Ogród japoński często nazywany jest miniaturowym krajobrazem. I nie bez przyczyny. Urokliwy ogród japoński, nie ważne, czy duży, czy mały, zawiera w sobie naturalny obraz otaczającej nas przyrody. Nie ma tutaj miejsca na geometryczne kształty i wybitnie widoczną ingerencję ludzkiej ręki. Działania ogrodnika w przestrzeni ogrodów japońskich są prowadzone tak, by jak najbardziej wyeksponować naturalną formę elementów i jak najmniej pokazać, że odbywały się tutaj jakiekolwiek działania człowieka.
W ogrodzie japońskim ważna jest symbolika, a każdy element jest starannie zaprojektowany. Do ogrodu w stylu japońskim nic nie trafia przypadkowo, wszystko, co wprowadza ogrodnik, ma swoje miejsce i swoje znaczenie. Japońskie ogrody urzekają swoją prostotą i harmonią (styl zen). Bardzo rzadko wprowadza się tu nowoczesne rozwiązania, stawia się za to na sprawdzone odmiany roślin i pewne rozwiązania architektoniczne. W japońskim ogrodzie docenia się wszystko to, co stare. Z zasady zatem nie usuwa się wiekowych drzew i roślin, które w ogrodzie rosły już od dłuższego czasu.
Ogród w stylu japońskim to odpowiednio umieszczone elementy, a każdy detal ma swoją symbolikę. W każdym ogrodzie japońskim najważniejsze są trzy komponenty: woda, kamień oraz roślina. Każdy z tych elementów ma swoje zadanie w ogrodzie w stylu japońskim. Charakterystyczne detale łączą się ze sobą i tworzą harmonijną całość, która jest miniaturą nie tylko krajobrazu, ale i nawet i ludzkiego życia.
Woda to jeden z elementów, które muszą znaleźć się w przestrzeni ogrodu japońskiego. Do ogrodów w tym stylu wprowadza się zatem oczka wodne, niecki, strumyki, kaskady. Mniejsze założenia wyposaża się w fontanny wolnostojące lub ścienne oraz tradycyjne fontanny bambusowe. osoby, które nie są w stanie zrealizować elementu wodnego w takich, tradycyjnych formach wcale nie muszą rezygnować z aranżacji w stylu japońskim. Projektowanie ogrodu japońskiego dopuszcza bowiem układanie suchej rzeki ze żwiru, która symbolizować ma wodę w przyrodzie. Żwir może być również rozsypany swobodnie - wtedy symbolizować może oczko wodne lub staw.
Detale związane z wodą są niezwykle ważne w zagospodarowaniu ogrodów w stylu japońskim. Symbolizują pierwiastek kobiecy całej natury, życiodajną siłę przyrody oraz wskazują na dynamikę i ruch.
Kamienie to z kolei symboliczne przedstawienie pierwiastka męskiego w przyrodzie. Symbolizują stałość, niezmienność i siłę. Wprowadzane do jednego założenia ogrodu japońskiego kamienie powinny mieć podobną fakturę, kształt i kolor. Głazy układa się tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie, tworzy się z nich swobodne półkola lub niewielkie grupy.
Roślinność japońskich ogrodów stanowi dopełnienie dla wody oraz kamieni. Wybierając rośliny również należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Ogród w stylu japońskim to ukazanie długowieczności i dominacji natury, okazy wprowadzane do założenia powinny być zatem zimozielone. Doskonale sprawdzą się w ogrodach japońskich krzewy ozdobne: bukszpan wiecznie zielony, różaneczniki i irgi. Oczywiście warto pamiętać o okazach iglastych, zwłaszcza pięknej pokojowo sośnie górskiej. Atrakcyjne są również takie drzewa i drzewka, które wyglądają, jakby przebyły długą walkę z przyrodą. Świetnie sprawdzi się tutaj dereń pagodowy, wiązy i wiśnie parasolowate oraz wierzby. Monotonię założenia możesz nieco ożywić wprowadzając kwiaty. Tutaj sprawdzą się astry, kosaćce, funkie, peonie, dalie i liliowce.
Rośliny możesz sadzić bezpośrednio w ziemi, ale doskonale będą też wyglądać w kamiennych pojemnikach.
Ogród japoński to również charakterystyczne elementy, które pozwalają osiągnąć odwiedzającemu założenie spokój i harmonię. W tej kategorii królują przede wszystkim kamienne latarnie. Elementy te ustaw tak, aby wkomponowały się w zieleń oraz ustawione kamienie, nie pozostawiaj ich nigdy samym sobie. Dodatkowo możesz ustawić kamienne lub drewniane ławki, zwłaszcza przy ścianie domu. Przy ławach ustaw stoły ogrodowe. Warto postawić także na dobre oświetlenie ogrodowe.