Jaka wanna do małej łazienki?

Wanna w małej łazience nie jest typowym rozwiązaniem. Niewielka przestrzeń sprawia, że chętniej wybieramy prysznic. Jeśli jednak marzy nam się kąpiel w wannie, to powinniśmy wybrać model, który nawet w małych łazienkach nie zajmie całego miejsca. Jakie wanny wybierać i czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy.

Mała łazienka z wanną - trudne, ale możliwe

Wybór wanny do małej łazienki nie jest zadaniem prostym, ale zdecydowanie można sobie z tym poradzić tak, by móc w pełni zażywać kąpieli. Do wyboru mamy różne modele, ale kluczowe jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Naszym wyborem raczej nie będzie tu wanna wolnostojąca - lepszym wyjściem jest narożna. Zdarza się jednak, że bardzo nam zależy np. na wyglądzie tej pierwszej. Wówczas możemy pokusić się o wstawienie wanny wolnostojącej nawet w niedużej łazience, ale nie może być ona w centrum. Miejsce dla niej znajdzie się mimo wszystko gdzieś blisko ściany.

Wymiary w niewielkiej łazience - mają znaczenie

Na początku wystarczy wziąć pod uwagę dwie kwestie:

  • na jakie wymiary wanny możemy sobie pozwolić - możliwości są tu bardzo duże - wśród wanien zdarzają się modele mające 100 lub 140 cm długości przy 75 cm szerokości
  • czy można zaoszczędzić nieco przestrzeni poprzez wbudowanie fragmentu wanny w ścianę

Mała łazienka: jaką wannę wybrać?

Bateria do łazienki czarnaBateria do łazienki czarna Fot. shutterstock

Wybierając odpowiedni model wanny kosztem kabiny prysznicowej upewnijmy się, że będzie w pełni funkcjonalna w przestrzeni małej łazienki. Najlepszym wyjściem są popularne wanny o długości przynajmniej 140 cm. Stosuje się w nich często rozwiązania z wygodnym siedziskiem, które poprawia komfort użytkowania. Najlepiej sprawdzi się ono w sytuacji, gdy w domu znajdują się osoby starsze.

Wanna z prysznicem, a niewielki metraż

Wanny z parawanem mogą kojarzyć się jako dziwne hybrydy stworzone w celu maksymalnego zagospodarowania mikroskopijnych niemal łazienek. Parawan dający namiastkę tego, czym byłby prysznic przy zachowaniu funkcjonalności wanny, może być jednak lekki i wykonany z transparentnych materiałów. Dzięki temu otrzymujemy wrażenie lekkości, tak potrzebne w małej łazience.

Modele wanien z parawanem

Tego typu rozwiązania są coraz bardziej popularne - znajdziesz je w katalogach produktów wielu marek. Wyróżnia się następujące rodzaje parawanów:

  • przesuwne - montuje się je na wannę przy pomocy prowadnic
  • harmonijkowe - składane; w takie może rozwiązanie być wyposażona zarówno wanna narożna, jak i wanna prostokątna w małej łazience
  • wahadłowe - wyłącznie do wanien prostokątnych

Jak zagospodarować małą łazienkę? Wanna w ścianie

Czasami w przypadku małej łazienki pomocą jest wygospodarowanie zaledwie kilku dodatkowych centymetrów. Wówczas nawet najbardziej stanowcze ingerencje mogą być usprawiedliwione. Jedną z nich będzie próba umieszczenia krawędzi wanny w ścianie w myśl zasady - jest to ostateczność, ale akceptuję ją wówczas, gdy np. brakuje mi 2 lub 3 cm do tego, by móc umieścić tu wymarzony model wanny.

Mała łazienka z wanną - na co jeszcze zwracać uwagę?

Jaka wanna do małej łazienki? Z pewnością taka, która dobrze wpasuje się we wnętrze, tworząc z pozostałymi elementami spójną całość. W celu stworzenia niepowtarzalnej stylizacji możesz sięgnąć po liczne artykuły w prasie i sieci, które poświęcone są niewielkim pomieszczeniom wyposażonym w wannę.

Asymetryczne i funkcjonalne wnętrza

Wanna wolnostojąca.Wanna wolnostojąca. Fot. Shutterstock

Asymetria w takim wnętrzu może być bardzo korzystna. Można ją uzyskać dzięki wyborowi odpowiednio sprofilowanej wanny, która posiada ciekawy trójkątny kształt. Idealnie wpasuje się w nowoczesny wystrój wnętrz. Ważne jest też wykończenie łazienki w postaci odpowiednio dobranych płytek i mebli.

Pamiętajmy też, że w małych wnętrzach podstawowym problemem jest niewielki metraż podłogi. Stąd oczywiste jest, że nie ma potrzeby zapełniania jej szafkami stojącymi co do centymetra. Mała łazienka z wanną może być za to wyposażona w liczne szafki wiszące. Wówczas bardzo nieduże pomieszczenie może się okazać całkiem pojemnym. Zabudowa wykonana na wymiar może też pozwolić na zagospodarowanie wszystkich narożników, a nawet wykonanie dodatkowych półek, które z pewnością się przydadzą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.