogrodzie. Należy polać mrowisko wrzącą wodą. Zniszczone mrowisko ciężej będzie odbudować, jeśli zabieg powtórzysz. Zniechęcone mrówki szybciej przeniosą się gdzieś indziej. Równie skutecznie działa wlewanie do mrowiska octu. Ocet spirytusowy lub jabłkowy mają mocną i nieprzyjemną dla mrówek w ogrodzie woń. W ogrodzie mrówki, polane octem, szybko przeniosą się na inne miejsce. Sposób z wrzątkiem i octem odstrasza mrówki z ogrodu, poprzez niszczenie gniazda owadów. Zniszczone gniazdo może zostać co prawda odbudowane, ale zabieg, powtarzany regularnie z każdym nowym gniazdem, pozwoli Ci w krótkim czasie zlikwidować mrówki i resztki ich mrowisk.
Twój ogród możesz też z powodzeniem zabezpieczyć przed mrówkami już na etapie projektowania. Zasadzenie lawendy, tymianku, mięty lub innych, silnie pachnących ziół zniechęci mrówki. Owady odstraszają również zapach liści pomidorów - rozłóż je w kilku miejscach, by zwalczyć szkodniki. mrówki nie lubią również zapachu czosnku i pokrzywy. Wykonanie naparów z tych roślin to jedne z najpopularniejszych domowych metod.
Mrówki i mszyce mogą żyć w doskonałej symbiozie. Jeśli mszyce pojawiła się na Twoich roślinach, pozbądź się najpierw ich samych, a najprawdopodobniej kolonia mrówek również zniknie.
W sklepach ogrodniczych i sklepach internetowych możesz bez problemu zakupić szereg preparatów na mrówki. Wśród środków znajdziesz na pewno odpowiednie dla siebie. Zakupione środki chemiczne trzymaj zawsze z dala od dzieci. Doskonałym miejscem ich przechowywania będą domki ogrodowe. Zakupiony preparat będzie umieszczony z dala od dzieci i zwierząt w suchym i bezpiecznym miejscu. Należy rozsypać preparaty zgodnie z oznaczeniem na ich opakowaniu - zapoznaj się zatem dokładnie z instrukcją.