Kiedy warto usunąć stary silikon z wanny, obudowy wanien lub innych powierzchni, gdzie był stosowany? Przede wszystkim artykuły tego typu zużywają się wraz z czasem. Szczelność silikonu się zmniejsza, coraz gorsza jest jego przyczepność, dodatkowo dochodzi do powstawania pęknięć. Niekiedy powierzchnia starego silikonu czernieje, co znacznie pogarsza walory wizualne brodzika, kabiny lub innego sprzętu. Jednym z powodów usuwania silikonu po pewnym czasie jest także dbałość o nasze zdrowie. Niekiedy skrywa on zagrzybioną powierzchnię.
Jak zabrać się za usuwanie silikonu? Okazuje się, że dobór środków zależy w dużej mierze od tego, jakie pozostałości mamy na myśli - nieco prościej przyjdzie nam zmycie resztki preparatu z płytek po montażu (wystarczy często rozpuszczalnik), trudniejsze zaś będzie poradzenie sobie ze starym silikonem, gdzie chroniące przed wodą wypełnienie nabrało dużej twardości.
Najlepiej tak dobierać metody, żeby wymienić silikon bez obawy, że uszkodzi się płytki. Do wyboru mamy trzy podstawowe metody:
Czym usunąć silikon, jeśli zależy nam na dobrze dobranym środku chemicznym? Najbardziej popularny preparat do usuwania silikonu to rozpuszczalnik, czyli najczęściej aceton. Problemem może być jednak skuteczność takiego środka. Już sama jego płynna konsystencja sprawia, że jest nieco trudniejszy w użyciu na stary silikon sanitarny w łazience. Alternatywą jest zastosowanie środków przeznaczonych tylko do usunięcia silikonu. Należy wybierać takie, które mają konsystencję żelu. Dzięki nim wymiana fugi będzie łatwiejsza, efekt pewniejszy i najpewniej zaoszczędzimy na czasie. Dokładnie oczyszczoną powierzchnię wystarczy wówczas zmyć ciepłą wodą.
Jak wygląda usuwanie silikonu w wannie lub z kabiny prysznicowej krok po kroku? Najlepiej rozpocząć od oceny stanu starego silikonu. Da nam to prawdopodobnie okazję do tego, by połączyć metody ręczną i mechaniczną. Niekiedy silikon jest już bardzo popękany i w wielu miejscach sam odstaje. Wówczas dobrym wyjściem jest próba delikatnego oderwania tego, co samo traci swoje właściwości i odpada. Silikon możemy delikatnie podważać nożykiem. Trzeba tylko uważać przy jego użyciu, by nie zniszczyć płytek. Pozostałości po silikonie usuwamy środkiem chemicznym. Dla bezpieczeństwa warto jednak położyć warstwę substancji na mniej widoczne powierzchnie i sprawdzić, czy np. nie tworzą się przebarwienia. Ich brak sprawia, że możemy usuwać silikon także w dobrze widocznych punktach wanien lub kabin.