Top 18 lamp w stylu vintage. Modeli Serge'a Mouille'a pożąda cały świat

Lampy w stylu vintage nie tylko pięknie wyglądają. To design z długą historią, który często nie jest łatwy do zdobycia. Na niektóre modele czeka się nawet kilka miesięcy. Hitem tego roku wciąż pozostaje kultowe oświetlenie Searge'a Mouille'a.

Oświetlenie jest ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. Współczesne modele doskonale wywiązują się ze swojej funkcji praktycznej, ale też pięknie dekorują pomieszczenia. Ich projektanci i producenci stawiają na walory estetyczne. W XXI wieku można znaleźć również wiele modeli lamp w stylu vintage. Zobaczcie nasze top 18 wzorów. 

Jak wygląda lampa w stylu vintage? 

Dzisiejsze lampy stylizowane na stare modele mają bardzo ciekawe formy, m.in. grzybkowate, owalne, kuliste. Wyróżnia je przede wszystkim świetne wykończenie. Każdy detal jest dopracowany i pięknie podkręca wygląd lamp w stylu vintage. To produkty, które wspaniale łączą funkcjonalność z ponadczasową formą. Wyglądają obłędnie. 

Lampy w stylu vintage - czarne modele Serge'a Mouille'a są hitem Instagrama

Serge Mouille to legenda światowego designu. W latach 50. XX wieku stworzył jedne z najbardziej pożądanych na świecie lamp, na które dziś trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. To czarny model o minimalistycznym, a jednocześnie szykownym designie "One-arm", którego klosze mają funkcję rotacyjną. Są hitem na Instagramie. Lampy w stylu vintage, które zaprojektował paryski designer, zdobią przestrzenie prywatne, również mieszkania projektantów wnętrz z całego świata. Doskonale pasują do aranżacji, które łączą nowoczesne meble i dodatki ze starymi. 

Historia oświetlenia w stylu vintage Serge'a Mouille'a zaczęła się w Paryżu w 1952 roku. To był rok przełomowy dla jego kariery zawodowej. Serge Mouille pracował wtedy jako złotnik, prowadził zakład metalurgiczny i wykładał w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Zainteresowany wzornictwem włoskiego oświetlenia, które było ciężkie i niezgrabne, dostrzegł wzorniczą lukę i postanowił stworzyć własne - funkcjonalne i estetyczne, o lekkiej formie. Dlatego zdecydował się na ręcznie formowane osłonki żarówek, które nazwał Tétine (franc. sutek) i osadził na stalowej konstrukcji. Na przestrzeni czasu powstały modele z różną liczbą kloszy, na przykład ten z trzema opisał jako ciało z głową i dwiema piersiami. Szybko stały się popularne, m.ni. dzięki wystawie w znanej i cenionej galerii Stepha Simona, która w latach 1956-1974 roku mieściła się przy bulwarze Saint-Germain 145 w Paryżu. W 1964 roku, kiedy były niesamowicie popularne, Serge Mouille postanowił zakończyć ich produkcję m.in. ze względu na problemy zdrowotne. Dziś to lampy w stylu vintage, które na aukcjach osiągają zawrotne ceny, nawet sześciocyfrowe. Są też nowe modele produkowane według wybranych projektów Serge'a Mouille'a. W 1999 roku produkcję kultowych lamp w stylu vintage Serge'a Mouille'a wznowiła żona nieżyjącego już projektanta - Gin Mouille. 

Poznaj kolekcję Raven, która przypomina oryginalne modele lamp Serge'a Mouille'a. 

Gdzie kupić lampę vintage? 

Wiele ciekawych perełek można kupić na pchlich targach, które coraz częściej mają również swoje strony internetowe. Dlatego warto ich szukać nie tylko stacjonarnie, ale i w sieci. Świetnym wyborem na pewno będzie zakup lampy w stylu vintage, która pochodzi bezpośrednio od producenta. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.