Jaką baterię do kuchni warto wybrać? Poznaj 5 polecanych produktów

Jaka bateria kuchenna jest najlepsza? Na rynku możemy wybierać spośród kilku rodzajów produktów. Każdy z nich ma nieco inne cechy i stopień zaawansowania. Oczywiście różni je także design i ceny. Jak wybrać baterię, by nie być potem rozczarowanym? Oto 5 produktów godnych uwagi i nieco dodatkowej wiedzy, która przyda nam się wtedy, gdy zechcemy dokonać zakupu baterii kuchennej.

Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym.Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym. Fot. Shutterstock

Jaka bateria do kuchni? Na to warto zwracać uwagę

W jaki sposób wybierać baterię kuchenną, by długo i sprawnie nam służyła? Przede wszystkim jest to ważny element instalacji wodnej. Jednocześnie dość szybko przebiega ewolucja takiego sprzętu. Nowoczesne baterie oferują coraz to większe możliwości, z których niekiedy warto skorzystać. Oczywiście współcześnie bardzo liczy się to, jak bateria kuchenna wygląda i czy komponuje się z wyglądem wnętrza. Ważna jest też moda - obecnie prym wiedzie bateria kuchenna stojąca. Jednak w praktyce warto zwrócić raczej uwagę na elementy takie, jak:

 • regulacja strumienia wody
 • typ wylewki
 • zasięg wylewki
 • dodatkowe funkcje i usprawnienia (np. baterie bezdotykowe, perlator)
 • materiał, z którego została wykonana bateria zlewozmywakowa i jego jakość
 • rodzaj i stopień trudności montażu

 Baterie kuchenne - wylewka i głowica

Stalowy zlew do kuchni w kolorze złotym.Stalowy zlew do kuchni w kolorze złotym. Fot. Shutterstock

Jaki rodzaj wylewki wybrać, by komfort użytkowania baterii był możliwie największy? Należy wybrać element dobrze pasujący do kuchennego zlewozmywaka. Bardzo istotna jest również jego wysokość. Zbyt niski lub przesadnie wysoki kran będzie sprawiał, że albo trudno będzie nam skierować pod strumień większe naczynia, albo też rozchlapiemy wodę na podłogę. Jedynie w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo głębokim zlewozmywakiem, dobrym wyjściem może być bateria stojąca.

Oczywiście design kranu powinien pasować do zlewu. Wylewka w bateriach kuchennych może być bardzo funkcjonalna - ciekawym rozwiązaniem będą choćby baterie z wyciąganą wylewką lub elastyczną wylewką (np. bateria Franke).

Niezbędnym elementem baterii jest też jej głowica. To za jej pośrednictwem regulujemy strumień wody. Za jej pomocą mamy możliwość mieszania zimnej i ciepłej wody. Na rynku dostępne są najczęściej dwa warianty tego elementu: głowica może być uszczelkowa lub ceramiczna. Mniej wad ma ta ostatnia i to bateria z nią w środku jest lepszym rozwiązaniem w przypadku gdy mamy wybór.

Bateria kuchenna jednochwytowa czy dwuchwytowa?

Baterie kuchenne mogą być też jednochwytowe lub dwuchwytowe. Co kryje się za tą nazwą? Bateria kuchenna dwuchwytowa to taka, w przypadku której występują dwa kurki regulujące temperaturę wody. W przypadku jednochwytowej możemy jedną ręką dokonywać regulacji temperatury wody. Dzięki temu jest ona bardziej praktyczna.

Rodzaje baterii kuchennych - 5 ciekawych produktów

Jaka bateria spośród dostępnych na rynku jest szczególnie warta polecenia? Z pewnością niejeden konkretny model może doskonale sprawdzić się w kuchni, ale warto wskazać 5 interesujących typów baterii:

 • bateria bezdotykowa -rodzaj baterii bardzo nowoczesnej, która podąża z duchem czasu. Nie potrzeba naciskać żadnych przycisków lub przekręcać kurków - strumień wody pojawia się wówczas, gdy w odpowiedniej odległości wykryty zostanie obiekt. Jaką zaletę posiada taki produkt? Przede wszystkim dużo łatwiej o to, by zachować tego typu model w czystości. Tryskająca dzięki czujnikom woda może też bardzo usprawnić pracę w kuchni przy przygotowywaniu posiłków.
 • bateria z podgrzewaczem - w tym przypadku woda może zostać doprowadzona do temperatury wrzenia bez udziału dodatkowych urządzeń. Z pewnością jest to bardzo praktyczne, choć trzeba uważać, by przez nieuwagę nie zostać poparzonym przez wrzątek z gorącego strumienia.
 • baterie filtrująca wodę - dzięki systemom filtrującym np. z wkładem węglowym można cieszyć się wodą zdatną do picia prosto z kranu i jej temperatury
 • bateria termostatyczna - wyposażone są w dwa pokrętła ułatwiające ustawienie ciśnienia wody
 • stylizowana bateria kuchenna -bateria nie musi być wreszcie nudna, czyli czarna lub metaliczna. Na rynku dostępne są baterie kuchenne kolorowe, które z pewnością znajdą swoich amatorów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.