Kuchnia w stylu skandynawskim - jak tanio i ładnie ją urządzić?

Kamil Michaluk
17.07.2021 16:00
Charakterystyczny dla stylu skandynawskiego minimalizm, połączony z funkcjonalnością i jasną paletą barw, doskonale wpisuje się we współczesne gusta w zakresie aranżacji wnętrz. Nic też dziwnego, że coraz bardziej doceniana bywa urządzona w taki sposób kuchnia. Styl skandynawski w takim wnętrzu może pojawić się bez wielkich kosztów. W jaki sposób stworzyć takie wnętrze?

Biała kuchnia w stylu skandynawskim.Biała kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Kuchnia: styl skandynawski i jego wyznaczniki

Jak powinna prezentować się kuchnia w stylu skandynawskim? Jest to najczęściej biała kuchnia, gdzie silnie eksponuje się naturalne drewno. Jest ono zresztą nieodzowne w każdym rodzaju pomieszczenia i wykonuje się z niego bardzo różne elementy (np. obudowy wanien, blaty kuchenne). Pomieszczenie jest zaaranżowane w prosty sposób, gdzie bardzo istotna jest funkcjonalność. Kolory, poza dominującą bielą, również są stonowane.

Jakie są zalety kuchni w stylu skandynawskim?

Jakie są największe zalety skandynawskiej kuchni? Przede wszystkim tego rodzaju wnętrza są nie tylko schludne i jasne, ale panujący tu minimalizm sprzyja utrzymaniu czystości. Kuchnia w stylu skandynawskim musi być bowiem także funkcjonalna. Meble kuchenne są tu wykonane w taki sposób, żeby sprzyjały racjonalnemu użytkowaniu przestrzeni. Wykonane z naturalnych materiałów mogą służyć znacznie dłużej. Minimalistyczna aranżacja nie pozostawia wiele miejsca dla zbędnych ozdób i detali. Prostota, połączenie jasnych barw, naturalnych materiałów, liczne półki z drewna lub szkła, obszerny blat do pracy i klasyczne fronty kuchennych szafek to charakterystyczne elementy aranżacji takiego pomieszczenia, jak kuchnia skandynawska.

Odmiany stylu skandynawskiego w kuchni. Która z nich jest najciekawsza?

Warto zwrócić uwagę na to, że kuchnia w stylu skandynawskim może być urządzona w przynajmniej kilku odmianach. Każda z ''narodowych'' wariacji wokół kuchni skandynawskiej jest nieco inna. Styl wywodzący się z Danii określany jest jako bardziej finezyjny, romantyczny, ale i wygodny. W kuchni skandynawskiej na modłę szwedzką spotkamy właśnie tak popularne połączenie bieli z dużą ilością elementów z drewna - przede wszystkim solidnych mebli. Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się wariant fiński. W przypadku takich aranżacji skandynawskiej kuchni spotykamy barwy kontrastujące z dużym udziałem bieli, czerni, ale też błękitu.

Jak stworzyć aranżację kuchni w stylu skandynawskim

Co zrobić, żeby stworzyć stylizację kuchni w stylu skandynawskim? Oto jej kluczowe elementy:

Barwy, które kochają kuchnie skandynawskie

Styl skandynawski w kuchni to przede wszystkim aranżacje oparte o kolory charakterystyczne dla takich wnętrz. Oczywiście jako pierwszy przychodzi na myśl kolor biały w różnych odcieniach. Jeśli jednak nie jesteśmy amatorami domu z przewagą bieli, to możemy postawić na szarości lub dołączyć czarne akcenty. Wnętrze stanie się dzięki tym ostatnim bardziej nowoczesne.

Meble i naturalne materiały

Kuchnia w omawianym stylu bazuje przede wszystkim na meblach drewnianych - najlepiej solidnie wykonanych. W praktyce jednak, jeśli tylko inspirujemy się wystrojem wnętrz skandynawskich, możemy postawić na nieco bardziej swobodne aranżacje. Równie dobrze kuchnie takie mogą być wyposażone w nowoczesne meble kuchenne, które posiadają białe lub szare fronty. Drewniane mogą być drobniejsze elementy wyposażenia - choćby półki lub niewielki i nieco surowy stół kuchenny. Dobrym materiałem jest sosna. Warto zastanowić się też nad sosnowym lub imitującym sosnę blatem. W kuchniach skandynawskich mogą się też sprawdzić bardziej klasyczne meble, gdzie także warto postawić na prostotę i biel frontów z umiarkowaną lub niewielką ilością przeszkleń.

Kuchnie skandynawskie: precz z tym, co nie jest potrzebne!

Aranżacja kuchni skandynawskiej z bielą, solidnymi meblami i drewnianym blatem to jednak nie jest wszystko. W takich wnętrzach liczy się minimalizm, ale też funkcjonalność. Stąd warto podzielić przestrzeń w rozsądny sposób na strefy użytkowe. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość i pojemność kuchennych szafek. Nade wszystko powinno się jednak postarać o to, żeby kuchnia przestała być składowiskiem niepotrzebnych rzeczy. Zostaje tylko to, co często przydaje się nam w domowych pracach!

Więcej o: