Mapki zdrapki dla miłośników podróży - czym są i gdzie je kupić?

WiB
12.08.2021 16:40
Mapki zdrapki są nie tylko niebanalną dekoracją domu, która świetnie prezentuje się na ścianie - w ramach i na tablicach korkowych. To doskonałe narzędzie motywacyjne dla dorosłych i edukacyjne dla dzieci, dzięki któremu lepiej można poznać świat, a także zaplanować podróże marzeń.

Mapka zdrapka.Mapka zdrapka. Fot. Shutterstock

Czym są mapki zdrapki? Są to różne mapy - świata, Polski, Tatr, które pokryte są specjalną folią w różnych kolorach. Wystarczy ją zdrapać, by odkryć państwa, miasta czy szlaki turystyczne. Idealne dla miłośników podróży, a także jako narzędzie edukacyjne dla najmłodszych. Na mapkach zdrapkach łatwo można zaznaczyć odwiedzone już miejsca lub te, które dopiero będą turystycznym celem. Doskonale motywują do kolejnych podróży. 

Mapki zdrapki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, które można dopasować do aranżacji pomieszczenia, m.in. brązowo-białej, złoto-białej, czarno-złotej, granatowo-srebrnej, różnokolorowej i innych. Wiele z nich wyposażono w legendy z flagami poszczególnych miast, co pozwala na jeszcze lepsze odkrywanie nieznanych miejsc i dokładniejsze zaznaczanie już odwiedzonych. Mapa ze zdrapkami będzie też świetnym i niebanalnym pomysłem na prezent urodzinowy, imieninowy czy parapetówkę. Zobaczcie nasze top 14 mapek zdrapek. 

Mapki zdrapki - instrukcja obsługi

Mapki zdrapki najczęściej sprzedawane są w wersji zwiniętej w rulon, w specjalnych tubach zabezpieczonych folią lub bibułą. Dlatego po zakupie należy je delikatnie wyciągnąć i rozprostować na płaskiej powierzchni. Mapki zdrapki wykonywane są najczęściej z laminowanego papieru, dlatego włożone w ramę i powieszone na ścianie na pewno posłużą jeszcze dłużej. Do ich zdrapywania nie poleca się przedmiotów z ostrymi krawędziami, które mogłyby je uszkodzić, np. nożyczek, pilniczków oraz kart płatniczych. Najlepiej używać monet i rysików. W niektórych zestawach mapek zdrapek można znaleźć specjalną kostkę do zdrapywania i szmatkę do czyszczenia. Pamiętaj! Z czasem farba, która pokrywa mapki zdrapki może twardnieć, ale nie oznacza to, że nie da się zetrzeć kolejnych miejsc. Warto też trzymać mapki z dala od miejsc wilgotnych i bardzo ciepłych, które im nie służą. 

Mapy zdrapki na ścianę - jak je zamontować? 

Mapy do zdrapywania warto oprawić w antyramę z łatwym dostępem, by aktualizować mapę. Można ją też przymocować do tablicy korkowej, co pozwala na dodatkowe przypinanie pinezek, albo zamontować bezpośrednio na ścianie, np. za pomocą kleju lub taśmy. Mapki zdrapki w każdej wersji potrafią być świetnym elementem dekoracji domowego biura lub pokoju dziecka. 

Mapka zdrapka z pinezkami, zamontowana na tablicy korkowej.Mapka zdrapka z pinezkami, zamontowana na tablicy korkowej. Fot. Empik I ZdrapMape

Mapki zdrapki pomogą dorosłym i dzieciom odkryć świat

Mapki zdrapki przeznaczone są nie tylko dla dorosłych podróżników. Mogą z nich korzystać dzieci już od 5. roku życia. Mapki zdrapki pomogą im odkryć świat. Dlatego za każdym razem po odwiedzeniu danego kraju warto wyszukać go na mapie, zetrzeć farbę akrylową lub folię, i zobaczyć wybrane miejsce, a przy okazji również jego flagę. Takie czynności na pewno pozwolą dzieciom lepiej przestudiować mapę świata czy Polski, a przy okazji przywołają miłe wspomnienia z podróży. 

Mapa zdrapka świata.Mapa zdrapka świata. Fot. Empik I ZdrapMape

Gdzie kupić mapki zdrapki? 

Mapy zdrapki dla dzieci i dorosłych można na przykład nabyć w Empiku. Jest tu sporo różnych wersji kolorystycznych, rozmiarów i rodzajów map do wyboru.

Polecamy mapkę zdrapkę Polski w stylu vintage. To jedyna mapa w sklepie Empik, która nie jest grafiką komputerową. Jej oryginał został namalowany ręcznie na 9 metrach kwadratowych. Sprzedawane egzemplarze są mniejszymi kopiami, ale nadal zachowują niepowtarzalny styl. Mapkę zdrapkę Polski podzielono na 118 regionów, które umożliwiają precyzyjne wyszukiwanie miast. Produkt ma też legendę z opisami. Mapka zdrapka Polski może być świetnym prezentem dla każdego amatora podróży, wykonano ją bardzo starannie i jest zapakowana w stylową tubę. 

Mapa zdrapka Polski.Mapa zdrapka Polski. Fot. Empik I ZdrapMape

Więcej o: