Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną? Oto skuteczne triki

Jak wyczyścić materac? Wiadomo, że regularność pozwala na osiągnięcie lepszych efektów. Niekiedy pojawiają się jednak plamy, które znacznie trudniej czyścić. Jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami? Do jakich metod uciec się, gdy zabrudzenia nie udało się usunąć? Oto kilka uwag na temat kompleksowej dbałości o czystość materacy.

Materac do łóżka.Materac do łóżka. Fot. Shutterstock

Czyszczenie materaca. Dlaczego to takie ważne?

Jak wyczyścić materac, by długo nam służył i zachowywał swoje właściwości? Przede wszystkim warto zajmować się nim regularnie. Usuwanie plam na bieżąco rokuje stosunkowo najlepiej - nie ważne nawet, czy imamy się domowych, czy też bardziej profesjonalnych sposobów.

Dlaczego dbałość o codzienną higienę jest tu tak istotna? Na całej powierzchni materaca będzie osiadać kurz. Dodatkowo gąbka pochłania wilgoć, co może z czasem powodować nieprzyjemne zapachy. Niekiedy zdarzają się, że musimy usunąć plamę z krwi lub inną bardzo trudną do wyprania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zabrudzenia widoczne są gołym okiem. Dzięki wilgoci bardzo dobrze rozwijają się tu roztocza, bakterie i grzyby. Warunki dla nich będą tym lepsze, im rzadziej dochodzi np. do zmiany przepoconej pościeli. Meble takie, jak łóżka, posiadają wiele zakamarków, gdzie również mogą swobodnie się rozwijać. Oczywiście te niewielkie organizmy będą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Właśnie uporanie się z problemem roztoczy wymaga tego, by odświeżanie materaca było regularne - dzięki temu zyskamy odpowiednią higienę snu.

Jak przygotować się do czyszczenia materaca?

Jak zabrać się do czyszczenia materaca? Odświeżenie przede wszystkim polega na tym, by co jakiś czas dokładnie odkurzyć materac na sucho. Właśnie odkurzacz pomoże nam w tym, by usuwać cząstki organiczne, kurz i drobne zanieczyszczenia. Nie pozwoli to na dalszy rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Istotne jest to, żeby odkurzanie było regularne i odbywało najlepiej co 2 miesiące. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy powierzchni materaca nie chroni pokrowiec. Warto też pamiętać, że w przypadku materaca warto też stawiać na wietrzenie. Nie na darmo nawet trudne plamy czyści się w takim przypadku niewielką ilością wody - materac jest wypełniony gąbką i wilgoć tworzy w nim warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Warto więc odświeżyć go dzięki wykorzystaniu słonecznej pogody i wystawieniu na zewnątrz.

Łóżko podwójne.Łóżko podwójne. Fot. Shutterstock

Jak wyczyścić materac? Domowe sposoby

Niekiedy możemy wyczyścić materac uciekając się do domowych sposobów - choćby sody oczyszczonej. Niekiedy wykorzystuje się też wodę utlenioną, ocet, wodę z cytryną lub sporządza mieszankę tych substancji. Kiedy istnieje większa szansa, że plama zniknie po zastosowaniu wody, cytryny lub sody oczyszczonej? Stanie się tak wówczas, gdy zareagujemy szybko.

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić materac dla dzieci sodą oczyszczoną? Substancja ta nadaje się do wyczyszczenia plam z materaca pod warunkiem, że właściwie jej użyjemy. W tym przypadku najlepsza będzie pasta, w której skład wejdą woda (niewielka ilość) i soda oczyszczona. Pomocą może być odrobina soku z cytryny. Mieszankę nakładamy na plamę na przynajmniej 30 minut (w podobny sposób czyści się tapicerkę okrywającą meble). Pamiętajmy tylko, że woda występuje tu w znikomej ilości.

Czysty materac: specjalistyczne środki i sposoby

Niekiedy plamy na materacu nie dają się jednak łatwo usunąć nawet wtedy, gdy dość szybko zastosujemy sodę. Jak wyczyścić materac na mokro? Jakich środków użyć, jeśli chodzi o materace?

Czyszczenie materaca na mokro

Jak wyprać materac? Niekiedy chcemy usunąć plamy, które nie nadają się do bieżącego czyszczenia. Bywa też, że cały materac jest nieco zaniedbany i nawet przetarcie wilgotną ściereczką z zimną wodą nie wystarczy. Wypranie całości w pralce mogłoby być problematyczne. Plamy pozwala usunąć za to wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Bardzo skutecznie można czyścić materac z wykorzystaniem gorącej pary wodnej. Wówczas można działać z wykorzystaniem samej wody lub delikatnych środków chemicznych. Przy trudnych plamach (np. z krwi, wina lub tłustych) niekiedy sprawdzone sposoby domowe (np. w postaci sody) nie wystarcza. Wówczas do usunięcia plam wykorzystuje się detergenty do prania tapicerki. Często pomocą są też specjalistyczne środki umożliwiające pranie trudnych plam.

Jak dbać o czystość materaca?

Jak czyścić materac? Odkurzanie i regularne odświeżenie materaca, soda oczyszczona, niekiedy stosowanie detergentów i pranie na mokro to działania, z którymi czasami musimy się zmierzyć. Najlepiej jednak zadbać o to, żeby materac do łóżka jak najmniej ulegał zabrudzeniom. Sposobem na to jest zainwestowanie w dobrej klasy pokrowiec. Warto działać kompleksowo, by mieć gwarancję zdrowego snu w dobrych warunkach.

Więcej o: