Podkład pod panele winylowe - co wybrać?

Panele winylowe, choć droższe od laminowanych, są coraz częściej wybierane do różnych wnętrz. Górują też nad podłogą z drewna - można je kłaść nawet w łazience. Decydują o tym ich uniwersalność i łatwość układania. Niestety, taki rodzaj podłogi wymaga bardzo równego podłoża. Tutaj uwydatnia się rola właściwego podkładu. Jaki wybrać w przypadku paneli winylowych?
Panele winylowe na ścianie w sypialni.
Panele winylowe na ścianie w sypialni. Fot. Shutterstock

Podkład pod panele winylowe: dlaczego jest taki ważny?

Jaka jest rola podkładów pod panele winylowe? Cechą takiego produktu jest to, że posiada on bardzo niewielką grubość. W zależności od producenta może być to od 3 do 7 mm. Dzięki takim parametrom i przy wysokiej jakości tworzywa panele LVT mogą być układane zarówno na click - clack jak i mocowane przy pomocy kleju wprost na podłogę. To bardzo duże usprawnienie w przypadku samodzielnego montażu. Niestety, produkty dostępne na rynku posiadają też wady. Ich parametry sprawiają, że podkład pod panele staje się niezwykle ważny. W przypadku większych nierówności należy wykonać wylewkę wyrównującą. Inaczej także panele winylowe mogą ulegać wybrzuszeniom i załamaniom, co negatywnie wpłynie na ich estetykę i przede wszystkim skróci żywotność.

Podkład pod panele winylowe LVT - nie tylko zastosowanie na nierówności

Niwelacja drobnych nierówności powierzchni to tylko jeden z powodów, dla których stosuje się podkłady podłogowe. Zwiększają one też trwałość podłogi z paneli winylowych. Ich zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna podłóg w domu. Odpowiedni podkład sprawia w końcu, że po panelach LVT stąpa się przyjemnie.

Podkłady pod panele - najważniejsze rodzaje i ich właściwości

Jakie typy podkładów pod podłogi z paneli można wyróżnić? Na rynku mamy bogactwo materiałów, które nadają się pod podłogi z winylu, laminatu, ale też drewniane. Będą to m. in.:

  • wysokiej klasy podkłady poliuretanowo - mineralne
  • podkłady z polistyrenu ekstrudowanego, których użyjemy do wyrównywania powierzchni
  • wysokiej gęstości podkłady z polietylenu, których cechą jest odporność na wilgoć
  • podkłady tradycyjne np. tektura falista, korek, różnego rodzaju maty
  • pianki polietylenowe o niewielkiej grubości
Panele w łazience.
Panele w łazience. Fot. Shutterstock

Wybór podkładu do paneli winylowych - od czego zależy

Jaki podkład pod panele winylowe warto wybrać? Od czego to zależy? W przypadku montażu podłogi z takiego materiału bardzo często podkład wybiera się nie tylko pod kątem tego, w jakim stanie jest podłoga, ale i z uwagi na same panele. Te produkty są niebywale cienkie, co sprawia, że chętnie wybiera się je do pomieszczeń dość niskich. W ich przypadku podniesienie poziomu podłóg nie jest wskazane. Warto więc wówczas skorzystać z cienkiego podkładu, który jest dedykowany wprost do paneli podłogowych z tworzywa sztucznego. Także w przypadku podłóg klejonych można wykorzystywać specjalne podkłady z silną warstwą klejącą. W przypadku chęci wyrównania podłogi dobre będą podkłady z polistyrenu ekstrudowanego.

Jaki podkład pod ogrzewanie podłogowe?

Wybór podkładu pod panele jest także niezwykle ważny wtedy, gdy chcemy skorzystać z systemu z ogrzewaniem podłogowym. Odwiedzając sklep budowlany z pokaźną ofertą podkładów podłogowych, powinniśmy pytać o produkty posiadające możliwie niewielki opór cieplny. Chodzi o to, żeby ciepła była podłoga, nie zaś ukryty pod nią podkład. Przy ogrzewaniu podłogowym warto pamiętać o pewnej istotnej kwestii, która nie jest intuicyjna: liczy się materiał, jego gęstość, nie zaś grubość. Zwykle dobrym wyborem są podkłady poliuretanowo - mineralne.

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim należy się wystrzegać produktów takich, jak pianka polietylenowa lub tektura, które niekoniecznie będą spełniać normy zalecane dla takich materiałów. Na półkach sklepowych utrzymują je przede wszystkim popyt i tradycja, niekoniecznie zaś dobre właściwości. Różnego rodzaju zabiegi mające je udoskonalić (dziurkowanie, różne kolory) nie mają tu większego znaczenia. Musimy też pamiętać, że panele winylowe to produkt na lata. Stąd oszczędzanie na podkładzie nie jest najlepszym pomysłem, bo może bardzo negatywnie wpłynąć na trwałość produktu.

Więcej o: