Zlewy granitowe - jak je czyścić? Skuteczne sposoby

Zlewozmywaki granitowe mogą być bardzo solidnym i estetycznym wyposażeniem kuchni. Ich wybór to pójście z duchem czasu. Trzeba jednak pamiętać o regularnej i właściwej pielęgnacji. Jak zabrać się za czyszczenie zlewu z granitu? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Zlew granitowy w kuchni retro.Zlew granitowy w kuchni retro. Fot. Shutterstock

Zlew granitowy i jego zalety

Zlewozmywaki granitowe wykonuje się z kompozytu, czyli materiału, w którym znajduje się kwarc i żywice epoksydowe. Produkt osiąga dzięki temu bardzo piękny, kamienny design. Jednocześnie zastosowane żywice tworzą powierzchnię bardzo odporną na uszkodzenia. Produkty takie oczywiście można zniszczyć, ale zaletą zlewozmywaków granitowych jest to, że raz zakupione, wystarczą na długi czas. Warto jednak dodać, że taki element wyposażenia kuchni będzie odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na wysokie temperatury i działanie środków chemicznych, które w normalne sytuacji mogłyby się przyczynić do uszkodzenia powierzchni zlewu.

Zlewozmywaki granitowe. Jakie wady ma zlew granitowy?

Jakie są wady zlewozmywaka granitowego? Właściwie nie ma ich zbyt wiele. Liczne pochlebne komentarze na internetowych forach dowodzą, że jest to z reguły produkt wart swojej wyższej ceny. Problemem w przypadku tego rodzaju armatury może być jej wysoka waga, ale wystarczy zadbać o właściwe mocowania. Niezbędna jest też pielęgnacja, która pozwoli pozbyć się zabrudzeń. Czyszczenie zlewu granitowego jest bardzo istotne z uwagi na to, by nie pozostawić na nim nieestetycznych zacieków.

Gdzie sprawdzi się zlewozmywak granitowy?

Zakup zlewozmywaka z granitu może być bardzo korzystny z uwagi na dbałość o estetykę kuchni. Wpasuje się on w domowe przestrzenie zaaranżowane w różnych stylach. Bardzo ważny jest tu jego uniwersalny design. O ile tylko uda nam się utrzymać go w czystości, to sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie kuchnia zaprojektowana jest w nowoczesny i funkcjonalny sposób. Docenimy to, że takie wyposażenie trudniej jest uszkodzić np. poprzez zarysowanie, jak zwykły zlew stalowy. Warto więc wziąć pod uwagę zlewozmywaki granitowe przy projektowaniu kuchni.

Czyszczenie zlewu granitowego - metody

Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym.Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym. Fot. Shutterstock

Jak dbać o powierzchnię zlewozmywaka z granitu? Jak eliminować uciążliwe zabrudzenia? Podstawowym działaniem jest mycie go wodą z płynem do naczyń. Sekretem tego, by skutecznie czyścić zlewozmywak, jest regularność. Należy sumiennie podchodzić do tego obowiązku zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o najtrudniejsze plamy. Powoduje je np. sok z buraków. Wówczas płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą powinny w zupełności wystarczyć.

Inne domowe metody czyszczenia zlewu z granitu to posłużenie się sodą lub octem. Popularne jest stosowanie pasty czyszczącej, którą sporządza się poprzez połączenie niewielkiej ilości wody z sodą. Preparat ma w domu szerokie zastosowania - nanosi się go gąbką i delikatnie szoruje po zabrudzeniach. Zlew nim pokryty trzeba pozostawić w spokoju na ok. 30 min. Potrzeba, by substancja zaczęła pracować. Potem można spłukać zlew wodą. W przypadku czyszczenia octem również sporządza się substancję, gdzie połowę stanowi woda. Roztwór jest podobny w użyciu, jak pasta z sody. Potrzeba nieco czasu, aby całość zaczęła pracować i dała dobre efekty w zmaganiach z trudniejszymi zabrudzeniami. Później całość trzeba umyć.

Ostatnim domowym sposobem jest posłużenie się olejem. Wybiera się do tego dowolny olej, który nie ma właściwości barwiących. Jest to doskonały sposób na to, by uporać się z matowieniem powierzchni. Wystarczy łyżka substancji wtartej w powierzchnię zlewu, by znowu nabrał on blasku. Po przeprowadzeniu takiej czynności trzeba pamiętać o tym, żeby wytrzeć zlew do sucha. W praktyce podobne działanie może służyć też do pielęgnacji typowych zlewów ze stali.

Jak czyścić zlew granitowy z kamienia? Metoda na uporczywe zabrudzenia

Jak oczyścić powierzchnię zlewu granitowego z kamienia? Czym czyścić takie osady? W tym miejscu warto już potraktować zlewozmywak specjalistycznymi środkami. Należy jednak robić to z umiarem i używać raczej delikatnych preparatów. Popularne detergenty mogą wyczyścić kamień w zlewie, ale też przyczynić się do powstania uszkodzeń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA