Przede wszystkim renowacja starego stołu bardzo często pozwala nam zatrzymać we wnętrzu bardzo solidny mebel. Prawda, że nie zawsze w zastanej formie pasuje on do nowego wystroju domu, ale wystarczy duża doza wyobraźni, pracy i odrobina sprytu, by wyczarować drewniany stół kuchenny lub stolik kawowy do salonu w zupełnie nowej odsłonie. Do mebla po renowacji możemy potem również dołączyć i poddać rekonstrukcji stare krzesła.
Posiadany przez nas stary stół lub stolik z drewna może odzyskać dawną świetność - mowa tu o odnowieniu powierzchni stołu w ścisłym sensie. Jego design ma nawiązywać do tego, jak wyglądał pierwotnie. Można też odnowić blat i nogi poprzez zastosowanie nowej warstwy farby, która nada mu nieco inny wygląd. Można wreszcie pokusić się o wykonanie bardziej śmiałych prac i z wykorzystaniem okleiny gruntownie zmienić wygląd blatu i nóg.
Jak odnowić drewniany stół? Od czego powinno się zaczynać? Przede wszystkim trzeba się zabrać do prac kompleksowo. Konieczna jest pewna wizja, która pozwala uzyskać w przypadku odnawiania starych mebli końcowy dobry efekt. Należy też ocenić stan, w jakim znajdują się dotychczasowe powłoki i zbadać to, jak wielkie są ubytki. W końcu - trzeba przygotować drewniany stół do właściwej metamorfozy i zebrać podstawowe narzędzia.
Koncepcja
Renowacja stołu z drewna będzie łatwiejsza, jeśli będzie jej od początku przyświecała idea co do końcowego efektu. Musimy zdawać sobie sprawę, czy chcemy pokryć drewno farbą, okleiną z forniru, czy też jedynie wymienić lakier. W grę może wchodzić też użycie produktu kompromisowego, jak np. lakierobejca. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy chodzi o meble mocno eksponowane np. stół do jadalni.
Meble drewniane i ocena ich stanu
Zanim zdecydujemy się odnowić drewniany stół, upewnijmy się, że jest on w zadowalającym stanie i na pewno jest to możliwe. Niekiedy zniszczenia takich mebli są na tyle zaawansowane, że wyczyszczenie ich papierem ściernym i wymiana lakieru lub pomalowanie na biało nie dadzą zamierzonego efektu. Dysponujemy jednak bogatym asortymentem środków do walki ze szkodnikami niszczącymi drewno i umożliwiającymi jego pielęgnację, więc takie sytuacje będą należeć do rzadkości.
Przygotowania
Po ocenie stanu powierzchni, ale przed przystąpieniem do właściwej renowacji, trzeba takie meble przygotować. Chodzi o usunięcie warstwy starych powłok. Niekiedy można poprzestać na zmatowieniu powierzchni mebla, ale pod warunkiem, że starą powłokę można uznać za stabilną. Na tym etapie należy użyć papieru ściernego o zróżnicowanej gradacji, choć szlifowanie pójdzie znacznie sprawniej, gdy użyta zostanie szlifierka. Następnie uzupełniamy ewentualne ubytki i oczyszczamy, nim na powierzchnię nałożymy farbę lub warstwę okleiny.
Odnawianie stołu drewnianego - ciekawe sposoby