Grzyby w ogrodzie lub na działce - jak uprawiać?

Angelika Sobańska
10.08.2021 18:45
Grzyby w ogrodzie lub na działce to idealna sprawa dla wszystkich ich miłośników. Ich uprawa nie zawsze kończy sie sukcesem, ale warto spróbować! Zobacz jak to zrobić!

Grzyby we własnym ogrodzie lub na działce

Niektórzy nie wyobrażają sobie kuchni polskiej bez grzybów. Można z nich stworzyć przepyszne i pożywne dania, dlatego chętnie kupujemy albo wybieramy się do lasu na grzybobranie. Dużo osób lubi zbieranie grzybów w lesie, ale nie zawsze udaje się coś znaleźć i w dodatku nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Na szczęście jest alternatywa. Jeśli masz ogród lub działkę to możesz posadzić grzyby na ich terenie. Radość z wyhodowania własnych grzybów może być równie duża jak znalezienie ich w lesie. To wcale nie jest trudne, a dzięki temu, że staje się coraz bardzie popularne to można znaleźć dużo wskazówek jak to zrobić, a w sklepach - wszystko czego potrzebujemy, aby to się udało!

Jakie grzyby do ogrodu?

Jest wiele gatunków grzybów jadalnych, które da się wyhodować na własnym, zielonym terenie. Ich uprawa różni się stopniem trudności i warunkami, dlatego sam oceń co może najlepiej przyjąć się w twoim ogrodzie. Wśród gatunków grzybów do uprawy na działce itp. są m.in.:

  • boczniak ostrygowaty
  • twardziak jadalny (shii-take)
  • pieczarka
  • borowik (sosnowy, szlachetny)
  • gąska zielona
  • koźlarz (babka, czerwony)
  • maślak (zwyczajny, żółty)

Zobacz też: Jak przechowywać suszone grzyby - jaki pojemnik i jak długo? Najważniejsze zasady, o których trzeba wiedzieć!

Jak wyhodować grzyby leśne?

Większość z nas preferuje najbardziej popularne gatunki, które można spotkać w lesie. Ich wyhodowanie na terenie ogrodu nie należy do najłatwiejszych, ale warto spróbować. Przede wszystkim ważna jest wiedza obok jakich drzew rosną gatunki, które nas interesują. Grzyby leśne żyją z nimi w symbiozie i określane są przez to jako mikoryzowe. Koźlarze rosną zazwyczaj obok brzozy, borowiki niedaleko sosny oraz dębu, a maślaki koło modrzewi oraz również sosen. Ważne jest również podłoże. W końcu leśna gleba jest bogata, urozmaicona różnorodną materią organiczną, którą trudno odtworzyć we własnym ogrodzie. Dobrym sposobem jest pozostawienie części ogrodu naturze. Na tym skrawku, właśnie wokół tych określonych gatunków drzew, nie stosujmy żadnej chemii, nie kośmy trawy ani nie grabmy liści. Efekty nie będą widoczne od razu, ale dzięki odrobinie cierpliwości może się okazać, że za kilka lat będziemy mieć naturalne, idealne warunki do uprawy grzybów w ogrodzie. Wtedy warto poszukać w sklepach grzybnie konkretnych gatunków - nie trzeba przenosić grzybni z lasu.

GrzybyGrzyby fot. shutterstock

Grzybnia borowika - jak wyhodować w ogrodzie?

Borowik to jeden z ulubionych grzybów wielu osób. Na jego przykładzie dobrze można zobaczyć jak może wyglądać uprawa grzybów w ogrodzie. W sklepach  kupisz m.in. grzybnię borowika brzozowego oraz sosnowego. Kiedy sadzić borowiki? Najlepszy okres to pomiędzy kwietniem a październikiem. Grzybnię sadzimy oczywiście w pobliżu jego "ulubionego" drzewa - najlepiej, żeby było ono młode, wtedy mamy większe szanse na dobre rezultaty. Pierwszy etap to wykopanie dołków o głębokości ok. 15 cm i średnicy do 40 cm. Połowę dołka zasypujemy podłożem, które powinno być mieszanką ziemi ogrodniczej i odkwaszonego torfu lub ziemi leśnej. Wkładamy grzybnię. Na opakowaniu powinny być wymienione zalecane proporcje - ile dołków należy wykopać dla danej ilości grzybni. Następnie zasypujemy dołek ziemią i obficie podlewamy. Aby zmniejszyć ryzyko wyparowania wody z podłoża, a zarazem stworzyć warunki jeszcze bardziej podobne do leśnych, kładziemy na miejscu posadzenia gałązki drzew iglastych, liście, mech itp. Grzyby w ogrodzie mogą pojawić się już na następny rok albo za dwa lata. 

Jeśli zależy ci na wyhodowaniu innego grzyba leśnego w ogrodzie to wszystkie szczegóły dotyczące jego posadzenia powinieneś znaleźć na opakowaniu z grzybnią. 

grzyby w ogrodziegrzyby w ogrodzie fot. shutterstock

Grzyby w ogrodzie - jak uprawiać saprofityczne grzyby?

Oprócz grzybów mikoryzowych wyróżnia się także saprofityczne. Należą do nich m.in. boczniaki, twardziaki oraz pieczarki. Nadają się do uprawy w ogrodzie, ale sadzi się je na innych zasadach niż mikoryzowe, bo nie żyją w symbiozie z określonymi gatunkami drzew. Charakteryzują się tym, że do życia potrzebna jest im materia organiczna, którą rozkładają i w ten sposób pobierają energię. Najbardziej popularnym przykładem takiego grzyba jest oczywiście pieczarka, którą można wyhodować nie tylko w ogrodzie albo na działce, ale nawet w piwnicy lub na balkonie. Pieczarki nie wymagają światła słonecznego i rosną najlepiej w temperaturze do 20°C. Bardzo często uprawia się je w domu. Jeśli decydujesz się na uprawę tych grzybów w ogrodzie to wybierz dla nich miejsce cieniste i trzymaj w gruncie od kwietnia do lipca. 

Więcej o: