Jak zrobić stolik z palet? Instrukcja krok po kroku

Popularne w zeszłym sezonie meble z palet nie tracą wzięcia również obecnie. Co o tym decyduje? Choćby stolik kawowy z europalety dobrze prezentuje się na tarasie. Materiał jest tani, bo pochodzi z recyklingu. Nie bez znaczenia jest też oczywiście to, że taką konstrukcję do domu lub ogrodu wykonamy sami w systemie DIY. Jak zrobić stolik z palet samemu?

Meble ogrodowe z palet.Meble ogrodowe z palet. Fot. Shutterstock

Meble z palet. Dlaczego właściwie tak je cenimy?

Dlaczego warto zrobić stolik z palet? Działa tutaj ta sama reguła, która sprawdza się w przypadku innych mebli wykonanych z tego materiału. Przede wszystkim koszt wykonania stolika kawowego do ogrodu, na taras lub do salonu w systemie DIY będzie niezwykle niski. Oczywiście nie zapłacimy za samą robociznę, ale to oczywiste. Mebel będzie kosztował nas tyle, co dwie lub trzy europalety potrzebne do pozyskania drewna, narzędzia do jego obróbki, impregnacji i skręcenia tak, by blat i cała konstrukcja były stabilne. Materiał pozyskany w ten sposób można też określić jako ekologiczny - zwłaszcza wówczas, gdy papierem ściernym lub szlifierką przywracamy świetność drewnu, które pochodzi z palety faktycznie użytkowanej wcześniej w logistyce. Tego rodzaju meble ogrodowe lub do salonu są bardzo trwałe. Odpowiednie malowanie może im nadać dowolny design pasujący do przestrzeni wokół.

Stolik kawowy z palet krok po kroku

Pozostaje tylko samo wykonanie mebli z palet. Jak zrobić prosty stolik, na którego wykonanie pozyskamy drewno z recyklingu? Jak zadbać o taki stół, by mógł nam długo służyć i estetycznie się prezentował? Nim zrobimy pierwszy krok na drodze do jego wykonania, powinniśmy skompletować materiały i narzędzia. Oczywiście podstawą będą dobrze dobrane palety

Materiały na niewielki stół ogrodowy lub do salonu

Stoliki ogrodowe można wykonywać z palet o dowolnych wymiarach. Najczęściej korzysta się z europalet o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm. Ilość potrzebnych materiałów zależy od tego, jaki stolik z palet chcemy wykonać:

  • w przypadku stolika z palet do salonu wystarczą dwie palety i tafla szkła o specjalnych właściwościach, która stworzy bardzo funkcjonalny i trwały blat; przydadzą się też kółka
  • meble ogrodowe z reguły wymagają użycia większej ilości drewna - stąd potrzeba kupić przynajmniej jeszcze jedną paletę. Odbite z niej deski pozwolą na stworzenie blatu

Co jeszcze z pewnością się przyda, gdy podobają nam się stoły ogrodowe z palet i chcemy zrobić jeden z nich? Powinniśmy odwiedzić sklep budowlany w celu zakupu wkrętów, impregnatu do malowania drewna lub innego środka zabezpieczającego przed grzybami i owadami. Na wierzch może też przydać się farba nadająca finalne wykończenie.

Narzędzia do wykonania mebla

Meble z paletMeble z palet Fot. Shutterstock

Po to, żeby zrobić stolik z palet, potrzebujemy zestawu podstawowych narzędzi. Niezbędna będzie wkrętarka, młotek i obcęgi, szlifierka lub papier ścierny. Przydadzą się też miarka i wyrzynarka do drewna. Nieodzowny będzie też pędzel lub wałek do pomalowania mebli. Wszystko po to, by nasz stolik do salonu lub ogrodu schludnie się prezentował.

Wykonanie stolika z palet

Jak przystąpić do wykonania stolika z palety? W jaki sposób samemu zrobić taki mebel?

Podstawową rzeczą jest odpowiednie przygotowanie drewna. Oczywiście można zaoszczędzić sobie sporo czasu i skorzystać z gotowych palet, które są nowe i nigdy nie były wykorzystane w transporcie. Jednak nie o to chodzi w projekcie DIY korzystającym z recyklingu. Należy pozbyć się nierówności i przede wszystkim drzazg. W tym celu wykorzystuje się papier ścierny o różnej gradacji lub szlifierkę.

Kolejnym elementem jest impregnacja i malowanie palet. Najlepiej łączyć w tym celu środki, które zapewniają zarówno ochronę przed wilgocią, jak i działaniem grzybów lub szkodników. Oczywiście istotny jest też ostateczny efekt wizualny.

Typowy stolik kawowy składa się z konstrukcji wykonanej z dwóch palet, które łączy się ze sobą przy pomocy wkrętów, rzadziej śrub. Palety powinny być ułożone jedna na drugiej.

Montaż blatu odbywa się albo poprzez przytwierdzenie do konstrukcji tafli szkła, albo też dzięki odbiciu kilku desek z trzeciej palety. Wówczas uzupełniamy nimi luki w powierzchni konstrukcji na samym wierzchu. Stolik jest właściwie gotowy. Dla wygody można dołączyć do niego kółka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.