Jaki basen wybrać do ogrodu: stelażowy, rozporowy, dmuchany? Te modele są na każdą kieszeń

Jak wybrać basen, z którego będą zadowoleni dorośli i dzieci? Podpowiadamy. Mamy 18 różnorodnych propozycji, mniejszych i większych, w różnych kolorach, o różnych wykończeniach. Mają różne ceny, a wiele z nich można teraz kupić z rabatem.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Jak wybrać basen, który sprawdzi się w dużym i mniejszym ogrodzie, z którego będą zadowoleni dorośli i dzieci? Do wyboru jest kilka rodzajów: stelażowy, rozporowy i dmuchany. Różnią się miedzy sobą nie tylko wielkością i ceną, ale przede wszystkim sposobem montażu, konstrukcją i materiałami, z których są wykonane. Niektóre można obudować lub wkopać w ziemię. Są też modele, które po sezonie można zdemontować i przechować w większej szafie. Oto garść wskazówek, które ułatwią wybór najlepszego basenu do ogrodu. 

Jak wybrać basen dla dziecka?

Baseny ogrodowe dla dzieci są najczęściej dmuchane, mogą mieć różnorodne rozmiary i kształty - koła, serca, prostokąta, a nawet formę zamku czy zjeżdżalni basenowej. Niektóre modele dla małych dzieci mają daszki, które chronią przed słońcem. Są szczególnie istotne dla dzieci poniżej 3 roku życia. Baseny dmuchane szybko się pompuje. Pozwalają na łatwą wymianę wody. Niektóre modele basenów dmuchanych wyposażone są w pokrywy chroniące wodę przed zanieczyszczeniami. Ich wielkim plusem jest dobra cena - kosztują zazwyczaj mniej niż 100 zł. Jednak  dmuchane baseny ogrodowe mają też swoje wady - największa to mała odporność na uszkodzenia mechaniczne i brak możliwości podłączenia pompy filtrującej wodę. 

Dmuchany basen ogrodowy.Dmuchany basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Dmuchane baseny ogrodowe mogą służyć nie tylko dzieciom. W ofercie producentów są propozycje z jacuzzi, do mycia głowy czy dmuchane podstawki na napoje. 

Jaki wybrać basen: rozporowy czy stelażowy? Top 12 propozycji dla małych i dużych

Basen stelażowy będzie świetnym wyborem dla dorosłych i starszych dzieci, które lubią pływać i nurkować. Mają bardzo duże rozmiary, głęboki zbiornik, a ich konstrukcję wspiera stelaż z rurek aluminiowych. Baseny stelażowe pozwalają na kąpiel nawet kilku osób naraz. Ilu dokładnie? Wszystko zależy od rozmiarów, których średnica może wynosić nawet około 6 m. Najczęściej mają kształt okrągły i prostokątny, a także różnorodne kolory - nie tylko niebieskie, ale szare i białe. Zewnętrzny design niektórych modeli imituje drewno, a wewnętrzny - mozaikę. Są również stylowe baseny stelażowe wykończone technorattanem. Powłoka basenów stelażowych jest odporna na przebicia, często jest to trzywarstwowy materiał PVC. 

Basen stelażowy zazwyczaj sprzedawany jest w zestawie z niezbędnymi akcesoriami, m.in. pompą filtrującą, siatką, zaciskami i wężami. Jest też drabinka, pokrywa basenowa, łatka naprawcza. Warto zainwestować w basen stelażowy, bo jest bardzo trwały produkt, który umili czas w wodzie dorosłym i dzieciom. 

Basen dla dzieci.Basen dla dzieci. Fot. Shutterstock

Basen rozporowy to świetna propozycja dla starszych dzieci, ale również dorosłych, którzy nie potrzebują wielkiej przestrzeni do pływania. Wyglądem przypomina dmuchany model, ale jego ścianki trzymają się sztywno wyłącznie dzięki wypełniającej go wodzie. Basen rozporowy ma tylko dmuchany kołnierz, reszta elementów jest wykonana zazwyczaj z trzywarstwowego tworzywa PVC, którego nie wypełnia się powietrzem. Może być sprzedawany wraz z innymi niezbędnymi elementami, takimi jak pompa filtrująca, a także niezbędnymi do jej podłączenia dodatkami, dozownikiem chloru, matą, siatką, termometrem, pokrywą ochronną, a nawet akcesoriami do pływania. Jego wielką zaletą jest dobra cena - na przykład basen rozporowy o średnicy 3 metrów może kosztować tylko 200 zł. 

Basen rozporowy.Basen rozporowy. Fot. Shutterstock

Gdzie umieścić basen ogrodowy?

Przed zakupem warto rozważyć miejsce montażu basenu ogrodowego. Powinno być równe i wypoziomowane. Basen ogrodowy dobrze sprawdza się w miejscu nasłonecznionym oraz w otoczeniu roślinności, wtedy kąpiel staje się o wiele przyjemniejsza. Po jej zakończeniu warto pamiętać tylko o przykrywaniu basenu specjalną powłoką ochronną, która zabezpieczy go przed różnymi zanieczyszczeniami, m.in. owadami, pyłkami czy spadającymi liśćmi. 

Więcej o: