Hortensja Polar Bear (łac. Hydrangea paniculata 'Polar Bear' ) to całkiem nowa odmiana hortensji bukietowej. Została wyhodowana w Holandii i dopiero w 2012 roku wprowadzona do handlu. W Polsce mogliśmy ją kupić już rok później. Bardzo szybko stała się popularna, co zawdzięcza swoim dużym, okazałym kwiatostanom, które mogą dochodzić nawet do 40 cm. Na początku kwitnienia są żółtozielone, później białe, a pod koniec przebierają odcień różu. Kwitnienie hortensji Polar Bear przypada na koniec lata i początek jesieni - kwiaty pojawiają się mniej więcej w sierpniu i mogą ozdabiać krzew nawet do października. Mają stożkowaty kształt. Długie łodygi są ozdobione przez gęste, zielone liście. Cały krzew może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów! Taka roślina to niezwykła ozdoba ogrodu lub działki, której nie da się przeoczyć. Hortensja miś polarny (bo również tak bywa nazywana) mocno rozrasta się także wszerz, dlatego wymaga dużo miejsca. Te piękne krzewy świetnie ozdabiają ogrody i działki, ale często wykorzystuje się je również do tworzenia bukietów.
Ciekawy rodzajem odmiany tego krzewu jest hortensja Polar Bear na pniu. Wygląda jak małe drzewko i ma wielu miłośników.
Kiedy sadzić tę odmianę hortensji? Zaleca się to zrobić między kwietniem a sierpniem. Sadzonkę hortensji Polar Bear w doniczce można kupić w centrach ogrodniczych, szkółkach roślin i przez internet. Ceny są bardzo zróżnicowane i wahają się między 15 a 40 zł. Sadzonka hortensji Polar Bear na pniu jest trochę, bo zapłacimy co najmniej 70 zł.
Gdzie posadzić hortensję miś polarny? Na pewno w miejscu słonecznym, ewentualnie trochę zacienionym. Może rosnąć w sąsiedztwie innych hortensji, ale w odpowiedniej od siebie odległości, minimum 1.5 metra. Efektownie będzie wyglądać również pojedynczo. Ważne jest odpowiednie podłoże. Sadzonkę Hydrangea paniculata 'Polar Bear' powinno się posadzić w glebie umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Wcześniej trzeba przygotować miejsce do posadzenia poprzez dokładne usunięcie chwastów lub ewentualnych fragmentów korzeni innych roślin. Sadzonkę wkładamy do dość głębokiego dołka, dwa razy większego od bryły korzeniowej. Dołek zasypujemy ziemią, którą można wymieszać z odrobiną torfu. Hortensje Polar Bear wymagają stale wilgotnego podłoża, dlatego warto wokół krzewu rozsypać korę, która chroni przed wyparowaniem wody z podłoża.
Co ważne, hortensja jest mrozoodporna. Może znosić bez szwanku temperatury nawet do -24°C, dlatego nie trzeba jej okrywać.
Zobacz też: Lilia biała - najstarsza, wyjątkowa odmiana lilii. Kiedy ją sadzić, jak uprawiać?
Uprawa hortensji Polar Bear jest dość prosta. Przede wszystkim ważne jest regularne podlewanie, nawet co 2 - 3 dni. Szczególnie istotne jest to w przypadku dużych upałów. Jeśli krzew jest bardzo wysoki i rozłożysty to oczywiście musimy dostarczyć dość sporą ilość wody, równocześnie uważając aby nie przelać tej rośliny.
Ta piękna hortensja bukietowa wymaga też nawożenia. Do tego celu stosujemy specjalne nawozy do hortensji, które łatwo znajdziemy w sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub internetowych. O przeznaczeniu właśnie do tych kwiatów dowiemy się z opakowania nawozu. Do wyboru mamy nawozy w dwóch formach - granulatu lub płynu. Granulki usypuje się w miarę równomiernie wokół krzewu, przysypuje cienką warstwą ziemi i obficie podlewa wodą. Z kolei płynny nawóz miesza się z wodą w odpowiednich proporcjach i tą mieszkanką podlewa się krzew. Hortensję Polar Bear nawozimy 2 - 3 razy w roku - wczesną wiosną, latem (przed kwitnieniem) oraz w sierpniu.
Zobacz też: Komarzyca - roślina, która skutecznie odstrasza komary! Uprawa, zimowanie, odmiany
Ważnym elementem pielęgnacji hortensji jest jej przycinanie. Pędy tego krzewu są jednoroczne, dlatego ten zabieg jest konieczny, bo tylko na nowych łodygach pojawią się kwiatostany. Wiosną trzeba dokonać cięcia cienkich i słabych gałązek. Jak ciąć hortensję Polar Bear? Ważne jest ucinanie pędów nad 3 - 4 oczkiem, które są widoczne na łodydze.