Jak układać panele podłogowe? Zobacz

Redakcja
05.08.2021 11:14
Pomimo że wygląda to skomplikowanie, układanie paneli podłogowych jest tak naprawdę proste i z odrobiną samozaparcia będziesz w stanie te prace remontowe przeprowadzić sam. Panele krok po kroku ułożysz razem z nami i nie będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Drewniana i betonowa podłoga.Drewniana i betonowa podłoga. Fot. Shutterstock

Zaplanuj swoją pracę

Przed przystąpieniem do prac rozplanuj sposób ułożenia swoich paneli. Szczególnie ważny jest kierunek układania paneli podłogowych. Panele w większości przypadków układa się równolegle do okna, czyli równolegle do padania światła, dzięki temu ukrywa się miejsca łączeń (panele i łączenia są wtedy równoległe z kierunkiem padania promieni słonecznych). Prostopadle do okna układa się panele w długich, ale wąskich korytarzach, w takich miejscach optycznie powiększy to całą przestrzeń.

Pamiętaj również, aby wykonać dokładne pomiary pomieszczenia, gdyż ostatni rząd paneli nie może być węższy niż 5 cm. Jeśli pomiary zakładają, że będzie to mniej, należy odpowiednio przyciąć pierwszy rząd, aby wszystko się zmieściło. Przy mierzeniu pamiętaj również o szczelinie dylatacyjnej. Szczeliny dylatacyjne to przestrzenie między ścianą a panelami. Powinny one wynosić około 1 cm.

Jak układać panele? Zbierz niezbędne narzędzia i potrzebne materiały

Do ułożenia paneli podłogowych nie wystarczą same panele. Potrzebne będą odpowiednie narzędzia oraz materiały. Przygotuj zatem koniecznie, oprócz samych paneli podłogowych, kliny dystansowe, listwy wykończeniowe, wyrzynarkę lub gilotynę, gumowy młotek i drewniany klocek (posłużą do dobijania paneli), miarkę, ołówek stolarski, kołki montażowe i taśmę klejącą.

Układanie paneli podłogowych - praktyczny poradnik jak prawidłowo krok po kroku wykonać prace

Panele podłogowe w salonie o ponadczasowym klimacie.Panele podłogowe w salonie o ponadczasowym klimacie. Fot. Shutterstock

Jak zatem układać panele podłogowe? To niezwykle proste! Nowoczesne panele podłogowe nie wymagają używania kleju, dlatego nową podłogę położysz w ciągu kilku godzin bez większego trudu. Zobacz, jak tego dokonać.

Krok 1. Przygotuj podłoże

Niezależnie od tego, gdzie układasz podłogę, zadbaj o to, żeby podłoże było suche, czyste i wypoziomowane. Panele możesz układać również na starym parkiecie, zadbaj jedynie o to, by był on równy. Wszelkie nierówności należy zniwelować. Przed samym układaniem paneli dokładnie odkurz podłogę. Pamiętaj również, że wilgotność powietrza podczas układania paneli nie powinna być wyższa niż 70%.

Krok 2. Ułóż folię i podkład

Czas teraz na położenie folii paroizolacyjnej. Folię paroizolacyjną rozkładaj, zaginając jej brzegi do ściany. Twórz również zakładki na około 10 - 20 cm i łącz dwie folie ze sobą przy pomocy taśmy. Następnie nałóż na warstwę folii podkład izolujący. Zadbaj o to, by łączenia folii i podkładu nie wypadały w tym samym miejscu. Podkładu, czyli izolacji akustycznej, nie należy zaginać przy ścianach. Poszczególne fragmenty podkładu łącz ze sobą taśmą klejącą wzdłuż samego łączenia, dzięki czemu nie będą się one przesuwać.

Krok 3. Ułóż pierwszy rząd

Jeśli pierwsze panele potrzebują docięcia, dotnij je na odpowiednią szerokość. Jeśli nie, zacznij układać całe płyty. Jak ułożyć panele? Zacznij koniecznie od jednego rogu pomieszczenia. Układać panele powinieneś piórem do ściany. Pamiętaj o szczelinie dylatacyjnej. Użyj klinów, aby je zachować. Poszczególne panele łącz ze sobą krótszym bokiem, delikatnie wsuwając pióro w szczelinę pod kątem 70 stopni, a następnie opuszczając panel na podłogę. Ostatni panel będzie najprawdopodobniej wymagał przycięcia, zmierz zatem wielkość pozostałej części podłogi i dotnij dokładnie element.

Krok 4. Ułóż kolejne z rzędów i ostatni rząd

Kolejne rzędy rozpoczynaj od układania pozostałych po docięciu fragmentów. Stwórz jeden pełny pas i wsuń go całego w poprzednie panele. Dobij elementy gumowym młotkiem. Aby nie uszkodzić paneli, skorzystaj z drewnianego klocka.

Ostatnie panele będą wymagały zapewne docięcia na szerokość. Zrób to uważnie tak, by brzeg z piórem był w części, którą dopasujesz później do reszty paneli. Panele laminowane montuj z uwagą, by nie podwinąć foli przy ścianie.

Krok 5. Wykończ pomieszczenie

Teraz czas na prace wykończeniowe. Montaż paneli podłogowych zakończ obcinając wystającą folię i usuwając kliny. Szczeliny zamaskuj z pomocą listew przypodłogowych. Odpowiednie listwy przypodłogowe powinny być dobrane do koloru paneli.

Wiesz już, jak kłaść panele podłogowe. Nie ma obaw, że sobie nie poradzisz. Położyć panele podłogowe jest bardzo łatwo, przy montażu paneli pamiętaj o solidności i dokładnym mierzeniu elementów, a Twoja podłoga na pewno będzie idealna. Układanie paneli może być ciężką prącą, w trakcie montażu rób zatem potrzebne przerwy.

Więcej o: