Paproć nefrolepis - jak dbać o najpopularniejszą paprotkę domową?

Paproć nefrolepis to jedna z ulubionych i najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza pięknym, zielonym liściom i nieco egzotycznemu wyglądowi. W końcu pochodzi z tropików! Zobacz jak pielęgnować tę roślinę w domu.

Nefrolepis wyniosły - popularna paprotka

Jeśli mówimy o paprotce doniczkowej to prawie na pewno mamy na myśli właśnie gatunek Nefrolepis Wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata Schott). To najpopularniejsza paproć, która zdobi nasze domy. Podobno była ulubioną rośliną królowej angielskiej Wiktorii i chętnie uprawiano ją w domach w Wielkiej Brytanii właśnie w czasach wiktoriańskich. W Polsce była niezwykle popularna w latach PRL-u, ale teraz wraca do łask, podobnie jak kilka innych gatunków znanych z tamtych czasów, np. wężownica lub monstera. Paproć nefrolepis łatwo rozpoznać po długich, zwisających pędach, które osiągają długość 60 - 80 cm. Wyrastają z nich, symetrycznie i równomiernie, podłużne, zielone liście. W naturalnym środowisku rosną w części Ameryki Północnej i Południowej oraz na Karaibach. W tych rejonach rośnie nad stawami, ponieważ lubi wilgotne powietrze. Nefrolepis wyniosły to gatunek paproci, ale ma wiele odmian, które różnią się między sobą kształtem i ułożeniem liści. Dobra wiadomość dla właścicieli kotów - jeśli twój czworonóg zainteresuje się tym kwiatkiem to nie musisz się obawiać, paprotka nie jest dla nich szkodliwa.

Zobacz też: Kwiaty do łazienki - które rośliny najlepiej nadają się jako ozdoba łazienki?

paproć nefrolepispaproć nefrolepis fot. shutterstock

Paprotka w domu stanowisko i wymagania cieplne

Paproć domowa nefrolepis to roślina dość łatwa w pielęgnacji. Powinna stać w jasnym miejscu lub lekko zacienionym, ale nie na bezpośrednim słońcu. Z powodu swojego tropikalnego pochodzenia lubi ciepło, najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej pomiędzy 20 a 24°C. Zimą nie powinna stać blisko kaloryfera, bo wtedy może być jej zbyt gorąco. 

Niezwykle ważny jest także poziom wilgotności powietrza. Paproć nefrolepis lubi wilgotne powietrze. Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzi się w łazience. Oczywiście nadaje się do uprawy również w dziennym pokoju, ale wtedy należy ją codziennie zraszać wodą, szczególnie zimą. 

Zobacz też: Zamiokulkas - niezniszczalny kwiat doniczkowy. Nie potrzebuje częstego podlewania i może rosnąć w cieniu!

paproć nefrolepispaproć nefrolepis fot. shutterstock

Paproć nefrolepis podlewanie

Jak podlewać nefrolepis? Latem 2 -3 razy w tygodniu, a zimą wystarczy raz na tydzień. Tak naprawdę trzeba jednak kontrolować ziemię palcem. Ważne jest, aby nie dopuścić do przeschnięcia ziemi. Paprotka jest wrażliwa na brak wody. Jeśli zaniedbamy ją i nie będziemy jej podlewać regularnie to widocznymi oznakami będą żółte, opadające listki. Oczywiście trzeba też uważać, aby jej nie przelać, bo wtedy również może zacząć chorować. Ziemia powinna być po prostu stale wilgotna, ale nie mokra. Paproć nefrolepis nie może też stać w wodzie, które może gromadzić się w osłonce, do której włożymy doniczkę z otworami. Jeśli zauważysz, że paprotka obumiera, nie martw się. Jest duża szansa, że odbije, szczególnie jeśli przesadzisz ją do nowej, większej doniczki, przytniesz obumarłe liście i ją zrosisz.

Nawożenie paprotki

Nefrolepis wyniosły wymaga nawożenia. Wtedy rośnie bujnie i ma zdrowe liście. Paproć nawozimy tylko wiosną oraz latem, raz na 2 tygodnie. Najlepiej wybrać nawóz do roślin o ozdobnych liściach, który silnie rozcieńczamy wodą. 

Paproć nefrolepis - roślina oczyszczająca powietrze

Ta popularna domowa paprotka ma świetną właściwość. Jest jedną z roślin, które wspaniale oczyszczają powietrze i pozbawiają je formaldehydu. Liście produkują dużo tlenu i poprawiają wilgotność powietrza, więc w pomieszczeniu, w którym uprawiamy tę doniczkową roślinę, dużo lepiej się oddycha, a w dodatku nasze samopoczucie jest lepsze. Ta właściwość sprawia, że warto ją postawić w sypialni, bo może poprawić jakość naszego snu. 

Zobacz też: Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać? Oto rośliny, które służą zdrowiu

Więcej o:
Copyright © Agora SA