Jakie płytki do łazienki wybrać?

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy płytki do łazienki? Jakie czynniki są ważne? Okładzina wykonana z płytek jest wciąż najbardziej praktyczna w tym dość trudnym, bo pełnym wilgoci pomieszczeniu. Warto jednak, żeby wybrany materiał nie tylko był praktyczny, ale też świetnie się prezentował.

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Rodzaje płytek łazienkowych. Co wpływa na ich wybór?

Wybierając płytki łazienkowe, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem okładziny, która przypadnie nam do gustu zarówno pod względem funkcjonalności, jak i w kwestii ładnego i modnego designu. Jakie płytki ścienne i podłogowe możemy wziąć pod uwagę?

Jakie płytki do łazienki? Podstawowe rodzaje

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Płytki ceramiczne z przeznaczeniem do łazienki mogą występować przynajmniej w kilku rodzajach. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o duże płytki w łazience, popularny jest gres na podłogę. Jest niezwykle twardy i nie chłonie wody. Występuje w następujących odmianach:

  • gres szkliwiony
  • gres polerowany
  • gres porcelanowy

Do wyboru mamy jeszcze takie płytki do łazienki, jak:

  • kafelki rektyfikowane - płytki takie są cenione z uwagi na duże możliwości w imitacji naturalnych materiałów
  • klinkier szkliwiony - wprowadza do wnętrza akcenty rustykalne i jest bardzo wytrzymały
  • glazura - wiele wzorów i kolorów płytek, które nadają się na wykończenie ścian
  • terakota - popularny rodzaj płytek podłogowych jednak o mniejszej wytrzymałości od gresu

Wybór płytek do łazienki

Płytki łazienkowe wybieramy na podstawie kilku istotnych czynników. Dotyczą one ich wyglądu, ale też użyteczności np. przy sprzątaniu. Na co zwracać uwagę przy wyborze płytek?

Rozmiar i kształt płytek, które ozdobią łazienkę

Jeśli przychodzi nam wybrać płytki do łazienki, z pewnością zwrócimy uwagę na ich rozmiar i kształt. Do dyspozycji mamy wybór:

  • małych płytek - małe płytki to te, które występują w formatach od 10 x 10 cm do 20 x 20 cm; jeśli chcemy wyłożyć nimi wnętrze tak, żeby wydawało się większe, to powinniśmy wykorzystać maksymalnie cienkie fugi, których barwa nie będzie się mocno wyróżniać
  • średnich płytek -płytki wykonane w formatach o rozmiarach od 25 x 40 cm do 60 x 60 cm to raczej bezpieczna klasyka na ściany i podłogę w łazience; prostokątne płytki powinny też układać się dość szybko, co zaoszczędzi czasu lub pozwoli ograniczyć koszty przeznaczone na wynajęcie specjalisty
  • płytek wielkoformatowych - od 50 x 100 cm do nawet 160 x 320 cm; przyjmuje się, że ułożenie płytek o tak dużych rozmiarach sprawdza się tylko w dużych wnętrzach, ale niekoniecznie jest to prawda. Gdy łazienka jest mała trzeba jednak drobiazgowo rozplanować ich ułożenie, by pozbyć się przypadkowości i nieestetycznych cięć

Jaki kształt płytek najlepiej sprawdzi się na ścianach i podłodze? Wiele zależy od stylu, jaki preferujemy. Klasyczne rozwiązania stanowią najczęściej wybierane kafelki prostokątne i kwadratowe. Jeśli jednak chcemy dokonać mniej typowej aranżacji przestrzeni, to możemy sięgnąć po płytki heksagonalne, w kształcie cegiełek lub takie, które mają zupełnie odmienny wzór i układane są na sposób mozaiki.

Matowe, satynowe, lśniące - sposób wykończenia płytek na ścianę i podłogi w łazience

To, jak będzie się prezentowało pomieszczenie, zależy również od sposobu wykończenia powierzchni płytek ceramicznych. Przestrzeń będzie nam łatwiej optycznie powiększyć wtedy, gdy wybierzemy połyskliwe kafelki. Warto zwracać uwagę na to, by położone na ścianie pomieszczenia lub na podłodze, były łatwe w utrzymaniu czystości.

Jakie płytki wybrać? Kolory i wzory

Łazienka wyłożona płytkami jest najczęstszym rozwiązaniem. Stąd mamy do wyboru nie tylko materiały posiadające rozmaite parametry, ale też o różnych kolorach i wzorach. Możemy przebierać wśród produktów imitujących beton, drewno, ale też patchworkowych, minimalistycznych lub futurystycznych płytkach. Dzięki nim łazienka staje się miejscem łatwym do stworzenia bardzo spersonalizowanej aranżacji.

Wielkość i kolor fugi

Dla odbioru powierzchni w łazienkach wykończonej płytkami znaczenie ma też zastosowana fuga. Należy pamiętać, że wizualnie dzieli ona ścianę lub podłogę. Może też być różnej grubości i przypominać barwą płytki lub się od nich odcinać.

Wielkość łazienki. Jakie płytki do małej łazienki na podłodze i na ściany?

Jakie płytki do małej łazienki? Przede wszystkim warto wybierać kafle jasne i raczej duże (efekt niemal gładkiej ściany) lub bardzo małe z delikatną fugą. Do małych wnętrz pasują płytki gładkie i lśniące, które odbijają światło.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.