Jak kłaść gont bitumiczny na altanie? Zrób to sam

Gonty bitumiczne to popularne pokrycie dachowe - nie tylko wtedy, gdy chodzi o dach na domu, ale też w przypadku małej architektury ogrodowej. Choćby chcąc pokryć samodzielnie połacie dachowe altanki upiększającej ogród, warto wiedzieć, jak prawidłowo kłaść właśnie gont bitumiczny. Oto kilka istotnych kwestii.

Drewniana altana ogrodowa.Drewniana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Układanie gontu bitumicznego - najważniejsze przygotowania

Do montażu gontów bitumicznych przystępujemy wtedy, gdy zostanie już przygotowane podłoże, i wykonana zostanie wentylacja. Należy wykonać też wstępne krycie i obróbki blacharskie. Odpowiednio wykonane, to właśnie te elementy są odpowiedzialne za trwałość pokrycia z gontu bitumicznego. Zaletą jego układania jest duże bogactwo elementów dostępnych w zestawie, które odpowiadają za nowoczesne wykończenie dachu. Zastosowanie takiego zestawu bardzo mocno upraszcza krycie połaci dachowych - wystarczy stosować podstawowe zasady i odpowiednio mocować sam materiał.

Jakie podłoże pod gonty bitumiczne?

W jaki sposób przygotować podłoże pod dachówki bitumiczne? Instrukcja montażu wymusza położenie odpowiedniej warstwy podkładowej. Podstawowa warstwa podkładowa może być wykonana z:

  • desek
  • płyty MFP
  • płyty OSB
  • wodoodpornych płyt wiórowych V-100

Ważne jest względna równość podłoża. Nie może też być tutaj zbyt wielkiego zawilgocenia (max 21%). Zanim przystąpi się do układania gontów, trzeba zadbać o impregnację warstwy nośnej pokrycia przed grzybami i działaniem szkodników. Po wykonaniu wentylacji należy zadbać o podkład z papy podkładowej. Niekiedy wykorzystuje się też specjalną membranę.

Szklana altana ogrodowa.Szklana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Jakie powinno być mocowanie gontów bitumicznych?

Jak postępować z gontem bitumicznym, żeby pokrycie z takich dachówek było estetyczne i trwałe? Przede wszystkim trzeba właściwie zamocować ten element na dachu. Zdecydowana większość gontów:

  • pokrywa od spodu klej na całej powierzchni
  • pokrywa pasek kleju na krawędzi

Zastosowanie takiego sposobu mocowania dachówki posiada dużą zaletę w tym, że pod wpływem temperatury i czasu klej rozpuszcza się i dobrze utrzymuje, szczelnie pokrywając dom czy altankę. Jedynie wtedy, gdy temperatura jest poniżej 5 stopni C, należy przystąpić do podgrzewania dachówek nagrzewnicą. Krawędzi podkleja się też lepikiem mocuje dzięki wykorzystaniu gwoździ dekarskich. W sytuacji nachylenia dachu poniżej 50 stopni używa się czterech gwoździ. Przy większej - ich liczbę koniecznie trzeba zwiększyć. Nieco więcej staranności trzeba wykazać też wtedy, gdy gonty układa się na kalenicy dachu. Można je tu mocować za pomocą gwoździ lub zszywek. Nie dopuszcza się tu wykonywania pokrycia dachowego poprzez wyginanie gontów. Należy przy tym stosować specjalne gwoździe tzw. ''papiaki''. Muszą być zabezpieczone ocynkiem. Ich główki powinny mieć przynajmniej 9 mm szerokości.

Układanie gontu bitumicznego krok po kroku. Jak je wykonać?

Gonty mogą stanowić doskonałe pokrycie dachu. Dom będzie jednak dobrze zabezpieczony wtedy, gdy we właściwy sposób przystąpimy do wykonania pokrycia. Podobnie dzieje się wtedy, gdy musimy zabezpieczyć altany ogrodowe lub domki ogrodowe. Od czego zacząć? Co do zasady na 1 m2 przypada od 6 do 9 pasów gontów bitumicznych.

Wykonywanie pokryć dachowych z gontów bitumicznych rozpoczyna się od pasa startowego, który można zakupić jako gotowy produkt. Rozpoczyna się od okapu, przystępując następnie do układania poszycia kierując się ku górze. Trzeba pamiętać o przesunięciu o pół gontu wzdłuż i zazębianiu się kształtek we właściwy sposób. Naszym celem jest przecież taki finalny wygląd dachu, żeby całość realistycznie przypominała dachówkę. Taki sposób aplikacji jest też niezbędny po to, żeby dom otrzymał szczelne pokrycie - inaczej szybko pojawi się problem z cieknącym dachem.

W miejscach o trudnej dostępności możemy swobodnie docinać gont przy pomocy zwyczajnego noża. Problemem jest jednak to, żeby całość została równo położona. Wszystkie nierówności będą dość dobrze widoczne i zepsują efekt wizualny. Newralgicznymi punktami, gdzie trzeba zadbać o szczelność, pozostają też obróbki dachu, komina lub wentylacji, gdzie bardzo łatwo o powstawanie przecieków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.