Stół do jadalni: jaki wybrać?

Stół w jadalnie to szczególnie ważny mebel. Powinien być zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Jego prawidłowy wybór wielu z nas dostarcza nie lada kłopotu. Za duży, za mały, zbyt jasny lub zbyt ciemny, okrągły, a nie kwadratowy... Dylematów można mnożyć i mnożyć. Jaki stół do jadalni wybrać ? Jak dopasować go do potrzeb konkretnego wnętrza? Jak połączyć z pozostałymi elementami wystroju? Na jakie cechy mebla warto zwrócić uwagę? Na te i wiele innych pytań związanych z tematem wyboru stołu, odpowiedzi znajdziesz w artykule

Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią.Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią. Fot. Shutterstock

Kształt, rozmiar i design

Nie od dziś wiadomo, że kształt i wymiary stołu to sprawa priorytetowa. I to właśnie te cechy powinny być głównym motywatorem wyboru danego modelu. Producenci bardzo elastycznie dopasowali się do potrzeb klientów i stworzyli nowoczesne stoły do jadalni i kuchni w najróżniejszych kształtach i rozmachach. Oferta jest tak szeroka, że z pewnością zadowoli niejednego wybrednego klienta.

Stół do jadalni musi także posiadać solidną i trwałą konstrukcję, pasować do wystroju jadalni i najważniejsze: musi być zaprojektowany w stylu, który jest Ci bliski i w którym urządzone zostało pomieszczenie. Zdarza się, że wybierając stół zapominamy o tej istotnej kwestii i w rezultacie mebel "gryzie się" z pozostałymi meblami i dekoracjami. Stół i meble do jadalni muszą tworzyć spójną całość.

Ważny jest też budżet, którym możesz przeznaczyć na zakup stołu do jadalni. Nie warto w tej kwestii iść na kompromisy. Mebel będzie Ci towarzyszył każdego dnia, dlatego zakup musi być trafiony. W czym warto wybierać - nasz top 3 to:

  • stół z litego drewna - lite drewno należy do najtrwalszych, a zarazem najbardziej eleganckich surowców do produkcji mebli. Jaki rodzaj drewna wybrać? Warto postawić na solidne i trwałe gatunki, jak dąb, buk czy jesion. Są nie tylko bardzo trwałe, ale także piękne.
  •  stół z blatem drewnianym i metalowymi nogami - jest elegancki i jednocześnie wytrzymały. Takie połączenie materiałów jest obecnie jednym z najmodniejszych i najchętniej wybieranych do nowoczesnych wnętrz. Rozkładany stół z metalowymi nogami sprawdzi się w jadalni i w salonie.
  • stół z eleganckim szklanym blatem - pasuje do nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych aranżacjach. Szklany blat jest elegancki i praktyczny, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które optycznie powiększy. Szkło ma jednak kilka wad – łatwo ulega zabrudzeniom, widać na nim każdy odcisk palca, rysę czy kurz, przez co wymaga znacznie więcej uwagi, jeżeli chodzi o jego utrzymanie w czystości.

Jaki kształt stołu wybrać?

Krzesła do jadalni, kuchni i salonuKrzesła do jadalni, kuchni i salonu Fot. Shutterstock

Okrągły stół do jadalni

W małych mieszkaniach np. takich w bloku lub w kamienicy doskonale sprawdzi się stół okrągły, który optycznie powiększy wnętrze. Dodatkowo daje spore możliwości powierzchniowe. Swobodnie usiądzie przy nim 6 osób. Część stołów w tym kształcie ma możliwość dodatkowego rozłożenia, dzięki czemu bez trudu pomścisz gości podczas Świąt i uroczystości rodzinnych. Po rozłożeniu okrągły stół może mieć nawet 120 cm i pomieścić nawet 10 osób.

Okrągły drewniany stół dobrze prezentuje się na środku jadalni, niestety nie nadaje się do ustawienia w rogu lub przy ścianie.

Prostokątny stół do jadalni

Stół prostokątny to idealny wybór do dużej, przestronnej jadalni oraz dla wieloosobowej rodziny. Stół w tym kształcie jest niezwykle komfortowy. Po rozłożeniu prostokątne stoły sięgają nawet 180 cm długości i 90 cm szerokości i dają naprawdę niesamowite możliwości. Bez trudu usadzisz przy nim domowników i gości. Rozkładany stół w zależności od rozmiaru może stać się główną ozdobą jadalnianej części dużego salonu lub jako dodatek do salonu z aneksem. Stół prostokątny zawsze wygląda dobrze — na środku jadalni, przy ścianie w rogu pomieszczenia. Jest dużo bardziej ustawny niż okrągły, prawdopodobnie dlatego jest również znacznie częściej wybierany do domów i mieszkań. Taki stół to wygodny mebel do pracy i przygotowywania posiłków. Odpowiednio dobrany wymiar blatu zapewni wszystkim osobom  przy nim siedzącym komfort i wygodę.

Rozmiar stołu - jak prawidłowo dopasować do wnętrza?

Ustawiając stół zadbaj o swobodny dostęp do blatu oraz otaczających go mebli. Zaplanuj wszystko tak, by zapewnić biesiadnikom wygodę, a sobie swobodę serwowania potraw. Ustaw krzesła w odpowiedniej odległości, by każdy z gości czuł się swobodnie. Zanim wybierzesz konkretny rozmiar dokładnie zmierz wnętrze salonu, jadalni lub kuchni. Następnie zastanów się ile osób na co dzień będzie korzystać ze stołu, jak często odwiedzają Cię goście. Zwróć uwagę na to, że stół należy ustawić tak, by zachować co najmniej 70 – 80 cm przestrzeni między blatem a ścianą lub meblami. Taka odległość zapewni swobodne poruszanie się wokół stołu i odsuwanie krzesła. Idealna odległość zajmowana przez krzesło wraz z siedzącą osobą to 60 cm długości i 40 cm szerokości. Pomiędzy dwiema osobami siedzącymi naprzeciw siebie powinno być min. 10 – 20 cm przerwy, tak by ustawić tam półmiski z potrawami. Standardowa wysokość stołu do jadalni to 74 – 76 cm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.