Składanie trampoliny krok po kroku - prosta instrukcja

Montaż trampoliny tuż przy domu posiada wiele zalet. Przede wszystkim to wspaniały przyrząd do zabawy dla dzieci - mogą tu spożytkować ogrom swojej energii. W przypadku takiego zadania bezwzględnie należy się stosować do instrukcji zawartej w zestawie- tylko to zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jak złożyć trampolinę krok po kroku? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Trampolina ogrodowaTrampolina ogrodowa Fot. shutterstock

Trampolina dla dzieci w ogrodzie. Dlaczego warto?

Nim przystąpimy do montażu trampoliny, powinniśmy zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie warto mieć taki sprzęt, będący podobnie jak meble ogrodowe, dość często spotykanym w przydomowej przestrzeni. Przede wszystkim skoki na trampolinie i wykonywanie na niej różnych ćwiczeń są tym, co małe dzieci uwielbiają. W ten sposób, pod płaszczykiem zabawy, zachęcamy je do wzmożonej aktywności fizycznej. O to zaś nie jest zbyt łatwo w czasie, gdy najmłodsi niechętnie odrywają wzrok od komputera lub smartfona. Dodatkowo możemy im zapewnić rozrywkę tuż pod naszym nosem, co pozwala zadać o bezpieczeństwo, ale też oszczędzić czasu. Wtedy zaś gdy odpowiednio przyłożymy się do pracy przy montażu, zadbamy o dość solidne ramy i pozostałe elementy wysokiej wytrzymałości, będziemy mogli także sami poskakać z dziećmi. Kusząca propozycja, prawda?

Montaż trampoliny. Czy to trudne?

Sposób montażu trampoliny z reguły nie jest przesadnie skomplikowany i nie wymaga zakupu specjalnego sprzętu. W każdym przypadku należy odwoływać się do zaleceń instrukcji załączonej w zestawie. Bardzo istotne jest to, że trampolinę musi składać przynajmniej jedna osoba dorosła. Nie wolno pozwalać na to, aby złożyć ją miały same dzieci. Nie chodzi o to, że sam proces jest niebezpieczny, ale pominięcie któregoś z elementów, zwłaszcza siatki ochronnej, może skończyć się groźnym wypadkiem. Wybierajmy też trampoliny ogrodowe, którym towarzyszą odpowiednie atesty.

Trampolina ogrodowaTrampolina ogrodowa Fot. shutterstock

Montaż trampoliny krok po kroku

Jak powinna zostać złożona trampolina, żeby dostarczyła emocji i jednocześnie pozostała bezpieczna dla dzieci?

Od czego zacząć montaż trampoliny?

Kluczowe jest odpowiednie określenie tego, w którym miejscu stanie nasza trampolina. Przede wszystkim miejsce musi być równe. Nie może też być tu dodatkowych przeszkód, zwłaszcza o ostrych krawędziach. Warto, żeby trampolina została ustawiona w ustronnym miejscu, aby nie było trzeba jej ciągle przestawiać. Powinna być jednak usytuowane tak, by dorośli mogli kontrolować zabawy swoich podopiecznych.

Montaż trampoliny: poszczególne etapy prac

Jak wygląda skręcanie trampoliny krok po kroku?

  1. Najpierw musimy zabrać się za złożenie ramy. Przy pomocy śrubek i nakładek dostępnych w zestawie skręcamy nogi. Od ich stabilności będzie wiele zależało, trzeba więc przyłożyć się do tego etapu prac. Do nóg mocujemy złożoną wcześniej obręcz z rurek.
  2. Następnie naciągamy matę. Robi się to w ten sposób, że zaczepia się ją do jednego końca sprężyny, drugi zaś mocuje do obręczy. Warto wiedzieć o tym, że tylko prawidłowo przymocowane sprężyny do maty pozwolą na to, żeby cieszyć się z pełni możliwości, jakie daje trampolina. Przy montowaniu sprężyn dba się o to, żeby były to po kolei elementy po przeciwnych stronach obręczy.
  3. Po przymocowaniu maty cała podstawa trampoliny jest już niemal gotowa. Pozostaje zamontować pokrowiec, który będzie stanowił zabezpieczenie sprężyn.
  4. Następnie łączymy rurki tworzące górną ramę trampoliny. W tym miejscu trzeba zadbać o skorzystanie ze wszystkich zabezpieczeń i nasadek, które mają na celu ochronę przed ostrymi krawędziami. Rurki wsuwa się w siatkę zabezpieczającą.
  5. Skręcamy kluczem górną ramę, na której zawieszone będą siatki bezpieczeństwa, do nóg konstrukcji.
  6. Dzięki zawartym w zestawie linkom mocujemy ostatecznie siatkę. Nie może ona obwisać, nie może być też w niej dziur. To siatka w dużej mierze odpowiada przecież za bezpieczeństwo osób wchodzących na trampolinę i korzystających z niej.
  7. W przypadku większości trampolin dostępnych na rynku trzeba jeszcze złożyć drabinkę. Niekiedy także worek na buty.

Po właściwym wykonaniu konstrukcji można się już cieszyć korzystaniem z trampoliny w swoim ogrodzie. Ostatecznie okazuje się, że jej złożenie nie jest bardzo trudnym zadaniem - można to zrobić samemu.

Więcej o: