Jaki dywan na balkon? Te propozycje poradzą sobie ze zmienną pogodą

WiB
12.08.2021 17:21
Nie każdy dywan na balkon dobrze spełni swoją funkcję w polskich warunkach pogodowych, które często bywają bardzo zmienne. Podpowiadamy, jaki warto wybrać, by poradził sobie nie tylko z deszczem, ale również słońcem, które często wybarwia różnorodne tekstylia.

Dywan na balkon.Dywan na balkon. Fot. Shutterstock

Dywan na balkonie potrafi świetnie podkręcić aranżację pod chmurką. Daje też poczucie przytulności. Dlatego prócz roślin, mebli, dekoracyjnych poduch i klimatycznego oświetlenia warto rozważyć zakup tego produktu. Tylko jaki dywan na balkon warto kupić, by dobrze spełnił swoją rolę? Przedstawiamy nasze propozycje. 

Jaki dywan na balkon? 

Dywan na balkon powinien być przede wszystkim odporny na różnorodne warunki pogodowe, a także powinien pasować do pozostałych elementów wyposażenia salonu pod chmurką. Dlatego należy wybierać produkty z przeznaczeniem do zewnętrznego użytkowania, które wykonuje się ze specjalnych materiałów, radzących sobie z upałami, deszczem, a czasem ze śniegiem. Dywany na balkon powinny mieć też gumowe spody, które zapobiegną jego przesuwaniu, a to zwiększy bezpieczeństwo w strefie relaksu pod chmurką. 

Dywan na balkon z polipropylenu, który łatwo utrzymać w czystości, dobrze sobie radzi z wilgocią i różnorodnymi temperaturami. Dlatego spełni swoją rolę na zewnątrz. Dywan na balkon wykonany z polipropylenu jest antyalergiczny, nie wchłania kurzu i ogranicza rozwój roztoczy, bakterii, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Można go trzymać na zewnątrz przez cały rok, ponieważ włókno polipropylenowe jest bardzo wytrzymałe. 

Sznurkowy dywan na balkon, który jest płasko tkany też będzie dobrym wyborem. Jest odporny na zabrudzenia i zmienne warunki atmosferyczne, głównie promienie UV i deszcz. Sznurkowy dywan na balkon nie odkształca się pod naciskiem, dlatego meble nie pozostawią na nim żadnych odkształceń. 

Bambusowy dywan na balkon pięknie dekoruje przestrzeń urządzoną za pomocą naturalnych mebli i dodatków. Wytrzymuje zmiany temperatur i wilgoć, ale nie jest tak na nie odporny jak na przykład polipropylen, ale jest o wiele bardziej wytrzymały niż inne dywany na balkon, które wykonuje się z podobnych, naturalnych materiałów. 

Dywan z trawy morskiej, na balkon czy taras? Gdzie tylko chcesz! Podobnie jest z dywanem na balkon z juty. To kolejne, dobre propozycje dekoracji zewnętrznej podłogi. Dywan na balkon, który wykonuje się z trawy morskiej jest odporny na brud, wytrzymały na różnorodne warunki, także coraz częściej grubszy i może służyć nawet jako wycieraczka. Natomiast jeśli chodzi o dywan z juty to najlepszy będzie ten w 100 % naturalny, pleciony z grubego włókna. Modele cienkie, do produkcji których używa się mieszanki, nie spełnią dobrze swojej funkcji. Często nie są odporne nawet na plamy z wody. Dlatego jeśli lubisz naturalne, trwałe i estetycznie wykonane produkty, postaw na dywany na balkon wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów. Można je kupić w wielu rozmiarach i kształtach. 

Jak czyścić dywan na balkon? 

Każdy rodzaj dywanu na balkon wymaga nieco innej pielęgnacji. Wszystkie jednak na pewno warto często odkurzacz (w sezonie letnim nawet 2-3 razy w tygodniu), ze względu na sporą ilość zanieczyszczeń, które przedostają się na balkon. Wszelkie inne rozwiązania czyszczące powinny być zgodne z tym, co pisze na metce producent dywanu na balkon. Większość z nich można czyścić na sucho, za pomocą specjalnego proszku. Nieliczne dywany na balkon można prać w pralce. Są też dywany na balkon odporne na plamy i wszelkie zanieczyszczenia, które wystarczyć przetrzeć mokrą ścierką lub papierem, z odrobiną delikatnego płynu. W celu wyczyszczenia dywanów na balkon wykonanych z naturalnych materiałów polecamy, by raz na jakiś czas skorzystać z usług specjalistycznych firm piorących, które przywrócą im dawną świeżość i czystość. 

Więcej o: