Meble ogrodowe z technorattanu - zalety i wady

Meble ogrodowe z technorattanu to popularna alternatywa zarówno dla rattanu, jak i drewna lub aluminium. Ich cena nie jest może zbyt niska, ale i tak zapłacimy za nie mniej, niż za plecionkę z palmy rotang. Zawsze możemy też zdać się na raty lub wyprzedaż. Jednocześnie taki zestaw wypoczynkowy posiada szereg zalet. Jakie są największe z nich?

Meble ogrodowe z technorattanu.Meble ogrodowe z technorattanu. Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe z technorattanu - coraz bardziej popularne

Przede wszystkim popularne meble technorattanowe są trwałe i przy odpowiednim obchodzeniu się z nimi będą służyć przez kilka lat. Jednocześnie sprawiają znacznie mniej trudności przy przechowywaniu. Zaletą mebli technorattanowych jest to, że mogą być przechowywane na zewnątrz przez cały czas w przeciwieństwie do drewna czy prawdziwego rattanu, który np. pęka pod wpływem mrozu.

Komplet mebli z technorattanu na balkon lub taras. Z czego składają się takie zestawy?

Meble wykonane z technorattanu, podobnie jak inne zestawy do ogrodu znajdujące się w ofercie sklepów meblowych, składają się z kilku ważnych elementów. Do typowych należą:

  • sofa do ogrodu (zwykle zaopatrzona w poduszki) lub narożnik
  • stolik
  • krzesła
  • fotel lub fotele (także posiadają poduszki)

Warto jednak dodać, że coraz częściej meble technorattanowe wybierane są nie tylko jako ogrodowe, balkonowe lub na taras. Komplety wypoczynkowe z omawianego materiału przeznaczone bywają też do użytkowania w salonie.

Meble technorattanowe - za co je się ceni?

Meble ogrodowe z technorattanu.Meble ogrodowe z technorattanu. Fot. Shutterstock

Jakie są główne zalety mebli ogrodowych z technorattanu? Przede wszystkim materiał, z którego je wykonano, może dobrze służyć przez długie lata. Na czym polegają jego zalety?

Meble technorattan - zalety materiału

Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji mebli ogrodowych nie bez powodu. Ważne są tu nawet szczegóły. Sofy, krzesła czy stoliki z plecionki technorattanowej przypominają meble rattanowe, ale ich właściwości są znacznie lepsze. Plecionka taka posiada dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne (materiał odporny przede wszystkim na promieniowanie UV i działanie wilgoci, której w ogrodzie lub na przestrzeni tarasu przecież nie brakuje).

Meble z technorattanu - tworzywo odporne na odbarwienia

Zestaw technorattanowy uchodzi też w opinii wielu osób za odporny na odbarwienia i plamy. Tworzywo takie nie ulega degradacji lub wypaczeniu nawet po ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Zestaw mebli technorattanowych, a utrzymanie czystości

Nie bez powodu technorattan wybierany jest do miejsc silnie uczęszczanych takich, jak ogródki piwne. Utrzymanie czystości w jego przypadku jest łatwe. Wiele osób chwali sobie fakt, że wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń -0 szczegóły pielęgnacji technorattanowych mebli nie są więc zbyt skomplikowane.

Produkty z technorattanu są bardzo lekkie

Meble ogrodowe technorattanowe są wygodne i wytrzymałe, ale taki zestaw ogrodowy cechuje też niska waga. Możesz więc bez problemu przenosić je z miejsca na miejsce. W razie potrzeby można przenieść je z balkonu na ogród i to nawet do miejsc bardziej oddalonych od domu.

Ładny design

Zestaw technorattanowy, wyposażony w miękkie poduszki (często w ofercie razem z meblami), jest też zwyczajnie bardzo ładny. Tworzywo prezentuje się elegancko i może być dostępne w różnych kolorach. Meble ogrodowe z niego wykonane staną się ozdobą tarasu czy ogrodu.

Dostępność

W zasadzie każdy szanujący się sklep meblowy lub z asortymentem dla domu i ogrodu wprowadza do swojej oferty meble z technorattanu. Nierzadko znajdziesz je także w ofercie sprzedaży na raty lub skorzystasz z możliwości, jakie daje wyprzedaż. Z pewnością są to produkty dość szeroko dostępne i coraz tańsze.

Meble ogrodowe technorattanowe i ich wady

W opinii wielu osób meble z tego tworzywa są bardzo dobrym wyborem i pasują do różnych miejsc, ale nie są wolne od wad. Najważniejsze z nich to:

  • technorattanowych mebli nie da się składać
  • nie można ich odświeżyć poprzez malowanie
  • technorattan niekiedy pęka
  • technorattan jest drogi (zawsze pozostają jednak raty lub wyprzedaż)

Jak naprawić meble z technorattanu?

O szczegóły warto pytać od razu przy zakupie w sklepie, ale istnieje możliwość naprawienia mebli wykonanych z tego tworzywa. Na rynku dostępne są specjalne zestawy naprawcze.

Technorattan czy rattan?

Istnieje wiele opinii, według których rattan jest materiałem nie do podrobienia, ale z uwagi na wysokie ceny i wrażliwość na czynniki atmosferyczne niekoniecznie sprawdzi się w ogrodowych zastosowaniach jeśli chodzi o nasz klimat. Stąd tańsze meble technorattanowe wydają się być dobrą alternatywą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.