Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym?

Redakcja
26.07.2021 11:36
Upalne lato skłania do poszukiwania rozwiązań, które pomogą w ochłodzeniu się. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z uporczywym gorącem jest kąpiel w ogrodowym basenie. Chłodna woda pozwoli Ci poradzić sobie z upałem, a dodatkowo zapewni świetną rozrywkę. Posiadanie basenu ogrodowego będzie zatem doskonałym rozwiązaniem. Jednak jak to w życiu bywa radości przeplatają się ze smutkami i Twój basen ogrodowy może czasami wymagać naprawy. Nagle tworzące się dziury sprawiają, że zabawa w basenie jest niemożliwa. Działać zatem należy szybko.

Basen ogrodowyBasen ogrodowy Fot. shutterstock

Jak powstają dziury w basenach?

Zanim przystąpisz do poszukiwania dziur i ich łatania warto sprawdzić w ogóle, jak takie uszkodzenia się tworzą. Dzięki temu w przyszłości będziesz w stanie im zapobiec, oszczędzisz sobie pracy i będziesz mógł więcej czasu spędzić na basenowej zabawie.

Wiele basenowych dziur tworzy się na dnie zbiornika. Winne temu jest źle przygotowane podłoże. Dlatego zanim rozłożysz basen i napełnisz go wodą, należy zawsze dokładnie oczyścić cały teren. Usuń skrupulatnie kamienie i gałązki, fragmenty gruzu lub wszelkie ostro zakończone elementy. Aby basen ogrodowy był lepiej zabezpieczony, warto również podłożyć pod niego odpowiednią matę, która odizoluje zbiornik od gruntu. To pomocne nie tylko przy zapobieganiu uszkodzeniom, mata zapewni też izolację termiczną, wygodniej również będzie się chodziło po dnie zbiornika.

Uszkodzenia w basenach stelażowych mogą też powstawać przez nieuwagę użytkowników. Zadbaj o to, aby kąpiący się nie mieli na sobie biżuterii, odsuń ostre przedmioty na bok, a urządzenia basenowe (np. pompę, solary basenowe lub podgrzewacze do wody) trzymaj w bezpiecznej odległości.

Szczególnie narażone na uszkodzenia są baseny dmuchane. W małych basenikach dla dzieci folia jest dość cienka i często nie potrzeba wiele, by basen został uszkodzony. Z kolei w zbiornikach rozporowych dziury w kołnierzu tworzone są przez ptaki, które przysiadają na nim aby napić się basenowej wody. gdy basen rozporowy nie jest używany, warto zabezpieczyć do pokrowcem. Dzięki temu ochronisz kołnierz, a dodatkowo zadbasz o czystość wody.

Jak szybko znaleźć dziurę w basenie?

Basen dla dzieciBasen dla dzieci Fot. shutterstock

Uszkodzone baseny ogrodowe można naprawić. Jeśli zadziałasz wystarczająco szybko, oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów, związanych np. z wymianą utraconej przez usterkę wody.

Dużą dziurę w basenie odnaleźć można już gołym okiem. bez trudu zlokalizujesz ją zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza zbiornika. taka dziura w basenie może być bardzo niebezpieczna, warto zatem zająć się nią jak najszybciej. Im większa dziura, tym więcej potencjalnych szkód może wywołać.

Z mniejszymi dziurami będzie na pewno większy problem, jeśli chodzi o ich szybkie zlokalizowanie. Sposobów jest jednak kilka. Obejdź dokładnie basen i zobacz, z której strony wylewa się woda. To pomoże Ci zlokalizować miejsce uszkodzenia. Jeśli dziura jest w dnie basenu, wejdź do basenu i poszukaj bąbelków powietrza. W miejscu usterki powinny się one pojawiać w miarę wylewania się basenowej wody.

W kołnierzach basenów rozporowych dziurę lokalizuje się dość trudno, zwłaszcza, jeśli jest ona naprawdę niewielka. Warto zastosować tutaj dość sprytny sposób. Gąbkę zanurz do roztworu wody i płynu do mycia naczyń i przejedź nią po kołnierzu. W miejscu, gdzie jest dziura powinien pojawić się duży pęcherzyk powietrza zamknięty w mydlanej bańce. Dziura została zlokalizowana!

Gdy wiesz już, w którym miejscu pojawiły się uszkodzenia, czas na naprawdę. Zobacz, jak powinieneś zabrać się za łatanie basenowej dziury.

Sposoby na załatanie dziury w basenie

Dziura w basenie to nie koniec świata. Na szczęście da się ją szybko naprawić. gdy uszkodzenie zostało już zlokalizowane w basenie ogrodowym, czas na naprawdę. Warto w tym miejscu zaopatrzyć się w łatki naprawcze do basenów. Te przydatne akcesoria pozwolą Ci na szybką i sprawną naprawdę. Zestaw naprawczy składa się najczęściej z odpowiedniej łatki i kleju.

Miejsce ze zlokalizowanym uszkodzeniem powinno być suche. Jeśli otwór znajduje się na spodzie basenu (np. na zgrzewie dna), niestety, będzie potrzebne spuszczenie całej cieczy ze zbiornika. Folię następnie należy odtłuścić i w razie potrzeby wysuszyć. Powierzchnię wokół otworu posmaruj klejem i przyklej do niego łatkę. Przytrzymaj mocno, przyciskając rękę do powierzchni folii. Odczekaj, aż klej dobrze zwiąże. Zwykle po kilku godzinach możesz napełnić basen ogrodowy ponownie.

Dziurki kołnierza w basenie ogrodowym rozporowym możesz zakleić nawet wtedy, gdy basen jest wypełniony wodą. Zestawy łatek naprawczych na pewno Ci w tym pomogą.

Więcej o: