Jaki obrus na stół do rustykalnej jadalni?

Stół ogrywa w każdym domu bardzo ważną rolę - przy nim spotykają się wszyscy domownicy przy wspólnym posiłku, planujemy rodzinne sprawy, przyjmujemy gości. Warto zadbać o odpowiednią dekorację w postaci obrusu, ale dopasować go do wystroju pomieszczenia. Jaki obrus na stół wybrać do rustykalnej jadalni? Podpowiadamy!

Styl rustykalny - jaki jest?

Zastanawiasz się w jakim stylu urządzić jadalnię? Popularnością cieszy się stół rustykalny. Nic dziwnego. Gwarantuje on prostotę, brak zbędnych bibelotów, które zbierają kurz i tworzą bałagan. Styl rustykalny nawiązuje do sielskiego życia i natury. Urządzając jadalnię w stylu rustykalnym warto wybrać drewniane meble i dodatki z duszą. Świetnie sprawdzą się modele metalowe, ceramiczne i dodatki w delikatne kwiaty.

Jaki obrus na stół wybrać do rustykalnej jadalni? Najlepiej sprawdzi się obrus na stół w delikatnym kolorze, w naturalnych barwach bieli, beżu lub brązu. Świetnie sprawdzą się barwne wzory, nawiązujące do ludowych, czyli kwiaty, paski oraz kratka - to najlepszy sposób na nadanie wnętrzu rustykalnego klimatu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że styl rustykalny króluje nie tylko w domach, ale też w dekoracjach stołów weselnych. Kto powiedział, że elegancki obrus zawsze musi być biały? Delikatne wzory dodadzą uroku, lekkości i delikatności, a także przywołają klimat wiejskiej sielanki.

Obrus rustykalnyObrus rustykalny Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja

Jak dobrać rozmiar obrusu?

Bez względu na to jak piękny obrus do rustykalnej jadalni wybierzemy, jeśli nie będzie on dopasowany w kwestii rozmiaru, nie będzie się dobrze prezentował. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar obrusu? Przede wszystkim, obrus dobieramy w myśl zasady, że nie może on dotykać siedziska krzesła, które wsunięte jest pod stół, dzięki czemu unikniemy przypadkowego przewrócenia szklanek czy ściągnięcia talerzy, jeśli zaczepimy o materiał obrusu.

Odpowiednio dobrany obrus powinien równo zwisać z każdej strony mebla, a jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla użytkowników. Optymalną zwisającą długością jest 20-25 cm z każdej strony stołu. Kupując obrus na stół do jadalni należy zmierzyć blat stołu i do krótszej oraz dłuższej krawędzi doliczyć 40-50 cm. Jak to się przekłada na praktykę? Mając stół o wymiarach 90x130 cm, kupujemy obrus w rozmiarze 140x180 cm. Inaczej dobiera się rozmiar bieżnika. W tej kwestii mamy większą dowolność - bieżnik nie musi sięgać krawędzi stołu, najczęściej ma szerokość 30-50 cm.

Wybierając obrus na stół warto zwrócić uwagę na materiał i gramaturę tkaniny. Dlaczego to tak ważne? Obrusy ze sztywniejszych materiałów mogą nie dotykać idealnie blatu na brzegach stołu, przez co zwis obrusu będzie mniejszy, należy wtedy kupić większy rozmiar obrusu.

Rozmiar dobieranego obrusu zależy także od typu stołu. Najprościej jest obrać obrus na stół prostokątny - doliczamy 20-25 cm do długości każdego boku stołu i taki wybieramy rozmiar tkaniny. Aby kupić obrus na stół okrągły konieczne jest zmierzenie średnicy blatu. Do średnicy koła należy doliczyć 40 cm, czyli stół o blacie 100 cm będzie potrzebował obrusu o rozmiarze 140-150 cm. Dobierając obrus na stół owalny należy zmierzyć długość najdalej wysuniętej części mebla. Szerokość obrusa powinna być minimum 40 cm krótsza od długości stołu, a długość o 50 cm dłuższa - takie wymiary pozwolą stworzyć optymalną długość zwisu obrusu czyli 20-25 cm.

Rustykalny obrus do jadalniRustykalny obrus do jadalni Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja

Obrusy na stół do jadalni - jaki materiał wybrać?

Obrus na stół w jadalni może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są modele sztuczne, z wiskozy - taki obrus z wyglądu przypomina jedwab, jest śliski i nie gniecie się podczas prania. Wybieramy także obrusy syntetyczne, wykonane z poliestru lub poliamidu, dzięki czemu są bardzo trwałe i plamoodporne nie chłoną zabrudzeń i są łatwe do utrzymania w czystości.

Obrus na stół do jadalni powinien być nie tylko ładny, ale i praktyczny. Wybierając obrus na stół w stylu rustykalnym warto zwrócić uwagę na skład materiału i wybrać model wykonany z mieszanek włókien syntetycznych. Na stole często zdarza się rozlanie soku czy sosu, a odpowiednia tkanina sprawi, że zabrudzenia nie wnikną w splot materiału i plamy będzie łatwiej doczyścić.

Komplet ręczników NAF NAFKomplet ręczników NAF NAF Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja

Więcej o:
Copyright © Agora SA