W przypadku oczek wodnych w nowoczesnych ogrodach warto odejść od klasyki, na którą składają się nieregularny lub owalny kształt zbiornika, najczęściej wyłożonego specjalną folią, obsypanego żwirkiem i dość licznie obrośniętego zwłaszcza przez rośliny pływające. Co może być naszym sojusznikiem wtedy, gdy chcemy urządzić oczko w nowoczesnym ogrodzie?
Przede wszystkim we współczesnym oczku wodnym liczą się:
Jaką aranżację oczka wodnego wybrać do nowoczesnego ogrodu? Woda może być wprowadzana do ogrodu poprzez różne formy. Nowoczesna stylizacja jest tu nieco umowna - kluczowe jest to, by wodny świat zestawić umiejętnie z otoczeniem domu. Warto postawić na podobny design. Co zrobić, by całość prezentowała się efektownie? Oto kilka rozwiązań:
Staw kąpielowy
Jeżeli jednak nieco bardziej podobają nam się klasyczne materiały ogrodowe, choćby kamienie i rośliny filtrujące wodę, to możemy postawić na niewielki staw kąpielowy. Chociaż potrzeba w jego przypadku dość dużo miejsca, to takie rozwiązanie w nowoczesny sposób łączy różne funkcje wody w ogrodzie.
Misa ogrodowa wśród roślinności
Jeśli jednak terenu jest niewiele, my zaś koniecznie chcemy mieć nieco wody w ogrodzie, to powinny nam się spodobać pomysły takie, jak misa lub misy z wodą w ogrodzie. Również w nich mogą się znaleźć niewielkie fontanny. Wyraźnie wyodrębnione z otoczenia kształty takiej misy wspaniale wpasują się w aranżacje przestrzeni w nowoczesnym stylu.
Roślinność w misie z wodą
W przypadku zastosowania odpowiednio dużej misy możemy też w jej wnętrzu umieścić nieco roślinności pływającej. Spełni ona wówczas niemal wszystkie funkcje, które posiada klasyczne oczko wodne.
Oczko wodne z gotowej formy
Montaż oczka wodnego z polietylenu bardzo skraca czas powstawania takiego elementu w ogrodzie. Jest też praktyczny jeśli chodzi o sprzątanie i bardzo wytrzymały. Na rynku dostępne są formy do oczek wodnych o różnych kształtach - także geometrycznych.
Oczko wodne z cegły
Wykonanie oczka wodnego w kształcie kwadratu lub prostokąta jest stosunkowo łatwe dzięki zastosowaniu cegły. W jej przypadku bardzo efektownie mogą się prezentować wystające ponad krawędź wody obrzeża. Pamiętajmy jednak o tym, żeby choć jedna krawędź była na jednej wysokości z poziomem lustra wodny - wszystko w trosce o to, żeby zbiornik nie stał się pułapką dla drobnych zwierząt.
Betonowe oczko wodne
Popularnie stosowanym w przypadku nowoczesnych oczek wodnych materiałem jest też oczywiście beton. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o wzmacniające zbrojenie i przygotowanie zbiornika z wodoszczelnego materiału.
Oczko wodne z kaskadą
Płynąca woda zawsze sprawia, że oczko jest ciekawsze. Warto więc by znalazła się tu fontanna lub kaskada. Niekiedy można zakupić gotowe elementy łączące oba rozwiązania i bardzo upiększające oczka wodne.
Oczko wodne z podświetlaną fontanną
Warto też pochwalić się w ogrodzie oczkiem, które może być podświetlane nocą. W tym celu przyda się podświetlana fontanna LED. Jest to też sposób na to, by oszczędzać energię.