Nowoczesne oczka wodne - 8 inspiracji

Oczko wodne jest niezwykle ważnym elementem aranżacji ogrodu. Również w nowoczesnej przestrzeni wokół domu powinno być ciekawie wkomponowane. Czym powinno się wyróżniać? Jakie inspiracje wykorzystać? Z pewnością niepowtarzalny styl zapewni ciekawy dobór roślin i kamieni, do tego kaskady i właściwe oświetlenie. Także dobór ryb nie jest bez znaczenia.

Oczko wodne.Oczko wodne. Fot. Shutterstock

Nowoczesne oczko wodne. Jakie powinno być?

W przypadku oczek wodnych w nowoczesnych ogrodach warto odejść od klasyki, na którą składają się nieregularny lub owalny kształt zbiornika, najczęściej wyłożonego specjalną folią, obsypanego żwirkiem i dość licznie obrośniętego zwłaszcza przez rośliny pływające. Co może być naszym sojusznikiem wtedy, gdy chcemy urządzić oczko w nowoczesnym ogrodzie?

Nowoczesne oczko wodne - na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim we współczesnym oczku wodnym liczą się:

  • kształt zbiornika - odchodzi się od nieregularnego lub owalnego kształtu, który mają klasyczne oczka wodne. Ich miejsce zajmuje zbiornik o geometrycznych krawędziach. Kształty powinny być architektoniczne i surowe. Całość może być np. wkomponowana w płyty, które ułożone zostały jako podłoże niewielkiego ogrodu. Popularne materiały to także beton lub cegła.
  • fontanna - wszelkiego rodzaju kaskady i cieki wodne to elementy, których szum uczyni przestrzeń ogrodu bardziej interesującą
  • oświetlenie - nowoczesny ogród nie może się obyć bez sztucznego oświetlenia, które odgrywa też rolę przy zbiorniku zakładanym w takiej przestrzeni. Nikogo nie dziwi dziś oczko wodne wyposażone w fontanny z podświetleniem LED
  • rośliny - nowoczesne oczka to założenia, w przypadku których albo rezygnuje się z roślinności, albo też wykorzystuje ją według ściśle przestrzeganych reguł
  • aparatura natleniająca - tam, gdzie w oczku wodnym znajdą się ryby, muszą też mieć zastosowanie pompy i filtry

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Aranżacje nowoczesnego oczka wodnego? Kilka ciekawych pomysłów

Jaką aranżację oczka wodnego wybrać do nowoczesnego ogrodu? Woda może być wprowadzana do ogrodu poprzez różne formy. Nowoczesna stylizacja jest tu nieco umowna - kluczowe jest to, by wodny świat zestawić umiejętnie z otoczeniem domu. Warto postawić na podobny design. Co zrobić, by całość prezentowała się efektownie? Oto kilka rozwiązań:

Staw kąpielowy

Jeżeli jednak nieco bardziej podobają nam się klasyczne materiały ogrodowe, choćby kamienie i rośliny filtrujące wodę, to możemy postawić na niewielki staw kąpielowy. Chociaż potrzeba w jego przypadku dość dużo miejsca, to takie rozwiązanie w nowoczesny sposób łączy różne funkcje wody w ogrodzie.

Ryby do oczka wodnego.Ryby do oczka wodnego. Fot. Shutterstock

Misa ogrodowa wśród roślinności

Jeśli jednak terenu jest niewiele, my zaś koniecznie chcemy mieć nieco wody w ogrodzie, to powinny nam się spodobać pomysły takie, jak misa lub misy z wodą w ogrodzie. Również w nich mogą się znaleźć niewielkie fontanny. Wyraźnie wyodrębnione z otoczenia kształty takiej misy wspaniale wpasują się w aranżacje przestrzeni w nowoczesnym stylu.

Roślinność w misie z wodą

W przypadku zastosowania odpowiednio dużej misy możemy też w jej wnętrzu umieścić nieco roślinności pływającej. Spełni ona wówczas niemal wszystkie funkcje, które posiada klasyczne oczko wodne.

Oczko wodne z gotowej formy

Montaż oczka wodnego z polietylenu bardzo skraca czas powstawania takiego elementu w ogrodzie. Jest też praktyczny jeśli chodzi o sprzątanie i bardzo wytrzymały. Na rynku dostępne są formy do oczek wodnych o różnych kształtach - także geometrycznych.

Oczko wodne z cegły

Wykonanie oczka wodnego w kształcie kwadratu lub prostokąta jest stosunkowo łatwe dzięki zastosowaniu cegły. W jej przypadku bardzo efektownie mogą się prezentować wystające ponad krawędź wody obrzeża. Pamiętajmy jednak o tym, żeby choć jedna krawędź była na jednej wysokości z poziomem lustra wodny - wszystko w trosce o to, żeby zbiornik nie stał się pułapką dla drobnych zwierząt.

Betonowe oczko wodne

Popularnie stosowanym w przypadku nowoczesnych oczek wodnych materiałem jest też oczywiście beton. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o wzmacniające zbrojenie i przygotowanie zbiornika z wodoszczelnego materiału.

Oczko wodne z kaskadą

Płynąca woda zawsze sprawia, że oczko jest ciekawsze. Warto więc by znalazła się tu fontanna lub kaskada. Niekiedy można zakupić gotowe elementy łączące oba rozwiązania i bardzo upiększające oczka wodne.

Oczko wodne z podświetlaną fontanną

Warto też pochwalić się w ogrodzie oczkiem, które może być podświetlane nocą. W tym celu przyda się podświetlana fontanna LED. Jest to też sposób na to, by oszczędzać energię.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.