Fotel biurowy - jak wybrać? Mamy model inspirowany kultowym Lounge Chair

Wielogodzinna praca przy biurku jest równie obciążająca jak praca fizyczna. Warto zadbać o swój kręgosłup, kupując wygodny fotel biurowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim na ergonomię, ale też wygląd. Jeśli zależy ci na na eleganckim fotelu biurowym, który podkreśli twój wysublimowany gust, mamy fotel idealny - model inspirowany kultowym Lounge Chair robi wrażenie!

Fotel biurowy - jaki powinien być?

Osoby pracujące umysłowo, spędzające wiele godzin przy biurku, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego siedziska. Fotele, na których spędzamy 6-8, a nawet 10 godzin dziennie, mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i stan kręgosłupa. Ergonomia krzesła biurowego idzie w parze z efektywną pracą, dlatego pracodawcy zwykle dbają o ich odpowiedni dobór. Warto również zadbać o komfortowe siedzisko do pracy w domowym gabinecie.

Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim dopasowane do wymiarów użytkownika oraz mieć możliwość regulacji wysokości. Mebel nie powinien krępować ruchów. By praca przy komputerze przebiegała komfortowo, siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni - taka pozycja zagwarantuje prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, a co za tym idzie, pozwoli uniknąć bólu.

Wybierając fotel biurowy, należy dostosować go do wagi oraz wzrostu osoby siedzącej. Warto sprawdzić, jakie maksymalne obciążenie mebla przewiduje producent - fotel biurowy może być przeznaczony dla osoby do 130 kg lub do 150 kg.

Bardzo ważne jest, aby oparcie fotela dało się odchylić co najmniej 5 stopni do tyłu. Oparcie powinno przyjmować kształt profilowany do kręgosłupa, możemy także dokupić specjalną wkładkę profilującą. Krzesło musi obracać się 360 stopni wokół własnej osi. Istotne jest, żeby fotel nie krępował ruchów użytkownika i miał możliwość regulacji wysokości siedziska. Warto wiedzieć, że siedzisko fotela biurowego powinno być miękkie, ale jednocześnie niezbyt głębokie, ponieważ zaburzy to ergonomię mebla. Siedzisko dopasować należy indywidualnie do potrzeb użytkownika.

Fotele biurowe mają różne stopnie wentylacji. Krzesła biurowe skórzane lub z naturalnych tkanin zapewniają najlepszą. Decydując się na fotel ze sztucznej skóry, warto sprawdzić, czy ma on otwory - zdecydowanie zwiększy to komfort pracy.

Fotele biurowe do domu znaleźć można w różnych przedziałach cenowych: fotel biurowy do 200 zł, do 300 zł lub do 500 zł. Im lepsza ergonomia i materiały wykonania, tym za fotel będzie trzeba zapłacić więcej. Najdroższe są krzesła biurowe skórzane oraz fotele biurowe vintage. Fotel biurowy najlepiej sprawdzi się w domowym gabinecie lub w firmie, w której pracujemy. Cena takiego mebla nie powinna grać najważniejszej roli. Stawiajmy na komfort w czasie pracy!

Fotel inspirowany Lider czarna skóra orzechFotel inspirowany Lider czarna skóra orzech Fot. designtown, kolaż redakcja

Podstawa ma znaczenie - fotel biurowy na kółkach

Wbrew pozorom przy wyborze fotela biurowego znaczenie ma nawet jego podstawa. Choć nie wpływa ona na ergonomię mebla, decyduje o funkcjonalności. Fotel biurowy obrotowy cieszy się największą popularnością - sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w domu. To właśnie modele obrotowe dają najwięcej korzyści dla zdrowia i są ergonomiczne. Fotel biurowy na kółkach jest po prostu mobilny - pozwala na wygodne przemieszczanie się wzdłuż większego biurka bez konieczności wstawania. Producenci dbają, by tworząc fotel obrotowy biurowy, wykorzystać wszystkie nowoczesne mechanizmy. Wśród modeli obrotowych wyróżniamy krzesła obrotowe dla dzieci, dla graczy, a także fotele skórzane biurowe "dyrektorskie".

Na rynku spotkać można także fotel pod biurko z płozami. Choć jest to model stabilny i wygodny, ciężko się go przesuwa.

Skórzany fotel biurowy - model inspirowany kultowym Lounge Chair robi wrażenie!

Popularnością cieszy się fotel skórzany biurowy, który świetnie sprawdza się w eleganckich biurowcach, ale też w prywatnych domowych gabinetach. Choć ceny takich foteli zdecydowanie przewyższają proste modele, kuszą niestandardowym designem. Na uwagę zasługuje model inspirowany kultowym Lounge Chair. Ten fotel biurowy zdecydowanie robi wrażenie, nie sposób przejść obok niego obojętnie.

Skórzane meble stają się symbolem statusu i podkreślają ważność osoby, która w takim fotelu  zasiada - to świetny sposób na podniesienie własnego prestiżu. Stylowy skórzany mebel prezentuje się elegancko, a miękkie siedzisko zapewnia komfort i wygodę podczas pracy.

Jako ciekawostkę warto dodać, że oryginalny fotel Lounge Chair & Ottoman małżeństwa Eamesów z 1956 roku zyskał miano klasyka designu. Model inspirowany nim ma siedzisko umieszczone na metalowej podstawie i wzmocnione fornirem, dzięki czemu jest stabilny, dostosowany do wagi dorosłego, cięższego człowieka. Na uwagę zasługują także podłokietniki, które zwiększają komfort pracy. Inspirowany kultowym modelem fotel dostępny jest w kolorze białym oraz czarnym.

Fotel skórzany Lounge ChairFotel skórzany Lounge Chair Fot. shutterstock

Więcej o: