Praktyczne szafy do przedpokoju - wolnostojąca czy w zabudowie?

Kamil Michaluk
13.08.2021 12:42
Jak wybrać szafę do przedpokoju, żeby była nie tylko elegancka i estetyczna, ale też funkcjonalna? Do wyboru mamy zarówno meble robione na wymiar, jak i gotowe. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy korzystne rozwiązania.

Szafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczeniaSzafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczenia Fot. shutterstock

Szafa do przedpokoju. Jakie są jej najważniejsze zalety?

Szafa do przedpokoju jest bardzo potrzebnym meblem, którego obecność pozwala na uporządkowanie całej przestrzeni mieszkania. Nie każdy posiada dość miejsca w swoim lokum, aby wyodrębnić garderobę. Nie zawsze też potężna szafa sprawdzi się w sypialni - choćby wówczas, gdy pomieszczenie jest wąskie. Dodatkowo to właśnie przedpokój jest tym miejscem, gdzie pewne kategorie rzeczy przechowuje się najlepiej. Chodzi przecież nie tylko o ubrania, ale też buty. Strefa przechowywania może tu obejmować wiele kategorii małych rzeczy - drobiazgów, które jednak są potrzebne w codziennym życiu.

Jaką szafę w przedpokoju warto mieć?

Wizualny aspekt takich mebli jest niezwykle ważny. Nie tylko musimy więc zadbać o to, żeby szafa na wymiar lub gotowa zapewniała możliwie dużą przestrzeń ściany, ale powinniśmy też zadbać o jej umiejętne zestawienie z wystrojem przedpokoju. Bez problemu znajdziemy meble do przedpokoju w kolorze białym, czarnym, ale możemy też ozdobić wnętrze, wykorzystując produkty w popularnych kolorach takich, jak np. dąb sonoma. Jeśli wstawiamy szafę do wąskiego pomieszczenia, to dobrym wyborem może być mebel posiadający lustro. Pozwoli ono optycznie powiększyć przestrzeń. Nie należy też zapominać o praktycznych zaletach lustra - umieszczenie go w takim miejscu jest zawsze dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy przed wyjściem sprawdzić swój wygląd.

Funkcjonalna szafa w przedpokoju, czyli jaka?

Szafa w zabudowie.Szafa w zabudowie. Fot. Shutterstock

Najbardziej funkcjonalne w przedpokoju są zwykle szafy na wymiar, które w pełni zagospodarowują miejsce. Przede wszystkim każdy taki mebel musi zawierać dość miejsca na to, by przechowywać w nim odpowiednią ilość ubrań i innych rzeczy. Wymiary wnętrza są też ważne z uwagi na to, ile miejsca posiadamy w przedpokoju. Typowym rozwiązaniem jest głębokość mebla wynosząca 80 - 90 cm. Więcej przestrzeni możemy potrzebować wtedy, gdy przechowywać będziemy tu ciężkie ubrania jesienne i zimowe. Zwłaszcza okazałe płaszcze lub kurtki wymagają dodatkowego miejsca po to, by się nie mięły.

Co jeszcze muszą posiadać funkcjonalne szafy do przedpokoju?

W cenie jest oczywiście właściwe zagospodarowanie wnętrza mebla. W każdym domu czy mieszkaniu układ półek i drążków na wieszaki jest sprawą indywidualną. Półki powinny być dość liczne, żeby zabezpieczyć nam miejsce dla przechowywania drobiazgów. Przydatne mogą być też wysuwane szuflady.

Jakie drzwi i fronty powinna mieć szafa w przedpokoju?

Współczesne szafy do przedpokoju to meble, które bardzo różnicuje także typ zamontowanych w nich drzwi. Modele z drzwiami przesuwnymi pozwalają oszczędzić miejsce w stosunku do takich, gdzie drzwi otwierają się w tradycyjny sposób. Jeśli zaś przedpokój jest rzeczywiście bardzo mały, to warto wybierać szafy z drzwiami przesuwno - składanymi.

Wybierając garderoby warto pamiętać nie tylko o drzwiach, ale też zwrócić uwagę na ich fronty. W przedpokojach sprawdzą się zarówno gładkie, jak i zawierające np. lustro. Ważne jest to, żeby wykonane np. z płyty MDF fronty były dobrej jakości i odpowiednio komponowały się z aranżacją przedpokoju i pokoju, do którego on prowadzi. Obecnie w ofercie sklepów meblowych można znaleźć fronty szaf różnego typu.

Szafa na wymiar czy gotowa?

Jakie szafy do domu wybierać? Na wymiar czy gotowe? Z pewnością pierwsze posiadają więcej zalet - możemy zaplanować sobie szafy z lustrem lub bez, drzwi przesuwne lub też tradycyjne, przede wszystkim jednak jesteśmy w stanie zagospodarować całą interesującą nas przestrzeń wnętrz. W tym przypadku swoje miejsce może znaleźć nie tylko obuwie i ubrania, ale też wszystkie inne przedmioty, które tylko uda nam się zmieścić do szafy. Jaka jest zaleta mebli gotowych, które kupimy w salonie? Jednym z najczęstszych argumentów, które za nimi przemawiają, jest znacznie niższa cena. Często możemy też dobierać do takiej szafy dodatkowe części, choćby szafki wiszące i półki, w podobnym stylu.

Więcej o: