Meble dla ucznia - jak urządzić pokój?

Chociaż do rozpoczęcia roku szkolnego jeszcze trochę czasu, to już powinniśmy myśleć o tym, by skompletować meble dla ucznia. Biurko, regał, wygodne krzesło, szafa lub komoda - to najważniejsze z nich. W jaki sposób urządzić pokój ucznia, żeby stał się dobrą przestrzenią do nauki? Podpowiadamy.

Pokój nastolatkaPokój nastolatka Fot. Shutterstock

Co musi się znaleźć w pokoju ucznia? Zestawienie najważniejszych mebli

Jakie meble muszą się znaleźć w dobrze wyposażonym pokoju ucznia? Niezależnie od tego, czy chodzi o nastolatka, czy też dziecko z pierwszych klas szkoły podstawowej, niezbędne wyposażenie obejmuje podobne elementy. Najważniejsze z nich to:

Biurko - podstawowy mebel do pokoju ucznia

Przestrzeń pokoju dla ucznia musi posiadać wygodne biurko. Jest to podstawowy mebel do tego pomieszczenia. Przy nim korzysta się z komputera - właściwy dobór biurka do wzrostu dziecka oznacza, że nawet podczas zabawy nie będzie się ono garbić.

Jakie biurko wybrać?

Takie meble mogą być tworzone z naturalnego drewna lub płyty MDF o różnych sposobach wykończenia. Niezależnie od jakości takich mebli, musimy sobie zdać sprawę z tego, że szczególnie w przypadku biurek dla małych dzieci ich użytkowanie będzie krótkotrwałe. Jeśli kompletujemy zestaw mebli dla pierwszoklasisty, to lepiej chyba kupić tańsze biurko z płyty. W przypadku nastolatków znajdziesz wiele kolekcji zawierających modele z naturalnego drewna.

Cechy dobrego biurka

Co powinno mieć biurko? Niezbędny jest dość duży blat roboczy (dla starszych jest to 100 x 60 cm) i szuflady do przechowywania na potrzebne drobiazgi. Warto też kupić model, gdzie nieco miejsca w postaci dodatkowej półki przewidziano dla klawiatury i myszy (bardziej poręczna obsługa komputera).

Biurko z regulacją - dla małych dzieci i dla nastolatków

W jakim celu tworzy się biurka w technologii umożliwiającej zmianę wysokości blatu? Odpowiedź jest prosta: by dostosować ten ważny mebel do wzrostu młodego człowieka. Uczeń potrzebuje zupełnie różnej wysokości blatu w wieku 10 lat, niż wtedy, gdy już niemal wkracza w dorosłość. Najczęściej w wieku 13 lat należy dokonać zmiany biurka. Czy bardziej opłaca się postawić na dwa różne meble, czy więcej zapłacić za jeden z regulacją? Najlepiej zdecydować samemu.

Fotel obrotowy - niezbędny do pracy

Wybierając produkty niezbędne do wyposażenia pokoju dla dziecka, nie można zapomnieć o wygodnym fotelu do biurka (na rynku znajdziemy bogatą ofertę takich mebli). Odwiedzając sklep, rozejrzyj się za modelem o szerokim zakresie regulacji. Wybierz taki, który będzie w szczególności dawał podparcie dla kręgosłupa dziecka.

Regał - dobrze dobrany do potrzeb dziecka

Do wyposażenia wnętrza pokoju ucznia przyda się też regał. Musi być szczególnie solidny wtedy, gdy wśród jego zainteresowań jest np. czytanie książek. Można postawić na zakup gotowych produktów lub kupić płyty, lub deski i skonstruować mebel na książki i nie tylko samemu.

Półka podręczna

Półka pozwala przechowywać rzeczy, które lubimy mieć tuż obok siebie w różnych celach- zwłaszcza przy biurku lub obok łóżka. Potrzeby są różne - stąd warto rozejrzeć się za meblami o różnych wymiarach. Oczywiście możesz przy wyborze konsultować się z dzieckiem - to ono przecież będzie korzystało z tego wyposażenia.

Szafa lub komoda

Szafa lub obszerna komoda jest oczywiście niezbędnym meblem. Służy do pomieszczenia w niej przede wszystkim ubrań, ale też zabawek i innych przydatnych rzeczy (szuflady). Jeśli zależy ci na nauczeniu dziecka porządku, pokaż mu, w jaki sposób go zachować. Funkcjonalna szafa jest bardzo pomocna przy takiej nauce.

Lampka

Do wyboru mamy lampki w bardzo zróżnicowanym stylu. Niektóre z nich są uniwersalne, inne nawiązują do konkretnych typów aranżacji. Ważne jest to, żeby pomieszczenia było dobrze doświetlone w newralgicznych punktach. Przyda się więc zarówno lampka do łóżka, jak i na biurko.

Łóżko

Pokój nastolatkaPokój nastolatka Fot. Shutterstock

Łóżko to najważniejszy element strefy odpoczynku. Bez niej zaś pomieszczenie nie będzie w pełni funkcjonalne. Zadbać należy nie tylko o dobrej klasy stelaż, ale i materac - warto zrobić sobie research odnośnie produktów młodzieżowych, śledząc także komentarze klientów.

Wybór mebli młodzieżowych. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Pokój dziecka, a ergonomia: wnętrze musi być funkcjonalne

Meble w pokoju ucznia muszą być tak dobrane i ustawione, żeby dało się z nich łatwo korzystać. Dzięki temu praca będzie przebiegała płynnie, odpoczynek i zabawa będą zaś udane.

Podział przestrzeni na strefy

Warto także uczynić pokój ucznia miejscem, gdzie odbywa się nie tylko praca, ale też zabawa i odpoczynek. Stąd podział pomieszczenia na strefy nauki, gdzie króluje biurko, odpoczynku - tu niezbędne jest wygodne łóżko i zabawy.

Jaka aranżacja do pokoju dziecka?

Dywan do pokoju dziecka.Dywan do pokoju dziecka. Fot. Shutterstock

Aranżacja dziecinna lub młodzieżowa

Wśród kolekcji oferowanych przez salony meblowe znajdziemy zarówno meble dla dzieci, jak i biurka dla dzieci. Z pewnością spodobają się pociechom, ale po pewnym czasie będzie trzeba je wymienić.

Uniwersalny wystrój pokoju

Alternatywą jest uniwersalny wystrój pokoju. Jeśli nasza pociecha będzie z niego zadowolona, to może służyć przez lata.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.