Jakie szafki do łazienki i czym warto się kierować podczas ich wyboru?

Redakcja
07.08.2021 12:00
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie cechy powinny mieć dobre i praktyczne meble łazienkowe? Jakie wybrać meble do małej łazienki? Podpowiadamy.

Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta BednarczykProjekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk Fot. Wioleta Bednarczyk

Gdy urządzamy dom lub mieszkanie, prędzej czy później stajemy przed koniecznością wyboru mebli do łazienki. Nie jest to może bardzo trudne zadanie, wymaga jednak pewnej wiedzy i sprecyzowanych oczekiwań. Meble łazienkowe, mają nam służyć przez długie lata dlatego też powinny być wytrzymałe, odporne na wilgoć i zarysowania, funkcjonalne i oczywiście eleganckie.

Zanim ruszymy na poszukiwanie wymarzonych mebli łazienkowych, musimy koniecznie sprecyzować swoje oczekiwania. Warto W tym celu wykonać projekt łazienki i rozplanować w niej układ mebli. Ten prosty zabieg pozwoli nam wizualizować sobie ostateczny wygląd pomieszczenia i co za tym idzie, wybrać odpowiedni zestaw mebli do łazienki.

Czym się kierować wybierając meble do łazienki?

Musimy pamiętać, że pokój kąpielowy jest pomieszczeniem w którym panują specyficzne warunki, duża wilgotność, zmienna temperatura sprawiają, meble łazienkowe powinny być szczególnie odporne i wytrzymałe. Idealnych mebli takich jak szafki, komody, słupki łazienkowe lub półki łazienkowe, warto więc wziąć pod uwagę rodzaj materiału z jakiego zostały zrobione. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się szafki łazienkowe wykonane z litego drewna, lakierowane i odpowiednio zabezpieczone. Nie warto wybierać do łazienki szafek wykonanych ze sklejki, mogą nie wytrzymać trudnych warunków i szybko ulec zniszczeniu. Drewniane meble łazienkowe są nie tylko wytrzymałe, ale również stylowe i klimatyczne.

Pamiętajmy, że meble do łazienki stanowią podstawę dla urządzeń takich jak umywalka i pralka, dlatego warto aby były naprawdę wytrzymałe. Szukajmy materiałów odpornych na wilgoć i zmiany temperaturę. Szafki wiszące i szafki stojące wykonane z cienkiej płyty MDF nie będą wytrzymałe na częste zmiany temperatury tak to z wodą. Pamiętajmy, że szafki to nie wszystko, bardzo ważne są również maty łazienkowe. Powszechniejszy materiałem na blaty jest drewno lub marmur. Blaty wykonane z drewna wymagają jednak stały impregnacji i regularnego zabezpieczania. Tylko wtedy będą służyły nam przez lata, gdy regularnie będziemy o nie dbać.

Meble do łazienki elegancja i funkcjonalność

Wybór mebli łazienkowych to bardzo ważne zadanie, ich trwałość to tylko jedna z cech na które będziemy zwracać uwagę. Kolejną z nich jest funkcjonalność. Pamiętajmy, że meble do łazienki muszą pomieścić kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki i wiele innych akcesoriów do łazienki. Warto więc wybierając meble zwrócić uwagę na ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania, ilość półek, szuflad i wieszaków. Jeśli łazienka ma być naprawdę funkcjonalna, musimy zadbać wystarczającą ilość miejsca na wszystkie niezbędne akcesoria. Wybierając meble do łazienki, warto wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wielkość z samego pomieszczenia, drugim wielkość rodziny której szafki będą służyły. Warto dopasować wnętrze do własnych potrzeb i zaaranżować je tak, by służyło wszystkim którzy będą z niego korzystali. Jeśli na przykład rodzina składa się i dzieci warto zadbać by umywalka znalazła się na właściwej wysokości, by każdy mały i duży mógł z niej swobodnie korzystać. Absolutną koniecznością jest ustalenie już na etapie planowania czy w łazience znajdzie się wanna czy jedynie kabina prysznicowa. Rozmieszczenie wszystkich elementów sanitarnych generuje poza miejsca na meble. Styliści wnętrz podpowiadają, że nie warto zagrać łazienki i wstawiać do niej zbyt wielu elementów takich jak szafki komody i półki. Warto natomiast dbać o duże lustro i odpowiednie oświetlenie. W eleganckich łazienkach nie może zabraknąć dużego lustra.

Szafki do łazienki jakie wybrać?

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Wybierając meble zarówno do dużej łazienki, jak i do małej warto rozplanować ich ustawienie. Jakie elementy powinny się znaleźć we wnętrzu? Najpowszechniejszym elementem są komody łazienkowe oraz szafki łazienkowe pod umywalkę. Zarówno jedne, jak i drugie spore możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Szuflady i półki pozwalają na zagospodarowanie i posegregowanie przyborów kosmetycznych. Zaletą półek zamykanych, jest ład i porządek jaki wprowadzają do wnętrza. Dzięki nim możemy sprytnie ukryć wszystkie elementy, których nie używamy na co dzień i dzięki temu stworzyć w łazience wrażenie porządku i eleganckiego ładu. Obok komód częstym elementem wystroju wnętrza są półki, na których ustawiamy ozdobne figurki, świece zapachowe oraz kwiaty. Są doskonałym miejscem, na plecione kosze w których można szczotki do włosów, grzebienie, spinki oraz gumki.

Pamiętajmy, że ładna łazienka, to czysta i schludna łazienka. Pomieszczenie niefunkcjonalne i źle urządzona e będzie nieatrakcyjne, a przecież, to wnętrze ma być naszym prywatnym salonem spa i oazą spokoju. A tą można stworzyć, wyłącznie, wtedy gdy dobrze rozplanujemy układ szafek.

Więcej o: