Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Jak zadbać o meble ogrodowe drewniane po to, żeby służyły wiele sezonów i cieszyły oko atrakcyjnym wyglądem? Meble drewniane mogą cieszyć się długowiecznością, ale trzeba wyeliminować podstawowe wady, którymi odznacza się ten elegancki materiał - zwłaszcza to, że są podatne na działanie wilgoci. Na szczęście istnieją produkty, których warto użyć dla zabezpieczenia drewna.

Drewniane meble ogrodowe.Drewniane meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Jakie mają zalety meble ogrodowe drewniane?

Komplet mebli drewnianych na taras lub do ogrodu zawiera zwykle wygodne fotele, lub krzesła z litego drewna, stół, niekiedy też ławki lub nawet kanapę. Co tak nas pociąga w produkcie takim, jak drewniane meble ogrodowe?

Za co tak cenimy meble ogrodowe z drewna?

Podstawową zaletą, którą posiadają drewniane meble, jest ich ponadczasowy charakter i to, że pasują do niemal każdego stylu aranżacji ogrodu lub tarasu. Nie ma chyba osób, które nie cenią sobie jakiegoś typu mebli, do których stworzenia posłużyło drewno. Jak zabezpieczyć taki zestaw mebli, by swobodnie można było cieszyć się nim na świeżym powietrzu?

Meble ogrodowe z drewna - przechowywanie

Dbanie o drewniane meble ogrodowe rozpoczyna się już na etapie ich przechowywania. O czym szczególnie warto pamiętać, jeśli chodzi o meble ogrodowe?

Meble drewniane, a ich użytkowanie w naszym klimacie

Podatność na działanie czynników zewnętrznych jest związana z materiałem, z którego zrobione są meble ogrodowe. Wykonane z drogiego drewna egzotycznego prawdopodobnie wytrzymają dłużej wystawione na działanie deszczu i śniegu, niż najbardziej popularne gatunki krajowe wykorzystywane w celu stworzenia kompletu mebli do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że nasz klimat nie sprzyja ich przechowywaniu przez cały sezon na dworze. Stoły, ławki i krzesła tarasowe czy na balkon z drewna warto więc w końcu zabrać do domu lub garażu. Łatwiej poradzimy z tym sobie wówczas, gdy zainwestujemy w zestawy składane.

Przygotowanie mebli ogrodowych do sezonu. Co warto wiedzieć?

Malowanie mebli ogrodowychMalowanie mebli ogrodowych Fot. shutterstock

Meble ogrodowe trzeba właściwie przygotować jeszcze przed sezonem. Drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowane, ale trzeba wcześniej przyjrzeć się mu w poszukiwaniu ubytków, miejsc pokrytych pleśnią lub grzybem czy toczonych przez szkodniki.

Jak naprawić zestaw mebli ogrodowych?

Dostępne na rynku są preparaty umożliwiające wypełnienie ubytków i ich zamaskowanie, ale w ofercie sklepów budowlanych są też takie, które pomogą pozbyć się szkodników z takiego materiału.

Drewniane meble ogrodowe - sposoby na zabezpieczenie powierzchni

Jak zabezpieczyć meble tarasowe z drewna? Czym pomalować stół, zestaw krzeseł wyposażonych w poduszki, lub ławek, w które wyposażymy taras lub ogród? Pokaż, że dbasz o każdy element przydomowego wyposażenia i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Nowy zestaw mebli - jak o niego dbać?

Wielu klientów stawia na to, by już zaraz po zakupie zacząć dbać o meble tarasowe. Jest to ze wszech miar dobry pomysł. Nowy zestaw mebli, jaki znajdziesz w ofercie niejednego sklepu czy marketu, zwykle chronią już nowoczesne powłoki lakiernicze, farby lub inne powłoki. Jeśli nie uda nam się wstawić ich do miejsca zadaszonego, to warto zakupić dla nich nieprzemakalne pokrowce lub plandekę i przy trwających dłużej deszczach dodatkowo je chronić.

Przed czym warto zabezpieczyć drewniany zestaw mebli?

Meble z drewna w ogrodzie zdaniem wielu osób powinny być zabezpieczone tylko przed działaniem wilgoci. Jest to jednak błąd - duży wybór preparatów do impregnacji pozwala na to, że możesz jednocześnie ochronić je przed przykrymi konsekwencjami padającego deszczu i śniegu, ale także przed działaniem promieni UV i przede wszystkim pasożytów niszczących nawet nowy ogrodowy mebel od środka.

Jakich produktów warto używać?

Jeśli chcesz, żeby efekty działania produktu do impregnacji były trwałe, to wybierz oferty środków produkowanych przez marki o renomie. Zawsze możesz zasięgnąć opinii innych osób - podpowiedź mogą dać rezultaty wyszukiwania na forach i grupach tematycznych dla osób, które pasjonuje majsterkowanie, odnawianie mebli i inne tego rodzaju prace.

Impregnaty

Charakteryzują się tym, że nie dopuszczają do zbyt silnego wchłaniania wilgoci przez drewno. Są to substancje działające poprzez penetrację drewna. Oparcie się na nich pozwala chronić drewno surowe, ale warto dodatkowo zastosować tu np. lakier. Oferta impregnatów obejmuje też możliwe do wyboru substancje koloryzujące.

Lakiery

Produkty z tej kategorii tworzą trwałe i nienasiąkliwe powłoki. Mogą mieć błyszczące, satynowe lub matowe wykończenie (szczegóły muszą znajdować się na etykiecie). Nowy lakier pozwala na podkreślenie rysu słojów. W opinii wielu użytkowników lakiery są jednymi z najtrwalszych powłok ochronnych.

Oleje

Choć w opinii niektórych osób uchodzą za niezbyt trwałe, to są to produkty ekologiczne (np. olej lniany). Zabezpieczają przed zbyt silnym wchłanianiem wody i podkreślają rysunek słojów drewna.

Lakierobejce

Dostępne na rynku środki tego typu mają za zadanie ochronę poprzez stworzenie twardej powłoki na zewnątrz drewna. Trzeba je łączyć z impregnatem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA