Jak zorganizować szafę? Mamy kilka dobrych pomysłów

Redakcja
28.07.2021 16:00
Każdy nie raz miał w szafie bałagan. Wrzucanie na szybko ubrań, przeszukiwanie półek w poszukiwaniu czegoś odpowiedniego, mieszanie rodzajów odzieży i bałaganiarstwo - każdy mierzył się z tym osobiście, jak również ze skutkiem tego wszystkiego, czyli ogólnym nieporządkiem w szafie. Systematyczność i odpowiednie uporządkowanie mebla od początku pomoże Ci w późniejszym zachowaniu porządku i organizacji.

Przechowywanie w garderobiePrzechowywanie w garderobie Fot. shutterstock

Porządki, porządki ...

Dobra organizacja szafy będzie wymagała czasu i pracy od Ciebie. Jednorazowe, dobre posprzątanie Twojej szafy do sypialni będzie jednak ruchem, który bardzo się opłaci. Pamiętaj również, że uporządkowana szafa to wynik systematyczności i codziennego segregowania wkładanych i wyjmowanych stamtąd rzeczy. Postaraj się zatem nie odpuszczać sobie w żaden sposób, jeśli chodzi o porządek w szafie. Czyste, wyprane ubrania wkładaj zawsze na odpowiednie im miejsca i nigdy nie wrzucaj rzeczy do szafy bez zastanowienia.

Jak zorganizować szafę, aby pomieściła jak najwięcej rzeczy i jej wnętrze było uporządkowane? Zobacz kilka naszych rad i spróbuj sam uporządkować swoją szafę. Wielkie sprzątanie szafy czas zatem zacząć!

Nie czas na sentymenty

Porządkowanie wnętrz szaf nie powinno być działaniem nagłym. Na to trzeba czasu, wygospodaruj zatem dzień, a nawet i dwa, jeśli posiadasz naprawdę okazałą szafę. Nie rób niczego w pośpiechu, gdyż brak solidności w sprzątaniu na powrót stworzy bałagan we wnętrzu mebla. Sprzątanie zacznij od wyjęcia wszystkich rzeczy z szafy. Połóż je niedaleko. Gdy szafa jest pusta warto zająć się nieco jej odświeżeniem. Umyj półki i przetrzyj je ściereczką. Wbrew pozorom w szafie gromadzi się naprawdę sporo kurzu! Warto zostawić mebel otwarty na kilka godzin, dzięki temu wnętrze przewietrzy się nieco.

W tym czasie zajmij się swoimi rzeczami. Posegreguj odzież, tworząc kilka stosów. Na jednym umieść te z ubrań, które nosisz najczęściej, na drugim te, które używasz rzadko, a na trzecim te, których nie nosiłeś już od ponad roku. Ostatni stos spakuj i wyrzuć lub oddaj na zbiórkę. Rok to bardzo długo i rzeczy, których nie używałeś przez ten czas nie będą raczej już przez Ciebie noszone. Szkoda zatem je przechowywać, lepiej zrobić na półce miejsce na coś innego.

Ulubione na przód!, czyli dobry sposób na organizację szafy

Szafa.Szafa. Fot. Shutterstock

Czas zacząć porządkowanie pozostałych rzeczy. Pozostałe po segregowaniu dwa stosy poukładaj zgodnie z rodzajem ubrań. Stwórz osobne stosy na koszule, bluzki, spodnie, swetry, sukienki, T-shirty, bieliznę, skarpetki. Z nich wybierz to, w czym chodzisz najczęściej.

Teraz czas odpowiednio zorganizować wnętrze szafy. Dużo będzie zależeć tutaj od Twoich własnych preferencji. Warto jednak pamiętać o tym, by najczęściej używane ubrania układać na przedzie, natomiast te, które są używane rzadziej, można wstawić z tyłu. Jeśli przestrzeń szafy jest duża, półki można podzielić zgodnie z rodzajem ubrania (np. jedna półka na swetry, druga na spodnie). Jeśli twoja szafa jest mniejsza, podziel półkę na pół i na jednej połowie trzymaj jeden rodzaj ubrań, a na drugiej - drugi.

Porządek w szafie dzięki pojemnikom

Ubrania warto układać na półce lub wieszać na wieszakach. Akcesoria i przedmioty osobiste możesz również schować do szafy. Do ich przechowywania przydadzą się odpowiednie organizery. Pudełka mogą być otwierane lub zamykane. W pudełku zmieścisz kolekcję pasków do spodni, szaliki, komplety bielizny, kosmetyki oraz biżuterię. Odpowiednio posegregowane akcesoria, zwłaszcza te drobne, będą o wiele bardziej uporządkowane we wnętrzu pojemników. W pudełkach schować można również buty, zwłaszcza te sezonowe.

W garderobie lub odpowiednio dużej szafie możesz zamontować też szuflady lub kontenerki.

Wyposaż dobrze swoją szafę - pokrowce i wieszaki

Nie każdy ma możliwość stworzenia dużej garderoby, dlatego często to właśnie szafy są miejscem, gdzie chowamy wszystko. Aby wnętrze szafy było odpowiednio uporządkowane, warto zastosować sprytne rozwiązania na zagospodarowanie przestrzeni. Pamiętaj, że oprócz pudełek, możesz stosować także wieszaki oraz odpowiednie pokrowce.

Wieszaki umożliwią Ci powieszenie odzieży na odpowiednich, zamocowanych w szafie drążkach. Tak przechowuje się ubrania długie i te, których nie wolno składać: sukienki, garnitury, koszule z kołnierzem. Na wieszaku będą stale rozprostowane i w razie potrzeby mogą zostać od razu ubrane.

Pokrowce zabezpieczają wieszane rzeczy przed kurzem. Tutaj umieść to, co jest używane dość rzadko lub sezonowo (kurtki sezonowe, garnitur wyjściowy, suknie koktajlowe). W pokrowcu ubrania będą odpowiednio zabezpieczone i się nie zniszczą.

Więcej o: