Szafy na poddaszu - kiedy warto je wybrać?

Instalacja garderoby na poddaszu może mieć duże zalety. Wszelkiego rodzaju szafy da się zamontować także pod skosem i idealnie wykorzystać miejsce, które jest tam dostępne. Można to nazwać praktycznym rozwiązaniem już choćby dlatego, że w przeciwnym razie właśnie ta przestrzeń poddasza może być bezużyteczna. O czym szczególnie pamiętać?

Poddasze.Poddasze. Fot. Shutterstock

Szafa na poddaszu. Jakie ma zalety?

Garderobę można urządzić w sypialni, przedpokoju, ale także właśnie wykorzystać do tego poddasze ze skosami. Dlaczego ostatnie rozwiązanie może mieć duże zalety? Wykorzystanie takiego pomieszczenia jest stosunkowo łatwe - dysponujemy skosami, które łatwo jest zabudować. Można to zrobić dzięki pomocy stolarza, wykorzystać samemu różne sposoby zabudowy przestrzeni pod skosami lub zdecydować na gotowe rozwiązania (np. meble Komandor lub inne).

Niekiedy da się wykorzystać zalety takiego miejsca i garderobę stworzyć w sypialni pod skosem. Warto zaprojektować szafę tak, żeby w pełni wykorzystać skosy i miejsce pod nimi. Specyfika takich wnętrz sprawia, że przestrzenie pod ścianką kolankową nadają się często tylko do tego, żeby umieścić tu szafki do przechowywania ubrań dla partnerów. Na inne wykorzystanie nie pozwalają niewielkie wysokości.

Wówczas, gdy potrzebujemy nieco więcej intymności i miejsca na ubrania, dobrym wyborem może być garderoba w postaci oddzielnego pomieszczenia. Również tutaj można wykorzystać pomieszczenie pod skosem. Bardzo ważna i tutaj jest funkcjonalna zabudowa i właściwy dobór mebli. Jeśli potrzebujemy bardzo dużo miejsca, to część zabudowana może zostać uzupełniona szafą wolnostojącą wyposażoną np. w drzwi przesuwne (dla oszczędności miejsca).

Meble na wymiar czy gotowe systemy. Jaka szafa do wnętrza ze skosem?

Szafa na poddaszu.Szafa na poddaszu. Fot. Shutterstock

Na poddaszu oba rozwiązania mają swoje zalety. Niewątpliwie najlepiej wykorzystamy przestrzeń pod skosami wtedy, gdy zdecydujemy się na szafy wykonywane na wymiar przez fachowca. Z drugiej strony wyposażenie garderoby w gotowe produkty, które zakupimy w salonie meblowym, będzie tańsze. Kompromisowa aranżacja może być wykonana przez nas samych - w takim miejscu sprawdzą się różne systemy zabudowy, niektóre z nich możemy wykonać sami. Ciekawe rozwiązania do takiego wnętrza to choćby drzwi przesuwne lub kosze na ubrania do samodzielnego montażu.

Co brać pod wagę przy projektowaniu garderoby na poddaszu?

O czym pamiętać, gdy w grę wchodzi garderoba na poddaszu? Jak zaprojektować szafy pod skosami? Wiele inspiracji znajdziemy w internecie, poradnikach i samych salonach meblowych, gdzie eksponowane są różne aranżacje garderoby także wtedy, gdy w grę wchodzi skos i niskie ściany. Niezależnie czy nasze rzeczy chcemy przechowywać w garderobie na poddaszu, czy też przeznaczyć do tego typowy pokój, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W przypadku każdego rodzaju wnętrz trzeba dostatecznej ilości półek, drążków i wieszaków do przechowywania ubrań.

Garderoba na poddaszu: co zrobić, żeby była funkcjonalna?

Garderoba to przede wszystkim funkcjonalne szafy. Musimy więc zastanowić się nad tym, ile osób będzie wykorzystywać poddasze w celu przechowywania swoich rzeczy. Istotne jest też to, ile ubrań posiada każda z nich. W przypadku sypialni kwestia jest oczywista - szafa lub szafy muszą pomieścić to, co posiadają osoby tu sypiające. Półki, drążki i wieszaki powinny zawsze być montowane w nieco większej ilości tak, żeby garderoba mogła zostać doposażona w nieco więcej ubrań. Pomimo skosów poszczególne elementy trzeba montować tak, by dostęp do nich był łatwy.

Jeśli miejsca jest niewiele, to warto zastanowić się właśnie nad drzwiami przesuwnymi do szaf. Aranżacja musi też obejmować dobre oświetlenie - w tej części domu często jest o nie trudno. Garderobę koniecznie należy wyposażyć nie tylko w odpowiednią ilość szaf, wieszaków i półek na rzeczy, ale także w dość duże lustro i wygodne miejsce do siedzenia przed nim. Wszystko po to, żeby po zmianie ubioru można było dobrze skontrolować swój wygląd. Można też położyć tu wygodny dywan, by przebieranie się przebiegało w komfortowych warunkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.