Płytki w łazienkach. Do jakiej wysokości je układać?

Remontując łazienkę w domu lub aranżując całkowicie nowe pomieszczenie często wybieramy płytki jako elementy wykończenia nawierzchni. Płytki są doskonałe do pomieszczeń, gdzie zwiększony jest poziom wilgoci. Dodatkowo dostępne są w wielu wzorach i kolorach, aranżacja będzie zatem bardzo ułatwiona.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Płytki w łazience

Często wybieramy płytki łazienkowe z uwagi na ich wyjątkowe właściwości. W łazience panuje duża wilgoć, dlatego płytki powinny być nienasiąkliwe. W innym wypadku nasiąknięte wodą płytki będą odpadać ze ścian i remont pójdzie na nic. Duża odporność na uszkodzenia i trwałość są również cechami płytek. Dobrze położone płytki będą nam wiernie służyły do kolejnego remontu. Zwykle powierzchnia płytek jest plamoodporna, a ewentualne zanieczyszczenia i brud dość łatwo usunąć. Jedynym miejscem trudniejszym do czyszczenia będą ewentualne fugi, możemy jednak ten problem zniwelować stosując odpowiednie materiały (np. fugi epoksydowe).

W łazience płytki kładziemy do różnych wysokości. Różne strefy łazienki będą wymagały też różnej wysokości kładzenia płytek. Odpowiednie ułożenia dadzą zaskakujący efekt, warto zatem zapoznać się z krótkimi zasadami aranżowania wnętrza w łazience.

Płytki w strefie mokrej łazienki - Do jakiej wysokości?

Strefa mokra łazienki to te części pomieszczenia, które szczególnie narażone są na kontakt z wodą. Są to głównie strefy wokół kabiny prysznicowej, a także ściany i podłogi przy wannie i umywalce. W tych częściach łazienki możemy nieopatrznie rozchlapać wodę, na szczęście ułożone tam płytki pozwolą nam szybko posprzątać ewentualny bałagan.

Płytki ułożone w strefie kabiny prysznicowej powinny być nieco powyżej wysokości, którą może osiągnąć słuchawka prysznica lub deszczownica (zwykle to wysokość około 2 m). Dzięki temu ochronimy ścianę przed nadmiernym zawilgoceniem. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż ścianek prysznicowych warto płytkę układać na wysokość kabiny. Taka aranżacja będzie estetyczna i przyjemna dla oka.

Wokół wanny płytki należy układać tak, by ściana bez płytki nie była ochlapywana. Jeśli planujemy brać prysznice w wannie, odpowiednio wysoko należy ułożyć też płytki. Przy wannach przeznaczonych jedynie do kąpieli wysokość płytki może być niższa - wystarczy ułożyć je do wysokości 1,2 m lub do połowy ściany. Podobnie sytuacja będzie wyglądała wokół umywalki. Na ścianach wokół umywalki również należy płytki ułożyć na wysokości co najmniej 120 cm.

Jasne płytki do łazienki.Jasne płytki do łazienki. Fot. Merkury Market

Okna, drzwi i pozostałe powierzchnie ścian

Pozostałe części łazienki nie będą narażone na bezpośrednie działanie wody, jednak należy pamiętać, że wciąż w łazience panuje bardzo wysoka wilgotność. Warto na pozostałych ścianach zastosować rozwiązanie, które sprawi, że aranżacja w łazience będzie jednolita i przyjemna do oka. Dopasowanie się do wysokości 120 cm, stosowanej w łazience przy umywalkach i wannie, będzie równie dobre i odpowiednie w pozostałych częściach pomieszczenia. Pozwala to zachować jednolity styl. Efekt nudy przełamywać będzie ewentualne podwyższenie wysokości kładzenia płytki w łazience w kabinie prysznicowej.

Ciekawe i nietypowe aranżacje zakładają układanie płytek w pomieszczeniu na różnych wysokościach na ścianie. Fachowcy często decydują się zrobić poziom płytek łazienkowych na wysokość drzwi lub dolnej albo górnej granicy okna. Takie aranżacje mogą wyglądać intrygująco, jednak nie powinniśmy przesadzać z nadmiarem różnych poziomów, warto zachować estetykę, smak i przełamywać jednolitą wysokość płytek w jednym, maksymalnie dwóch miejscach (np. przy kabinie prysznicowej i miejscu z umywalką).

Od podłogi do samego sufitu

W łazienkach bardzo często stosuje się zabieg układania płytek od podłogi do samego sufitu. Takie aranżacje pozwalają zachować jednolitość kompozycji i będą doskonałą opcją do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. To również dobre rozwiązanie do małych łazienek - tam powinniśmy położyć jasne płytki, które na całej powierzchni ścian rozświetlą wnętrze i łazienka dzięki temu wyda nam się większa. Płytki aż pod sufit to również sposób na przestronne pomieszczenie - taka łazienka typu SPA będzie wtedy wyglądała elegancko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA