Narożnik do salonu z funkcją spania

Kamil Michaluk
13.08.2021 16:00
Narożnik do pokoju dziennego to bardzo reprezentacyjny mebel. Może służyć za centrum życia towarzyskiego - pyszni się wówczas w centralnym punkcie salonu, obok niego zwykle znajdują się stolik dzienny i fotele. Niekiedy wybierana jest jednak kanapa narożna z funkcją spania. Czy to dobry pomysł? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Narożnik do salonu.Narożnik do salonu. Fot. Shutterstock

Nowoczesne narożniki do salonu, czyli jakie?

Jakie wyposażenie wybrać do salonu? Narożniki lub okazałe kanapy czy komplety mebli są jednymi z pierwszych elementów, które bierzemy pod uwagę. Wszystko dlatego, że jest to mebel umilający domownikom i gościom pobyt w tym pomieszczeniu. Jeszcze lepiej, gdy charakteryzuje go też funkcja spania.

Pokój dzienny z narożnikiem sprzyja relacjom towarzyskim

Nawet w przypadku małego salonu dość duża powierzchnia narożnika sprawia, że jesteśmy w stanie przyjąć wielu gości tuż obok siebie. Sprzyja to tworzeniu przestrzeni sprzyjającej kontaktom towarzyskim. Tym bardziej warto jest zadbać o to, żeby narożnik bardzo dobrze się prezentował i był wygodny.

Co to znaczy, że narożnik jest nowoczesny?

Nowoczesny narożnik to nie tylko taki, który jest zaprojektowany w określonym designie, ale także cechujący się dużą funkcjonalnością. Liczy się choćby materiał obicia doskonałej jakości, który jest wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Znajdziemy tu np. meble do wnętrz, gdzie żyją zwierzęta lub narożniki biurowe, przeznaczone do obsługi klienta, o określonych parametrach.

Narożniki do salonu — jakie jeszcze są ich zalety?

Narożnik do takiego pomieszczenia cechować może uniwersalność. Meble wypoczynkowe mogą służyć także właśnie jako dodatkowe miejsce do spania. To bardzo przydatne wówczas, gdy potrzebujemy przenocować większą ilość osób.

Rodzaje narożników

Aranżacja przytulnego salonu z narożnikiemAranżacja przytulnego salonu z narożnikiem Fot. shutterstock

Podstawowy podział to narożniki do salonu w kształcie litery L i znacznie większe w kształcie litery U. Oba typy dostępne są z funkcją spania. Mogą być tak samo wygodne Jeśli chcesz — dodaj w obu do nich poduszki czy stolik.

Narożnik w aranżacji wnętrza — wydzielanie stref

Wybór narożników do salonu może być też powodowany tym, że w otwartych przestrzeniach to narożnik może dzielić pomieszczenie na strefy np. kuchenną i wypoczynkową, gdzie spędzamy czasem całe dni. Taki mebel doskonale się do tego nadaje.

Narożnik z funkcją spania czy łóżko?

Czy wybór narożnika z funkcją spania może zastąpić łóżko? Co do zasady jest to mebel przeznaczony do spania w salonie i wykorzystywany w tym celu sporadycznie. Możesz skorzystać z niego raczej wówczas, gdy potrzeba większej liczby miejsc noclegowych w domu. W perspektywie wykorzystywania przez wiele dni bardziej funkcjonalne jest łóżko z materacem, który warto wybrać pod kątem naszych potrzeb. Jeśli chcesz wstawić narożnik do niewielkiej sypialni, gdzie panuje deficyt wolnego miejsca, to traci on tam wiele swoich cech. Również tu wybierz raczej łóżko.

Narożniki z funkcją spania: na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy nowy narożnik z funkcją spania? Jaki mebel spełni pokładane w nim nadzieje?

Powierzchnia spania

Jeśli chodzi o spanie, to szerokość (cm) mebla powinna być dopasowana do ilości osób, które będą tu spały. Meble dla dwóch osób nie mogą mieć mniej, niż 140 cm. Jeśli jednak chcesz zadbać o wygodę, to dodaj jeszcze 20 cm. Trzyosobowy narożnik to z kolei przynajmniej 200 cm. Jeśli jednak mebel ma być wygodny — po raz kolejny dodaj do jego szerokości jeszcze kilka cm. Istotna jest też głębokość siedziska przed rozłożeniem — chodzi przecież o wybór produktów, które gwarantują wygodę.

System rozkładania mebli

Jeśli wykorzystujemy narożnik tylko w pojedyncze dni, nie ma to tak wielkiego znaczenia. Jeśli ktoś śpi na nim częściej — powinien zwrócić uwagę na to, żeby system rozkładania był poręczny, niezawodny i gwarantował równą przestrzeń do spania po rozłożeniu.

Materiał obiciowy — nie chodzi tylko o styl

Materiał obiciowy to nie tylko manifestacja stylu, który nam się podoba, ale też kwestia funkcjonalności. Popularne meble do salonu tapicerowane powinniśmy sprawdzać pod kątem tego, czy splot tworzący obicie jest dość wytrzymały — na tyle, by wytrzymać całe dni i lata przy nawet dość intensywnym użytkowaniu.

Pojemnik na pościel

Nawet wtedy, gdy kanapę narożną będziemy wykorzystywać tylko w wybrane dni, przyda się miejsce, gdzie trzymać będziemy zapasową pościel. Prawda, że bardzo efektownie wyglądają produkty na wysokich nogach i bez skrzyni, ale w tym przypadku funkcjonalność jest bardzo istotna. Bez problemu znajdziesz interesujące modele w salonach meblowych.

Więcej o: