Jakie sztućće można myć w zmywarce? - wyjaśniamy

W większości nowoczesnych kuchni są zmywarki. Stawiamy na wygodę i ułatwiamy sobie codzienne obowiązki jak tylko to możliwe. Mycie sztucców w zmywarce wpływa bezpośrednio na ich wygląd i żywotność. Zastanawiasz się jakie sztućce można myć w zmywarce? Odpowiadamy!

Jakie sztućce można myć w zmywarce?

Urządzasz kuchnię? Kompletujesz wyposażenie? Wymieniasz sztućce na nowe? Jeśli masz w domu zmywarkę, na pewno zastanawiasz się, jakie sztućce można myć w zmywarce. Wybierając komplet sztućców warto zwrócić uwagę czy producent podaje informację na ten temat. Niektóre przedmioty wymagają mycia osobno, ręcznie, co zajmie zdecydowanie więcej czasu. W dobie technologii, gdzie wiele domowych obowiązków wykonują za nas urządzenia nie wszystkim będzie odpowiadało osobne mycie niektórych elementów zastawy, nie wszyscy mają na to czas i ochotę, mając z tyłu głowy myśl, że w kuchni jest zmywarka. Wtedy dobrym pomysłem jest zakup tanich sztućców do zmywarki. Niska cena niestety nie idzie w parze z jakością.

Zdarza się, że po wyjęciu sztućców ze zmywarki można zauważyć na niej oznaki rdzy. Nie oznacza to jednak, że nie jest dopuszczalne mycie sztućców w ten sposób. Tanie sztućce oraz komplety sztućców ze słabych materiałów są podatniejsze na proces rdzewienia. Aby tego uniknąć, po zakończonym procesie mycia warto od razu otworzyć drzwi urządzenia, co pozwoli pozbyć się z jej wnętrza nadmiaru wilgoci, które odpowiada za rdzewienie. Problem z rdzawym nalotem na sztućcach może także rozwiązać kupno zmywarki, które po umyciu uruchamia funkcję suszenia.

Komplet sztućców do zmywarkiKomplet sztućców do zmywarki Fot. shutterstock

Sztućce do zmywarki - jakie?

Jeśli zależy nam na możliwości mycia sztućców w zmywarce, warto kupić komplet dobrej jakości, renomowanego producenta. Wśród polecanych kompletów wyróżniamy między innymi sztućce Ambition oraz sztućce Gerlach, które cieszą się zadowoleniem wśród kupujących, królują w rankingach i dostępne są na polskim rynku od wielu wielu lat. Sztućce tych marek bez problemu można kupić za pośrednictwem sklepów Internetowych oraz stacjonarnie, w sklepach z wyposażeniem gospodarstwa domowego.

Mycie sztućców w zmywarce może powodować utratę ich połysku oraz matowienie. Kluczową kwestią, by tego uniknąć jest używanie odpowiedniej jakości środków nabłyszczających. Warto pamiętać, że regularne stosowanie środków nabłyszczających będzie zdecydowanie bardziej korzystne finansowo, niż zakup nowego kompletu sztućców.

Najczęściej wybierane są komplety sztućców ze stali nierdzewnej. To materiał, który charakteryzuje się wysoką trwałością. Łyżki, łyżeczki, noże oraz widelce wykonywane ze stali nierdzewnej wzbogacone są w chrom oraz nikiel. Nawet w przypadku rdzewienia, po dłuższym czasie użytkowania, korozja może pojawiać się jedynie na wierzchniej warstwie sztućców, którą łatwo jest doczyścić. Na rynku znajdziemy także sztućce srebrne, które są bardzo drogie i mało kto może sobie na nie pozwolić.

Komplet sztućców EchtwerkKomplet sztućców Echtwerk Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja

Jakich sztućców nie można myć w zmywarce?

Absolutnie nie myjemy w zmywarce sztućców ze złotymi elementami. To elementy zastawy, które prezentują się naprawdę pięknie, dodają na stole stylu i elegancji, jednak zazwyczaj złote sztućce nie są przystosowane do mycia w zmywarce. Dlaczego? Środki czyszczące, para wodna oraz gorąca woda sprawią, że złote sztućce umyte w zmywarce ulegną zniszczeniu, stracą nie tylko blask, ale też swój pierwotny kolor i urok. Identyczna sytuacja nastąpi, gdy włożymy do zmywarki sztućce w kolorze różowego złota oraz sztućce czarne. Nie warto więc ryzykować.

Niektórzy producenci zapewniają, że ich komplety złotych sztućców są przystosowane do mycia w zmywarce. Polecamy jednak podejść do tej informacji z rozwagą. By cieszyć się ładnym wyglądem zakupionego kompletu, bezpieczniej będzie myć go ręcznie.

Sztućce złote oraz miedzianeSztućce złote oraz miedziane Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja

Jakie zalety ma mycie ręczne sztućców?

Sztućce myte ręcznie przez bardzo długi czas zachowają swój oryginalny blask. Aby zachwycały pięknym wyglądem, najlepiej jest myć je ciepłą wodą, używając miękkiej gąbki i łagodnego płynu do mycia. Wysuszenie sztućców ściereczką lub papierowym ręcznikiem, zagwarantuje, że będą pozbawione zacieków i pełne blasku. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy spodziewamy się gości i zależy nam na perfekcyjnie nakrytym stole. Warto pamiętać, że płyny do mycia z dodatkiem owoców cytrusowych: pomarańczy czy cytryn oraz tabletki do zmywarki sprawiają, że sztućce ze stali nierdzewnej tracą blask i matowieją. Regularne poddawanie ich polerowaniu, suszenie oraz czyszczenie raz na jakiś czas domowymi sposobami wydłużą ich żywotność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.