Jak zaaranżować nowoczesny salon z jadalnią? Podpowiadamy!

Urządzając nowoczesne mieszkanie większości z nas zależy, by było funkcjonalne i wpisywało się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Rozmieszczenie pomieszczeń w domu, a także ich łączenie stanowi nie lada wyzwanie. Popularnym rozwiązanie jest nowoczesny salon z jadalnią. Jak zaarażować tak połączone wnętrze, by spełniało obie funkcje? Podpowiadamy!

Nowoczesny salon z jadalnią i kuchnią - popularne rozwiązanie

Otwarte przestrzenie i łączenie dwóch pomieszczeń w jedno cieszą się dużą popularnością, szczególnie w nowo budowanych domach. Najczęściej łączymy nowoczesny salon z jadalnią i kuchnią. Decydując się na takie połączenie warto zaakcentować wszystkie funkcje takiego wnętrza, a jednocześnie zadbać o to, by wzajemnie się dopełniały i łączyły w całość stylem i dekoracjami, zachowując przy tym swój odrębny charakter.

W centrum wnętrza najczęściej aranżowana jest jadalnia, która staje się przestrzenią przechodnią, między salonem a kuchnią, to wygodne rozmieszczenie, które zapewnia komfort na co dzień, ale też podczas przyjmowania gości.

Nowoczesny salon z jadalniąNowoczesny salon z jadalnią Fot. shutterstock

Nowoczesny salon z jadalnią - zalety

Salon to centrum życia rodzinnego, a jadalnia to miejsce stworzone do spożywania posiłków w rodzinnym gronie. Połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedno jest rozwiązaniem idealnym, który podkreśli szczególną ważność rodzinnych więzi oraz zmotywuje domowników do wspólnego spędzania czasu, nie tylko od święta. Przy takim połączeniu niezależnie od tego czy domownicy oglądają ulubiony program telewizyjny, jedzą podwieczorek, obiad, odrabiają lekcję czy piją przy stole kawę lub serfują po Internecie - spędzają czas razem, w obrębie jednego pomieszczenia. Zdecydowanie ułatwia to kontakt, zachęca do rozmowy i wzmacnia rodzinne więzi.

Połączenie nowoczesnego salonu z jadalnią sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi i domowych imprez. Większy metraż pomieszczenia umożliwi komfortowe spotkania w większym gronie. Łączenie pomieszczeń sprawdzi się na niedużych metrażach, gdzie ściany zmniejszałyby optycznie wnętrze. Nowoczesny salon z jadalnią sprawdzi się także w dużych domach, dzięki czemu przestrzeń w domu zyska więcej rozmachu, światła i przestronności.

Nowoczesny salon z jadalnią i kuchnią to rozwiązanie zapewniające mnóstwo wygody. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu umożliwią rodzinną integrację, ułatwią serwowanie posiłków i uporządkują przestrzeń.

Otwarte przestrzenie w domu mają swoje wady. Jakie? Przede wszystkim ważne jest, by panował w nich porządek. Brak drzwi nie pozwoli na zamknięcie wytworzonego dzień wcześniej bałaganu.

Nowoczesny salon z jadalnią - inspiracjaNowoczesny salon z jadalnią - inspiracja Fot. shutterstock

Nowoczesne oświetlenie salonu z jadalnią

Nowoczesny salon połączony z kuchnią i jadalnią wymaga odpowiedniego oświetlenia. W jadalni popularnym rozwiązaniem są wiszące na linach lampy nad centralnym punktem stołu - prezentuje się to designersko, modnie i jest bardzo praktyczne. Kolejną kwestią jest ustawienie funkcjonalnej lampy podłogowej w pobliżu kanapy - ułatwi to czytanie książek w porze relaksu. W nowoczesnym salonie dobrze sprawdzą się kinkiety - umieszczone na ścianach kinkiety doświetlą przestrzeń, nadadzą klimat i charakter, dekorując światłem wnętrze. Modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są także podświetlane karnisze.

Salon z jadalnią styl nowoczesny - jak urządzić?

Jak urządzić salon z jadalnią w stylu nowoczesnym? Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie dużego stołu z krzesłami w miejscu, gdzie wypadałaby ściana pomiędzy pomieszczeniami. Wnętrze stanie się przestronne, połączy dwa pomieszczenia o różnych funkcjach, a przy tym nada przestrzeni lekkości, stylu i optycznie je powiększy.

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie salonu z jadalnią i kuchnią za pomocą barku lub wyspy kuchennej - będzie efektownie i funkcjonalnie. Wyspa kuchenna to dodatkowy blat roboczy, którego w kuchni nigdy nie jest wystarczająco dużo. Barek lub wyspa sprytnie i przede wszystkim naturalnie oddzielą różne przestrzenie od siebie. Jeśli ustawimy przy blacie wysokie hokery, zaaranżujemy dodatkowe miejsce do zjedzenia śniadania lub wypicia kawy z przyjaciółką.

Urządzając salon z jadalnią na małym metrażu najważniejszą kwestią jest zachowanie minimalizmu. Skromna, przytulna i minimalistyczna aranżacja to najlepszy sposób na zaaranżowanie nowoczesnej przestrzeni. Salon z jadalnią w stylu nowoczesnym, w skuteczny sposób może rozróżnić dywan - kładziemy go pod stół, dostosowując jego rozmiar do wielkości stołu - kluczowe jest, by krzesła po odsunięciu ich od stołu nadal znajdowały się na dywanie lub kładziemy dywan przy kanapie, wtedy nie musi być duży.

Nowoczesny salon z jadalnia i kominkiem to także świetny pomysł na podkreślenie odrębności połączonych ze sobą pomieszczeń. Równie dobrze sprawdzi się belka stropowa lub cegła dekoracyjna na ścianie w jadalni, która zasygnalizuje delikatną zmianę charakteru pomieszczenia. Jeśli aranżujesz nowoczesny salon z jadalnią, pamiętaj, by nie ustawiać kanapy tyłem do jadalni. Najlepiej sprawdzi się ustawienie boczne, dzięki czemu zyskamy kompozycję okręgu, a pomieszczenia połączą się ze sobą naturalnie, bez bardzo wyraźnych granic.

Nowoczesna aranżacja - salon połączony z jadalnią z niebieskimi dodatkamiNowoczesna aranżacja - salon połączony z jadalnią z niebieskimi dodatkami Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.