Meble do małej łazienki. Zobacz jakich unikać

Coraz częściej wybiera się na niewielkie mieszkania lub nieduże domy. To powoduje, że znajdujące się tam pomieszczenia również są małych rozmiarów. Szczególnie dotyka to łazienki, która zwykle w każdym domu lub mieszkaniu jest najmniejszym pomieszczeniem. Zobacz, jakie meble warto tam wstawić, aby wnętrze było funkcjonalne, estetyczne i praktyczne.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Mała łazienka, ogromne możliwości

Mała łazienka to wyzwanie dla projektantów. W małej łazience liczy się każdy centymetr, dlatego wyjątkowo cenione są sprytne rozwiązania i sposoby na uzyskanie dodatkowej powierzchni do przechowywania. Ważne jest, by mebli nie było dużo. Warto zdecydować się na jak najmniejszą ilość wyposażenia, gdyż niewielka przestrzeń szybko się zagraci. W każdej łazience będzie stał prysznic lub wanna, toaleta oraz umywalka, w przypadku małych łazienek nie da się zmieścić tu dużo innych rzeczy. Zobaczmy jednak, na co należy się zdecydować, aby jak najefektywniej zagospodarować dostępną przestrzeń.

Jakie meble do małej łazienki?

kwiaty do łazienkikwiaty do łazienki fot. shutterstock

Meble łazienkowe to nie raz rozbudowane, bogate komplety. Do małej łazienki niestety nie zmieścimy tego wszystkiego. Warto jednak znaleźć nieco przestrzeni, każde miejsce do przechowywania się tutaj przyda. W małych łazienkach warto zdecydować się na wielofunkcyjne produkty, które pozwolą Ci na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Przede wszystkim postaw na szafkę pod umywalkę. Szafka podumywalkowa może być stojąca lub może być to szafka wisząca. Ważne, by pod umywalką znalazło się jeszcze dodatkowe miejsce do przechowywania. Tutaj najlepiej trzymać środki czystości, zapas papieru toaletowego lub kosz na śmieci. Zdecyduj się na taką szafkę, która wypełni wnętrza łazienkowe, ale ich nie zagraci. Jeśli posiadasz wystarczająco dużo funduszy może warto zastanowić się nad opcją mebli na wymiar. Taka zabudowa z blatem będzie idealnie dopasowana do dostępnego miejsca.

Oprócz szafki podumywalkowej możesz zakupić również słupki. Meble do małej łazienki powinny być wąskie, ale wysokie. Optycznie powiększą przestrzeń, nie zajmą za wiele z dostępnego metrażu, a będą niesamowicie praktyczne. Funkcjonalna szafka - słupek posłuży do schowania ręczników, kosmetyków i środków czystości. Doskonale uzupełni wyposażenie pomieszczenia.

Meble łazienkowe pod wymiar sprawdza się nie tylko w kuchni lub przy umywalce. Zabudujesz nimi też trudno dostępne lub architektonicznie ciekawe miejsca. Wnęki i skosy nie powinny być pozostawiane same sobie. To doskonałe miejsca dla mebli pod wymiar! Tu sprawdzą się zwłaszcza szafki łazienkowe. Szafki łazienkowe pod wymiar uzupełnią te przestrzenie i pozwolą Ci uzyskać dodatkowe miejsce na kosmetyki, ręczniki i akcesoria łazienkowe.

Jeśli nie stać Cię na meble na wymiar lub nie masz czasu na takie rozwiązanie, istnieją inne sposoby na doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Postaw przede wszystkim na szafki wiszące i regały. Szafka wisząca, regał lub lustro z szafką w łazience pozwolą Ci na uzyskanie dodatkowego miejsca. Nie zapomnij również o miejscu pod umywalką oraz wanną. Miejsce spod wanny jest często niedoceniane, a można przecież go świetnie tam zagospodarować!

Optycznie powiększone

Mała łazienka może zostać wizualnie powiększona, dzięki czemu nawet niewielkie pomieszczenie wyda się większe i atrakcyjniejsze. Postaw przede wszystkim na białe fronty szafek. Meble do łazienki mogą być też wykonane w połysku. To sprawdzone i proste sposoby na małe i zacienione łazienki. Łazienkę rozświetlisz i powiększysz też dzięki odpowiedniemu oświetleniu LED. Koniecznie również postaw na biel i połysk płytek. Nie zapominaj także o lustrze! Szafki łazienkowe z lustrem zapewnią Ci miejsce dla kosmetyków, a tafla lustra będzie dodatkowo doświetlać wnętrze.

Czego unikać w małej łazience?

Niektóre elementy wyposażenia łazienek powinny być unikane jak ognia podczas urządzania mniejszych pomieszczeń. Wnętrza nieduże powinny przede wszystkim unikać ciemnych kolorów, które zacieniają i pomniejszają wszystko. Szafki nie powinny mieć ciemnych frontów, lepiej zrezygnować również z szafki, która ma za dużo ozdobników. Warto postawić raczej na minimalizm. Oprócz ciemnych kolorów powinieneś unikać również zbytniego nagromadzenia elementów dekoracyjnych. Zrezygnuj z dekorów i postaw na płytki w delikatnych, jasnych odcieniach bez dodatkowych ozdobników. Urządzając łazienkę zmierz też dokładnie wszystko. Dostęp do każdego elementu (toalety, pralki, wanny, prysznica, umywalki, szafek) powinien być dogodny. Nie stawiaj też za bardzo na meble z szufladami. Wnęki lub półki będą lepszym rozwiązaniem.

Więcej o: