Jaki powinien być idealny dom? Przede wszystkim funkcjonalny. Nie może zabraknąć w nim szczelnego dachu, ocieplonych ścian, a wszyscy domownicy powinni czuć się w nim bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest oświetlenie, zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Wszyscy wiemy, jak uciążliwe, trudne i denerwujące jest błądzenie po omacku w ciemnościach po posesji, parkowanie auta, a tym bardziej otwieranie drzwi wejściowych, gdy ciężko trafić kluczem do zamka. Oświetlenie zewnętrzne to must have, będzie praktyczne, funkcjonalne, spełni funkcję dekoracyjną, ale też podniesie komfort i bezpieczeństwo domowników.
Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z określeniem, że lampy do oświetlenia domu na zewnątrz to fanaberia właścicieli i zbytek luksusu. Nic bardziej mylnego. Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się najbezpieczniej, nasz azyl, dlatego lampy do oświetlenia domu są świetnym pomysłem. Warto pamiętać, że do największej liczby włamań i napadów rabunkowych dochodzi w nocy, ponieważ ciemność to sprzymierzeniec złodziei. Oświetlając teren posesji i bryłę budynku możemy skutecznie pokrzyżować im plany, działając odstraszająco. Rozświetloną posesję można porównać do sceny - wszystko na niej widać, a żaden ruch po zmroku nie pozostanie niezauważony.
Gdzie najlepiej zamontować zewnętrzne oświetlenie domu? Miejscem, na które szczególnie warto zwrócić uwagę są drzwi wejściowe, drzwi garażowe, ganek, taras, a także furtka czy brama. Lampy zewnętrzne do oświetlenia domu skutecznie uchronią domowników, ale i gości, którzy nie znają rozkładu działki, przed upadkami, stłuczeniami i wypadkami. Oświetlenia na zewnątrz nie musi być dużo, warto jednak zadbać o rozmieszczenie go w odpowiednich, newralgicznych miejscach, gdzie zadba o nasz komfort i bezpieczeństwo po zmroku.
Kolejną zaletą lamp oświetlających dom jest estetyka. Oświetlenie zewnętrzne nadaje bryle budynku ciekawego, nowoczesnego wyglądu, ale i elegancji. Lampy zewnętrzne na dom cieszą się szczególną popularnością w nowoczesnym budownictwie, efektownie podświetlając elewację domu, doświetlając dekoracje i nietypowe kształty budynku.
Oświetlenie na zewnątrz domu występuje w różnych wariantach. Najpopularniejszym oświetlenie zewnętrzne na dom to kinkiety. Są wielofunkcyjne, można je montować w dowolnym miejscu na płaskiej powierzchni. Dostępne są modele, które świecą do góry, do dołu lub na boki, a ich wybór powinniśmy uzależnić od tego, w jaki konkretnie sposób chcemy doświetlić bryłę budynku. Kinkiety świetnie sprawdzą się do oświetlenia tarasu, drzwi wejściowych, altan, a także podświetlenia elewacji budynku, nadając ciekawego wyglądu. W sklepach znajdziemy kinkiety z czujnikiem ruchu lub włączane za pomocą włącznika.
Zależy ci na oświetleniu elewacji i ogrodu? Dobrym pomysłem jest oświetlenie zewnętrzne domu, które montujemy w podbitce, jednak decyzję o takich lampach należy podjąć już na etapie planowania rozkładu prądu w budynku, by przygotować niezbędne podłączenia do zasilania. Na chodniku i podjeździe dobrym rozwiązaniem będą lampy najazdowe. Jak działają? Umieszczamy je w gruncie, a lampy świecą do góry, warto jednak przed zakupem sprawdzić maksymalne obciążenie, by lampa nie uległa uszkodzeniu, gdy najedzie na nią samochód.
W roli lamp oświetlających dom jednorodzinny dobrze sprawdzą się także lampy słupki, szczególnie te zasilane solarnie, które swobodnie można przestawiać z miejsca na miejsce i doświetlać określone strefy działki.
Gdzie kupić lampy do oświetlenia domu? Szeroki wybór modeli lamp znajdziemy w sklepach ogrodowych, sklepach z oświetleniem, a także na stronach internetowych oraz aukcjach. Wybierając lampki przed dom warto zwrócić szczególną uwagę na to czy wybrane przez nas oświetlenie w rzeczywistości jest przystosowane do montażu na zewnętrz. Lampy oświetlające dom obowiązkowo muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne, które mogą powodować silne podmuchy wiatru, burze, opady deszczu, gradu, a także przymrozki.
Oświetlenie przed domem, szczególnie przy dużej liczbie lamp, typu halogeny oraz żarówki może być kosztowne. Dobrym pomysłem jest zakup lamp ledowych, które obniżą rachunki. Najtańszą alternatywą będą lampy zasilane solarnie lub lampy z czujnikiem ruchu, które zaświecą się w momencie, gdy wyczują na posesji ruch.
Decydując się na oświetlenie zewnętrzne na dom warto go w odpowiednim czasie rozplanować. Każda posesja ma swoje strefy, które są bardziej i mniej używane i wymagają różnego stopnia oświetlenia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie różnych modeli lamp do konkretnych miejsc.
Nie bez znaczenia jest wygląd lamp oświetlających dom. Powinny one pasować do stylu budynku. Na rynku dostępne są lampy w różnych kolorach, klasyczne proste modele, ale i dekoracyjne latarenki. Najważniejszą przestrzenią, którą warto oświetlić jest wejście główne do budynku, gdzie warto zamontować oświetlenie po obu stronach drzwi, co zapewni komfort, wygodę. Warto doświetlić także drogę do drzwi garażowych i podjazdu - sprawdzi się oświetlenie punktowe w postaci kinkietów, słupki wbijane w grunt, a także świetlne girlandy, jeśli jest możliwość ich zamontowania. Niezbędne okaże się oświetlenie bramy wjazdowej, ułatwi to jej zamykanie, jeśli nie mamy zamontowanego automatycznego modelu. Oświetlenie przyda się również na schodach zewnętrznych, które zapewni bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć groźnych wypadków. Na schodach dobrym rozwiązaniem są lampy wbudowane w stopnie, które świetnie oświetlą krawędzie schodów.