Styl vintage we wnętrzu: jakie meble i dodatki z lat 50.-70. XX wieku wybrać?

Wnętrza w stylu vintage są przede wszystkim ponadczasowe i subtelnie eleganckie. My aranżujemy je kreatywnie i nieco artystycznie. Poznaj mnóstwo pomysłów na salon, sypialnię, kuchnię i jadalnię w stylu lat 50., 60. i 70. XX wieku. Mamy też wiele fajnych produktów w dobrych cenach.

Modern i Classic: styl vintage we wnętrzu.Modern i Classic: styl vintage we wnętrzu. Fot. Shutterstock

Styl vintage - co tak naprawdę oznacza ten termin? Zrobiliśmy przegląd najmodniejszych inspiracji z Instagrama, które świetnie prezentują go we wnętrzach. Mamy też sprawdzone rady, a także meble i dodatki, które pomogą w kreatywnej i niepowtarzalnej aranżacji domu z wzornictwem z lat 50., 60., 70. XX wieku, a nawet wcześniejszych. 

Wnętrza vintage: inspiracje 

Styl vintage spodoba się wszystkim miłośnikom ponadczasowej elegancji, mebli i dodatków, które zaprojektowano przynajmniej 20 lat temu. To właśnie wtedy powstało wiele świetnych projektów mebli. Dziś są one ikonami designu i świetnie prezentują się obok nowoczesnego wzornictwa, które często jest stylizowane na znacznie starsze, niż jest w rzeczywistości. Meble do wnętrz w stylu vintage zwykle odznaczają się bardzo dobrą jakością.

Domy i mieszkania w stylu vintage mają najczęściej stylowy parkiet w jodełkę. Pięknie zdobią je naturalne materiały, takie jak tekowe drewno, rattan czy trawertyn. Warto też wspomnieć o konkretnych tkaninach - aksamicie, lnie i bouclé, a także kultowych wzorach, jak wiedeńska plecionka. Pomysłów na wykorzystanie stylu vintage we wnętrzu jest sporo. 

Salon w stylu vintage 

Jak urządza się współczesne salony w stylu vintage? Takie wnętrza są eleganckie, ponadczasowe i często artystyczne. Zdobią je przede wszystkim kultowe sofy, pufy, fotele, stoliki kawowe i regały. W 2021 roku szczególnie modne jest wzornictwo z obłymi krawędziami, a także w kolorach ziemi. Rude, brązowe, beżowe, białe, czarne formy pięknie razem się komponują. Ponadczasowy design uzupełniają naturalne i kolorowe dodatki.

We wnętrzach w stylu vintage nie brakuje pięknych tekstyliów - ręcznie tkanych dywanów z wełny marokańskiej oraz innych, minimalistycznych, z geometrycznymi wzorami. Całą aranżację wspaniale dopełniają stylowe plakaty, obrazy, sprzęty, płyty winylowe, rzeźby, ceramiczne wazony, tace i misy. 

Plakaty w stylu vintage są kolorowe, ale mają raczej przygaszone barwy. Przedstawiają np. miasta słynące ze wspaniałej sztuki, są to także kreatywne abstrakcje, na których niebanalnie namalowane są geometryczne wzory. We wnętrzu w stylu vintage fajnie prezentują się też plakaty filmowe. 

Jadalnia i kuchnia w stylu vintage

Jak każde pomieszczenia vintage, także kuchnia i jadalnia mogą mieć różnorodne oblicza. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim stylowa ceramika z dawnych lat, prosta, często kolorowa, na przykład z geometrycznymi wzorami. To talerze, miseczki, kubki, filiżanki i wazony. Wszystko, co jest potrzebne w kuchni i jadalni. 

Na naczyniach w stylu vintage widać przeszłość. Mogą mieć kilkudziesięcioletnią historię albo nowoczesne formy stylizowane na stare. 

Jadalnię w stylu vintage charakteryzują piękne meble o ponadczasowym wzornictwie, które mogą mieć zaokrąglenia i pękatości. Natomiast meble kuchenne mają czasem zaokrąglone boki, które były charakterystyczne dla wnętrz w latach 60. XX wieku oraz fronty z połyskiem. Całość aranżacji dopełnia sprzęt AGD o wzornictwie nowoczesnym lub retro, a także stylowe uchwyty. Blat stołu kuchennego albo wyspy kuchennej jest drewniany lub kamienny. Ostatnio bardzo modne stały się te z marmurowym wzorem, obok których stawia się designerskie krzesła wykonane z drewna oraz stylowej tapicerki lub rattanu. Wszystkie meble są w jadalni vintage cennymi eksponatami. 

Kuchnia i jadalnia w stylu vintage uwielbiają kreatywne połączenia! 

Sypialnia w stylu vintage

Styl vintage lubi zaskakujące połączenia mebli i dodatków. Dlatego w sypialni często zestawia się ze sobą formy wykonane z różnorodnych, czasem pozornie niepasujących do siebie materiałów. Ciemne drewno łączy się z jasnym, aksamity z bouclé i lnem czy stal malowaną proszkowo z wiedeńską plecionką. Jednak nie zawsze. Czasem sypialnia w stylu vintage jest bardzo naturalna, udekorowana różnorodnymi formami z drewna i plecionkami albo urządzona bardzo minimalistycznie. Wtedy zdobi ją kilka kultowych mebli i dodatków o prostej, często subtelnie eleganckiej formie. 

We wnętrzach w stylu vintage obserwujemy mieszankę różnych mebli i dodatków. Dlatego pomysłów na aranżacje jest sporo, a efekt końcowy zależy przede wszystkim od kreatywności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.