5 sposobów na odnowienie stołu

Jak odnowić stół, który miał być przeznaczony do wyrzucenia lub odsprzedany za grosze? Sposobów jest kilka i każdy znajdzie taki, którego wykonanie współgra z jego możliwościami i gustem. Ważne jest jednak to, że zwłaszcza stołu drewnianego nie warto się pozbywać, bo taki mebel może dobrze służyć przez długi czas. Jak może wyglądać renowacja stołu krok po kroku? Oto przykłady.

Kuchnia z odrestaurowanym stołem.Kuchnia z odrestaurowanym stołem. Fot. Shutterstock

Stary stół w nowej odsłonie - dlaczego nie warto go wyrzucać?

Przede wszystkim renowacja starego stołu bardzo często pozwala nam zatrzymać we wnętrzu bardzo solidny mebel. Prawda, że nie zawsze w zastanej formie pasuje on do nowego wystroju domu, ale wystarczy duża doza wyobraźni, pracy i odrobina sprytu, by wyczarować drewniany stół kuchenny lub stolik kawowy do salonu w zupełnie nowej odsłonie. Do mebla po renowacji możemy potem również dołączyć i poddać rekonstrukcji stare krzesła.

Jak daleko możemy zajść w renowacji stołu z drewna?

Posiadany przez nas stary stół lub stolik z drewna może odzyskać dawną świetność - mowa tu o odnowieniu powierzchni stołu w ścisłym sensie. Jego design ma nawiązywać do tego, jak wyglądał pierwotnie. Można też odnowić blat i nogi poprzez zastosowanie nowej warstwy farby, która nada mu nieco inny wygląd. Można wreszcie pokusić się o wykonanie bardziej śmiałych prac i z wykorzystaniem okleiny gruntownie zmienić wygląd blatu i nóg.

Jak odnowić stary stół? O tym warto pamiętać!

Jak odnowić drewniany stół? Od czego powinno się zaczynać? Przede wszystkim trzeba się zabrać do prac kompleksowo. Konieczna jest pewna wizja, która pozwala uzyskać w przypadku odnawiania starych mebli końcowy dobry efekt. Należy też ocenić stan, w jakim znajdują się dotychczasowe powłoki i zbadać to, jak wielkie są ubytki. W końcu - trzeba przygotować drewniany stół do właściwej metamorfozy i zebrać podstawowe narzędzia.

Koncepcja

Kuchnia udekorowana czernią i drewnem.Kuchnia udekorowana czernią i drewnem. Fot. Shutterstock

Renowacja stołu z drewna będzie łatwiejsza, jeśli będzie jej od początku przyświecała idea co do końcowego efektu. Musimy zdawać sobie sprawę, czy chcemy pokryć drewno farbą, okleiną z forniru, czy też jedynie wymienić lakier. W grę może wchodzić też użycie produktu kompromisowego, jak np. lakierobejca. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy chodzi o meble mocno eksponowane np. stół do jadalni.

Meble drewniane i ocena ich stanu

Zanim zdecydujemy się odnowić drewniany stół, upewnijmy się, że jest on w zadowalającym stanie i na pewno jest to możliwe. Niekiedy zniszczenia takich mebli są na tyle zaawansowane, że wyczyszczenie ich papierem ściernym i wymiana lakieru lub pomalowanie na biało nie dadzą zamierzonego efektu. Dysponujemy jednak bogatym asortymentem środków do walki ze szkodnikami niszczącymi drewno i umożliwiającymi jego pielęgnację, więc takie sytuacje będą należeć do rzadkości.

Przygotowania

Po ocenie stanu powierzchni, ale przed przystąpieniem do właściwej renowacji, trzeba takie meble przygotować. Chodzi o usunięcie warstwy starych powłok. Niekiedy można poprzestać na zmatowieniu powierzchni mebla, ale pod warunkiem, że starą powłokę można uznać za stabilną. Na tym etapie należy użyć papieru ściernego o zróżnicowanej gradacji, choć szlifowanie pójdzie znacznie sprawniej, gdy użyta zostanie szlifierka. Następnie uzupełniamy ewentualne ubytki i oczyszczamy, nim na powierzchnię nałożymy farbę lub warstwę okleiny.

Odnawianie stołu drewnianego - ciekawe sposoby

  1. Odnowienie starej powierzchni poprzez odkrycie naturalnego piękna drewna. W takim przypadku można nadać ostateczny efekt dzięki użyciu różnych lakierów, olejowaniu lub zastosowaniu barwiącej lakierobejcy.
  2. Można użyć do jego malowania farb kredowych nadających bardzo przyjemny dla oka efekt. Należy pamiętać o ich zabezpieczeniu lakierem po wyschnięciu, bo takiego typu farba nie jest zbyt trwała.
  3. Renowację stołu z drewna może też stanowić pomalowanie go na biało. Meble w tym kolorze są zawsze modne i eleganckie. Takie malowanie z pewnością nada im drugie życie.
  4. Stół pokryty okleiną można odnowić poprzez uzupełnienie ubytków, zwłaszcza gdy jest to fornir. We wszystkich innych wypadkach można powierzchnię pokryć nową warstwą ozdobnego materiału.
  5. Zawsze w cenie są meble postarzane. Drewno, nad którym popracujemy szlifierką, papierem ściernym, ale też wypróbujemy techniki jego opalania, może świetnie prezentować się w niejednym wnętrzu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.