Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

Jesienią twój balkon nie musi być szary i ponury. Tak samo jak wiosną i latem, warto wybrać jesienne kwiaty na balkon, które będą cieszyć twoje oczy. Zobacz jakie rośliny świetnie nadają się jako ozdoba o tej porze roku.

Jesienne kwiaty na balkonie

Kolorowe kwiaty na balkonie kojarzą się głównie z wiosną i latem. Tymczasem jesienią również możemy ozdobić nasz balkon urokliwymi roślinami. W ten sposób łatwo stworzyć sobie miły zakątek, w którym można usiąść z kubkiem ciepłej herbaty w pogodny, jesienny dzień. Jakie kwiaty można trzymać o tej porze roku na balkonie? Są to gatunki, które nie potrzebują bardzo ciepłych temperatur i nie straszne są im nawet lekkie przymrozki. Mają ciepłe, piękne kolory, które często przypominają barwy jesiennych liści. To również czas na tworzenie nastrojowych kompozycji złożonych z liści, miniaturowych krzewów, a także ozdobnych owoców. Można je dodatkowo włożyć do drewnianych skrzynek albo metalowych donic np. w kształcie konewki, co sprawi, że balkon nabierze rustykalnego stylu, który świetnie pasuje do jesiennej aury.

Jakie jesienne kwiaty na balkon? 

  • wrzosy
  • chryzantemy
  • aksamitki
  • astry jesienne
  • celozje
  • hebe

Kwiaty jesienne na balkon: wrzosy

Wrzosy to jedne z najpiękniejszych jesiennych roślin doniczkowych na balkon. Najczęściej są w barwach różu i fioletu, ale mogą być także białe lub czerwone. Ich liście nie są zawsze zielone - również mogą mieć inne barwy np. żółte, srebrne. Wrzosy należą do roślin krzewinkowych. Są kwaśnolubne, więc wymagają podłoża o odpowiednim, kwaśnym pH. To istotne także przy wyborze nawozu, który musi być przeznaczony do tej grupy roślin. Zaczynają kwitnąć pod koniec kwietnia i mogą zachować kwiaty nawet przez cały październik. Wrzosy warto połączyć z innymi roślinami i stworzyć jesienną kompozycję. Będą dobrze się czuły w jednej skrzynce lub doniczce razem z miniaturowymi iglakami lub z innymi odmianami z grupy wrzosowatych. Zimą wrzosy należy przesadzić do gruntu, jeśli dysponujemy własnym kawałkiem ogrodu albo włożyć np. do tekturowego pudełka okrytego styropianem. 

Zobacz teżWrzosy na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, z czym łączyć. Te kwiaty to piękna ozdoba na jesień!

kwiaty jesienne na balkon - wrzosykwiaty jesienne na balkon - wrzosy fot. shutterstock

Jesienne kwiaty doniczkowe: chryzantemy

Chryzantemy to piękne kwiaty, które świetnie udekorują balkon jesienią. Odpowiednie będą odmiany doniczkowe, które są niewielkie. Do wyboru mamy cały szereg barw: białe, żółte, czerwone, brązowe, pomarańczowe. Dzięki wybraniu różnych kolorów można stworzyć naprawdę bajeczne miejsce. Chryzantemy bardzo lubią słońce, więc powinny stać w jasnym, nasłonecznionym fragmencie balkonu i najlepiej osłoniętym od wiatru. Zaczynają kwitnąć pod koniec lata aż do pierwszych przymrozków. Przycinaj uschnięte kwiaty, dzięki czemu będą one zakwitać na nowo. Bardzo ważne jest utrzymanie stale lekko wilgotnej ziemi. Zimą przenieść te jesienne kwiaty z balkonu do chłodnego, widnego pomieszczenia i co jakiś czas podlewaj. 

jesienne kwiaty na balkonie - chryzantemajesienne kwiaty na balkonie - chryzantema fot. shutterstock

Kwiaty na balkon jesienią: aksamitki

Aksamitki to bardzo popularne rośliny ogrodowe, ale świetnie sprawdzą się również na balkonie. Mają piękne, żółto - pomarańczowe płatki, które ożywią i dodadzą kolorytu podczas jesiennych dni. Kwiaty bardzo lubią słońce, więc najlepiej będą czuły się na balkonie zachodnim i południowym. Ich podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Wymagają regularnego podlewania, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością wody. 

jesienne kwiaty na balkon - aksamitkijesienne kwiaty na balkon - aksamitki fot. shutterstock

Kwiaty jesienne na balkon: astry

Nasz balkon jesienią pięknie ozdobią również astry, nazywane też marcinkami. Mają symetryczne kwiaty, których płatki mogą mieć bardzo różne kolory: różowy, fioletowy, niebieski. Rozkwitają w sierpniu i mogą kwitnąć nawet do listopada. Lubią słoneczne miejsca i są bardzo wrażliwe na brak wody - jeśli zaniedbamy podlewanie możemy niestety już ich nie odratować. Te kwiaty doniczkowe na balkon jesienią powinny rosnąć w żyznej glebie. 

kwiaty jesienne na balkon - astrykwiaty jesienne na balkon - astry fot. shutterstock

Jesienne kwiaty na balkon: celozje

Dużo mniej popularną rośliną na balkon jesienią od powyżej wymienionych jest celozja. Ma bardzo ciekawy kształt przypominający płomyk lub kłos, a także piękne kolory. Można ją kupić w wersjach: fioletowej, żółtej, różowej oraz czerwonej. Kwitnie od lipca i może zachować swoje kwiaty nawet do października. Wymaga żyznego podłoża, bogatego w składniki pokarmowe. Najlepiej będzie rosnąć w nasłonecznionym miejscu. Trzeba ją regularnie podlewać, aby ziemia nie przeschła. 

Zobacz też: Jakie świece zapachowe wybrać na balkon i do ogrodu? Te palą się wyjątkowo długo i odstraszą komary

kwiaty jesienne na balkonkwiaty jesienne na balkon fot. shutterstock

Jesienne kwiaty na balkon: hebe

Rośliny hebe są zimozielone. Zakwitają wiosną lub latem i czasem zachowują rozwinięcie kwiaty aż do połowy jesieni. Po przekwitnięciu nadal mogą zdobić nasz balkon, bo zachowują listki cały rok, które mają różne odcienie zieleni. Gdy na dworzu zacznie robić się mroźno, trzeba je przenieść do domu, bo nie są odporne na mróz. 

kwiaty jesienne na balkonkwiaty jesienne na balkon fot. shutterstock

Inne rośliny na balkon jesienią

Powyżej wymienione kwiaty są najpopularniejszymi gatunkami kwitnącymi, które warto posadzić w doniczkach na balkonie na jesień. Jednak do wyboru mamy również m.in. karłowate iglaki oraz zimozielone liściaste krzewy i drzewka. Małe krzewy iglaste są piękną ozdobą zarówno solo, jak i w skrzynkach z innymi roślinami, np. kwitnącymi. Najczęściej wybiera się tuje oraz świerki. Balkon ładnie ozdobią również małe drzewka liściaste np. klony o czerwonych liściach. Do wyboru są też zimozielone krzewy, np. bukszpan. Bardzo modną rośliną na balkon na jesień jest kapusta ozdobna, która najlepiej będzie wyglądać w ciekawych kompozycjach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.