Renowacja mebli ogrodowych. Jak to zrobić?

Drewniane meble ogrodowe to klasyczne piękno. Niestety, często okazuje się, że bez odpowiedniej konserwacji, impregnacji i malowania szybko niszczeją i tracą na swoich walorach estetycznych. Na szczęście renowacja mebli ogrodowych nie jest trudna i można dokonać jej samodzielnie. Zobacz razem z nami, jak przeprowadzić renowację i odświeżyć drewniane meble ogrodowe.

Renowacja mebli.Renowacja mebli. Fot. Shutterstock

Drewniane meble ogrodowe

Piękne i klasyczne meble ogrodowe z drewna to podstawa wielu aranżacji ogrodowych. W ogrodzie ustawia się różne rodzaje mebli ogrodowych. Stoły, krzesła ogrodowe, ławki i komplety to tylko niektóre z nich. Do wykonania takich mebli ogrodowych wykorzystuje się zarówno materiał z drewna egzotycznego, jak i drewno z drzew gatunków rodzimych. Często te pierwsze są bardziej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych i nie będą wymagały tak częstej konserwacji.

Odnów swoje ogrodowe meble krok po kroku razem z nami!

Odnawianie mebli drewnianych to przede wszystkim usuwanie starej powłoki lakieru lub farby, dokładne czyszczenie mebli oraz pokrywanie ich nową warstwą zabezpieczających środków. Pamiętaj, aby każdy etap wykonywać ze starannością i dokładnością. Dzięki temu odświeżone meble będą wyglądały naprawdę estetycznie.

Czyszczenie i usuwanie starej powłoki lakieru i farby

Przygotowanie mebli ogrodowych do malowaniaPrzygotowanie mebli ogrodowych do malowania Fot. shutterstock

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie mebli poprzez usunięcie z nich starych warstw lakierów lub farb. Najprostszym sposobem na to będzie czyszczenie papierem ściernym. Ręczne czyszczenie jest jednak pracochłonne i czasochłonne, dlatego możesz dopomóc sobie, używając specjalnych sprzętów. Pomocna będzie czyszczarka lub szlifierka. Szczegóły i miejsca trudno dostępne wyczyść dokładnie ręcznie przy użyciu papieru ściernego. Papier ścierny, który używasz na początku powinien być gruboziarnisty. W miarę czyszczenia zmień go na papier drobnoziarnisty. Dobrze wyczyszczona powierzchnia drewnianych mebli powinna być gładka i pozbawiona jakiejkolwiek warstwy farb lub lakierów. Dokładne czyszczenie powierzchni sprawi, że kolejna powłoka odpowiedniej chemii będzie dobrze zabezpieczać Twoje meble.

Ponowne malowanie

Gdy czyszczenie zostało wykonane czas na malowanie mebli. Użyj odpowiednich środków do drewna i drewnianych powierzchni. Doskonale nadadzą się tutaj: olej, impregnat do drewna na zewnątrz, lakierobejca (zwłaszcza gdy chcesz nadać meblom inny, ciekawy kolor) oraz farba w wybranym kolorze. Odpowiednie preparaty pozwolą Ci zabezpieczyć drewno przed promieniami UV, nadmierną ilością wody oraz rozwojem niechcianych organizmów (grzyby i pleśń). Zaimpregnowane i pomalowane powierzchnie nie będą narażone na niebezpieczne warunki atmosferyczne i działanie szkodliwych czynników.

Stosując jakikolwiek preparat zawsze przestrzegaj kilku podstawowych zasad. Zanim zaczniesz pracę dokładnie przeczytaj instrukcję, która zawarta jest na opakowaniu. To pozwoli Ci zapoznać się z działaniem środka, zapewni dobre zabezpieczenie drewna i zapobiegnie niechcianym błędom przy pracy. Zwróć szczególną uwagę na czas schnięcia preparatu. To ważne, zwłaszcza jeśli chcesz nałożyć na meble nie tylko jedną warstwę impregnatu, lakierów, lakierobejcy, oleju lub farb. Pomalować meble możesz z pomocą wałka lub pędzla. Producenci często na opakowaniach wypisują zalecane narzędzia do pracy, warto malować zgodnie z ich wskazówkami. Pięknie pomalowane meble z drewna będą służyć Ci długo, a renowacja na pewno przyniesie Ci dużo satysfakcji.

Odpowiednie impregnaty nakładaj ostrożnie na drewno z pomocą wałka lub pędzla. Szczególnie zwróć uwagę na miejsca trudno dostępne, zagięcia i łączenia. Kolejną powłokę nałóż, gdy pierwsza dokładnie wyschnie. To wzmocni strukturę całego impregnatu. Takie wykończenie doskonale chroni meble. Po pomalowaniu drewna warto również delikatnie spryskać metalowe łączenia środkiem antykorozyjnym. To zdecydowanie przedłuży żywotność mebli.

Renowacja gotowa! teraz meble, stoły, ławy i krzesła, na nowo mogą zdobić Twój ogród. Pamiętaj, żeby do ogrodu meble wstawić z powrotem dopiero wtedy, gdy dokładnie wyschnie impregnat.

Jakich preparatów używać do renowacji?

Odpowiednio dobrany środek do drewna zabezpieczy Twoje meble przed wodą, niestraszne im będzie również intensywne promieniowanie UV. Piękny wygląd zapewnią wysokiej jakości produkty. Dobre preparaty sprawią, że meble zostaną zabezpieczone na kilka lat, warto zatem zainwestować nieco więcej, by renowacji nie musieć przeprowadzać rokrocznie.

Pamiętaj, że lakier i impregnat zachowują naturalny kolor drewna, lakierobejca oraz farba nadają meblom odpowiedni odcień i intensywność wybranego przez Ciebie koloru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.