Jakie łóżko dla nastolatka? Podpowiadamy

Łóżka młodzieżowe muszą łączyć wygodę z dbałością o zdrowie nastoletniej osoby. Stąd też niezwykle ważny w ich przypadku jest nie tylko ładny i wytrzymały stelaż, ale przede wszystkim dobrze dobrany materac. Na co jeszcze powinno się zwracać uwagę? Podpowiadamy jak wybierać meble młodzieżowe.

Sypialnia młodzieżowa.Sypialnia młodzieżowa. Fot. shutterstock

Łóżko młodzieżowe - kiedy kupić je naszemu dziecku?

Jak odpowiednio wybrać łóżko młodzieżowe? Kiedy przejść na nie z modelu dziecinnego?

W jakim czasie zmienić łóżko w pokoju nastolatka?

Wyposażenie pokoju młodzieżowego zużywa się nie tylko w miarę zwykłego użytkowania, ale wymaga też wymiany wówczas, gdy nastolatek rośnie. Komfort i zdrowie dziecka wymagają tego, żeby zakupić meble i na nowo doposażyć pokój. Gdzie jest granica, gdy trzeba zacząć się tym martwić? W przypadku większości nastolatków mowa o wieku 13 lat. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia umowna. Niekiedy nastolatki osiągają przyspieszony wzrost znacznie wcześniej, ale bywają pojedyncze sytuacje, gdy trzeba jeszcze na to poczekać.

Łóżka młodzieżowe - ważne są wymiary

Jak duże powinno być łóżko, w które zaopatrzony jest pokój nastolatka? O czym jeszcze warto pamiętać przy jego wyborze?

Wymiary łóżka dla nastolatka

Łóżko pojedyncze przewidziane dla nastoletniej osoby musi być na tyle obszerne, żeby dawało odpowiedni komfort snu. Zwykle w takiej roli sprawdzi się mebel o wymiarach przynajmniej 80 x 200 cm. Jeśli jednak możemy postawić na większy model, to warto to zrobić. Sprawdź więc rozmiar 90 x 200 cm. Można nawet zwrócić uwagę na modele łóżek 120 x 200 cm. Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli miejsca do spania będzie więcej - takie meble młodzieżowe dają większą wygodę.

Jakie jeszcze parametry powinno mieć łóżko dla nastolatka?

Łóżka dla młodych ludzi powinny posiadać solidne i wykonane z trwałych materiałów ramy. Najczęściej są to stelaże drewniane. Odpowiednim wyjściem może być też rama metalowa. Należy wybierać je tak, by wysokość mebli była dopasowana do potrzeb. Najlepiej jest wtedy, gdy łóżko ma 40 - 50 cm wysokości.

Łóżka młodzieżowe - dodatkowe opcje

Warto zwracać uwagę na modele, które posiadają dodatkowe opcje. Chodzi między innymi o:

  • przestrzeń na pościel - dostępne są też estetyczne kosze, które możemy zakupić do przechowywania i wstawić pod łóżko. W ten sposób znajdzie się dodatkowe miejsce nie tylko na pościel, ale i na inne rzeczy (np. artykuły szkolne lub zabawki)
  • modele łóżek z szufladami - takie rozwiązanie również zapewnia więcej miejsca choćby na ubrania, bieliznę; szuflady mogą też przydać się na różne drobiazgi i pozwolić na utrzymanie porządku w pokoju
  • półki na książki pod łóżkiem - także w tym miejscu otrzymujemy dodatkowo sporo miejsca dla dzieci

Jaki materac do łóżka dla nastolatka?

Pokój dziecięcy w naturalnych kolorach i wykończeniachPokój dziecięcy w naturalnych kolorach i wykończeniach Fot. Shutterstock

Dzieci wieku intensywnego wzrostu bardzo potrzebują dobrej klasy materaca. Przede wszystkim nie może on być zbyt miękki, co może negatywnie wpływać na komfort snu, który będzie przebiegał w nienaturalnej pozycji. Także zbyt twardy materac sprawi, że ciężko będzie o to, aby dziecko się dobrze wyspało. Zastanawiając się nad komfortowym rozwiązaniem, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, żeby materac dawał podparcie dla kręgosłupa.

Czy warto wybrać tapczan? Czy odpowiednia będzie sofa?

Czy zamiast łóżka wyposażonego w dobrej jakości materac warto wstawić do pokoju nastolatka tapczan? Może dobrym wyjściem będzie sofa? Takie rozwiązania raczej się odradza. Zwłaszcza w przypadku sofy trudno o odpowiednie podparcie ciała - zaletą jest jednak to, że łóżko jest rozkładane i zajmuje mniej miejsca. Także tapczan ustępuje swoimi możliwościami wykorzystaniu materaca.

Jak zaoszczędzić przestrzeń w pokoju dziecka?

Co zrobić, gdy do pokoju nie zmieści się podwójne łóżko lub miejsca jest naprawdę bardzo mało?

Łóżko piętrowe

Wybór łóżka piętrowego z pewnością pozwala zaoszczędzić miejsce. Można też dowolnie wybierać materace, przez co jest ono dość wygodne.

Łóżko na antresoli

Bardzo ciekawym rodzajem łóżka młodzieżowego może być to umieszczone na antresoli. Można tu skorzystać z różnych wariantów takiego mebla, kupić gotowy lub zamówić wykonanie go na wymiar.

Więcej o: