Czysta woda w zbiorniku to gwarancja zdrowej i higienicznej zabawy. Brudna, brzydko pachnąca woda będzie nie tylko nieprzyjemna, ale również groźna dla zdrowia dzieciaków. Dlatego w basenie ogrodowym należy szczególnie mocno zadbać o poziom czystości i higieny zwłaszcza wtedy, gdy z ze zbiornika korzystają najmłodsi.
Krystalicznie czysta woda w basenie to parametr, który jak najbardziej można osiągnąć w przydomowym zbiorniku. Zapewnienie czystej wody w basenie to obowiązek właściciela. Choć sprawa może wydawać się trudna, wcale taka nie jest. Proste, ale skuteczne zabiegi pozwolą Ci osiągnąć odpowiednią czystość wody i sprawią, że baseny ogrodowe będą doskonałą rozrywką dla dużych i małych.
O czystość basenów ogrodowych należy zadbać już od momentu napełnienia basenu wodą. Zobacz, przez jakie etapy należy przejść, aby woda była czysta i higieniczna.
Tuż po napełnieniu wody basenowej należy sprawdzić jej poziom pH. Prawidłowy poziom pH wynosi 7,0 - 7,4. Pomiar możesz wykonać za pomocą poręcznych i łatwych do użytkowania jednorazowych testerów paskowych. Wynik odczytaj, porównując kolor zanurzonego w wodzie paska z kolorem na wzorniku. W razie potrzeby skoryguj wartość pH odpowiednimi środkami (pH plus lub pH minus). Działania te powtarzaj do momentu, aż osiągniesz optymalną wartość pH wody.
Po ustaleniu pH czas na dezynfekcję basenu. Pierwsza dezynfekcja, tzw. szokowa, służąca do uzdatniania wody, polega na wlaniu do basenu dużej ilości chemii basenowej. Zastosować możesz chlor lub tlen aktywny. Przy aplikacji kieruj się informacjami, które producent podał na etykiecie preparatu. Nie przekraczaj podanych dawek. Etykieta zawiera również informacje na temat dezynfekcji szokowej, przy pierwszej aplikacji środka kieruj się zatem tymi parametrami.
Po dokonaniu dezynfekcji czas na działania zapobiegające pojawieniu się alg. Czystą wodę w basenie zapewni Ci odpowiednia chemia basenowa. Zastosuj środek przeciw algom, a zielona woda nie będzie już dla Ciebie problemem.
Wszystkie powyższe zabiegi mogą jednak okazać się niewystarczające do osiągnięcia wody przejrzystej i krystalicznej. Jeśli woda jest mętna, należy zastosować odpowiedni koagulant. Pomoże on zbić drobne cząsteczki zanieczyszczeń w większe fragmenty, które później bez problemu usuniesz z pomocą pompy basenowej lub odkurzacza basenowego.
Powyższe czynności pomogą Ci zadbać o basen po pierwszym napełnieniu. Higieniczny i bezpieczny basen ogrodowy to jednak nie wynik jednorazowego działania, ale skutek systematycznych prac, które należy regularnie wykonywać. By baseny dla dzieci były stale bezpieczne, należy co najmniej raz na tydzień sprawdzać poziom pH, dokonywać dezynfekcji, usuwać algi i ewentualnie zastosować koagulant.
Większe zanieczyszczenia (patyczki, liście) warto usuwać codziennie z powierzchni wody za pomocą siatki. Mniejsze nieczystości będą trudniejsze do ręcznego wyłapania. Do ich usunięcia służą specjalne urządzenia do czyszczenia: pompa oraz skimmer. W basenach czyszczenie za pomocą pomp i skimmerów powinno odbywać się stale. Dzięki temu baseny pozostają higieniczne i czyste. Regularnie (co najmniej raz na tydzień) wykonuj też gruntowne czyszczenie basenu, a zwłaszcza folii, z glonów i osadów. Glony oraz inne osady usuniesz z pomocą szczotki. Przydatny też będzie odkurzacz.
Nie zapominaj również o systematycznym stosowani chloru. Chemiczne środki do basenów będą niezwykle przydatne, zwłaszcza, jeśli w wodzie będą bawić się najmłodsi. Jeśli chlorowanie, a zwłaszcza zapach chloru, jest zbyt drażniący dla Twoich pociech, zrezygnuj z chlorowania i zastosuj tlen aktywny. Tabletki tlenu aktywnego rozwiązują problem bakterii, wirusów i grzybów, a jednocześnie zapach wody nie jest drażniący.
Basenowe zabawy to radość dla najmłodszych. Możliwość kąpieli będzie na pewno doskonałym sposobem na upał, a także sprawdzi się, gdy zachować trzeba będzie kondycję.